Prymula se velmi rychle může stát sportovním nepřítelem číslo jedna

Ministr zdravotnictví Roman Prymula. | Foto: Michal Růžička / MAFRA / Profimedia'

Jmenování nového ministra zdravotnictví vyvolává rozporuplné reakce. Někdo řeší minulost profesora Romana Prymuly, jiní oceňují jeho erudici, která je nesrovnatelná s tou, kterou (ne)disponoval Adam Vojtěch. Kdo má ovšem jasno o tom, jak na nového člena vládního kabinetu nahlížet, jsou sportovci a lidé, kolem profesionálního sportu se pohybující. Prymula je pro ně postrachem.

Není divu, muž, který od počátku pandemie koronaviru velmi ovlivňuje veškerá opatření, která vláda vydává, má jasnou ideu. Všechno a všechny zavřít, nikam nepouštět a proti covid-19 bojovat co největší izolací. To je však právě to, co by se pro sport mohlo stát smrtícím.

Po nucené pauze, kterou si prožily fotbalové a hokejové kluby, které jsou primárně pod mediálním drobnohledem, se právě zástupci těchto dvou nejpopulárnějších sportů u nás, nahlas ozývají. Moc dobře si totiž dokáží představit, co by znamenalo další přerušení rozjetých lig, nebo třeba zákaz vstupu diváků.

Koronavirová opatření: Na akce venku bude moci 2000 sedících, dovnitř 1000

Počet diváků na venkovních sportovních a kulturních akcích se od čtvrtka omezí na 2000, na vnitřních na 1000 sedících lidí, pokud jde o akce s ...

Přestože nejsou kluby živy pouze ze vstupného, je nedílnou a velmi důležitou součástí jejich rozpočtů. Navíc se na zaplněnost stadionů dívají i sponzoři. Proč by si přeci platili drahé reklamní plochy, které ve výsledku uvidí jen pár stovek lidí? Rovnice je tedy velmi jednoduchá. Pokud se opatření znovu výrazně dotknout počtu diváků na hokeji a fotbale, nastane velký problém, který může být pro někoho fatální.

Šéf hokeje Tomáš Král například predikuje, že hraní bez diváků je akceptovatelné tak maximálně měsíc. Potom při nejhorších scénářích hrozí konec některých týmů. Každý majitel extraligového klubu totiž nemá na to, aby platil hráče, realizační tým a další zaměstnance a přitom neměl vůbec žádný zisk.

Ministerstvo zdravotnictví vyhlásí další opatření proti covidu

Ministerstvo zdravotnictví dnes zveřejní další opatření, která mají omezit epidemii nemoci covid-19. Podle úterního vyjádření ministra Romana ...

Jistě, s hráči se dá domluvit dočasné snížení platu, ale stejně by se jednalo o cifru, která se bude počítat do červené kolonky v rozpočtu klubu. Na to je však málokterý podnikatel připraven a rozhodně na takovou variantu nechce přistupovat, pokud by se dalo najít jiné řešení.

Roman Prymula hovoří o tom, že opatření, které vyhlásil v úterý, tedy maximálně 2000 diváků na venkovním stadionu a tisícovka uvnitř, bude platit maximálně dva týdny. „Pokud dojde k oploštění té křivky, budou zrušena,“ prohlásil nový ministr zdravotnictví. Co ovšem konkrétně znamená výraz „oploštění“ však neřekl. Stejně tak nikdo neví, zda potom bude konec zákazům, nebo se jen poupraví. Třeba na 2100 diváků.

Nesmíme totiž zapomínat na to, že to byl právě Roman Prymula, kdo chtěl při první vlně zakázat cestování ze země na dva roky. Není divu, že se všichni okolo sportu děsí, co nastane.