Promořená extraliga. Hokej udělal z nevýhody výhodu

Ilustrační foto | Foto: Shutterstock.com

Čím více pozitivních testů v klubu, tím vyšší úspora. Návrat nejvyšší hokejové ligy paradoxně umožňuje i vysoká „promořenost“ extraligových týmů.

Téměř měsíc se nad tuzemským extraligovým ledem vznášelo jen ticho a ozvěna prázdných hal. Sobota 7. listopadu se stala dnem, který hokejový půst ukončil. Rozeběhl se hokejový maraton, který by měly na chvíli zastavit až Vánoce.

Když v úterý 3. listopadu oznámil prezident Národní sportovní agentury Milan Hnilička dohodu s vládou a hlavní hygieničkou ČR na obnovení profesionálních soutěží, zajásala i srdce tuzemských hokejových fandů. Vždyť extraliga se naposledy hrála v neděli 11. října. Ulevilo se také hokejistům, kterým vláda kvůli boji s nákazou covid-19 zakázala nejen hrát soutěžní zápasy, ale také trénovat ve vnitřních prostorách.

„Připravovali jsme se nejdřív individuálně. A když se povolily tréninky venku, tak jsme trénovali na venkovním ledě v Dobříši. Tam jsme se střídali se Spartou a Mladou Boleslaví. To bylo super, alespoň jsme mohli být na ledě a ne jen běhat. Pomohlo to, protože jsme z toho úplně nevypadli. Bez toho by byl restart složitější,“ uvedl pro nastartu.cz Jan Eberle, útočník HC Škoda Plzeň.

Právě majitel plzeňského klubu Martin Straka dost brzdil nadšení z dohody na povolení profesionálních soutěží v Česku. Upozornil totiž na to, že dodržet přísná hygienická opatření potřebná pro udělení výjimky nebude vůbec snadné. A hlavně levné. Plzeň je sice v neúplné tabulce hokejové extraligy na prvním místě, ale i pro aktuálního lídra by byla povinnost PCR testů před každým zápasem smrtící. Pokaždé by to stálo více než 50 tisíc korun. Vzhledem k tomu, že se má hrát až třikrát týdně, musely by kluby investovat cca 600 tisíc měsíčně jen do testů. V kombinaci s prázdnými tribunami a ubývajícími příjmy od sponzorů by to pro mnohé byla neřešitelná rovnice.

Papalášské manýry ve sportu: Výjimečných se výjimky netýkají

Český profesionální sport dostal zelenou. Přitom je veřejné tajemství, že nechybělo mnoho, a na sportovním semaforu by zůstala červená. Bez ...

Dobré zprávy pro nervózní majitele hokejových klubů přišly až v pátek. Snaha o povolení mnohem levnějších, ale méně spolehlivých antigenních testů sice nevyšla. Zmírněna ovšem byla podmínka negativního testu před každým zápasem. Nově budou stačit “pouze“ dva testy týdně. Co je ale mnohem více zásadní, je výjimka pro ty, kteří už nákazu koronavirem covid-19 prodělali. Pro ty povinnost negativního testu dvakrát týdně padá, a to na dobu 90 dnů od pozitivního testu.

Co bylo před pár týdny špatnou zprávou a komplikací, kvůli které se odkládalo mnoho zápasů, se dnes obrací ve výhodu. Koronavirus totiž prošel prakticky celou extraligou. V Plzni tomu nebylo jinak. „Na začátku září jsme šli celý tým na testy, a až na výjimky jsme byli všichni pozitivní. Včetně mě. Máme tedy až někdy do 1. prosince klid,“ říká plzeňský forward Eberle.

Přes veškeré komplikace spojené s restartem nejvyšší hokejové ligy u nás převažuje mezi kluby a hráči jeden zásadní pocit: Jsou rádi, že opět budou moct hrát. I když to bude za přísných podmínek a bez diváků na stadionech. Právě Jan Eberle to shrnuje vcelku výstižně: „Připravovat se a trénovat, když nevíte, jestli budete hrát, nemá smysl. Takže se těším znovu na led.“

Sportovcům v soutěžích stačí dva testy týdně

Ve všech profesionálních sportovních soutěžích budou stačit maximálně dva testy na koronavirus týdně, i když se budou hrát tři zápasy. Dohodly se ...