Roman Šmucler: Sledujte sport a filmy a ne strašení „odborníků“, jinak umřete!

Roman Šmucler, prezident České stomatologické komory | Foto: František Vlček / MAFRA / Profimedia

Prezident České stomatologické komory Roman Šmucler se již delší dobu snaží uklidnit veřejnost, která je vystrašená z toho, co jí může způsobit koronavirus. Známý lékař při první vlně působil jako člověk, který si nepřipouští „apokalypsu“, řítící se na nás. Argumenty se snažil uklidnit ty, podle nichž má covid-19 zabít desetitisíce lidí u nás. Nejinak je to i nyní, kdy se potýkáme s druhou vlnou. S docentem Šmuclerem jsme proto probrali, co si myslí o nošení roušek, zda je k něčemu Chytrá karanténa, zda mají být sportovní utkání bez diváků či kdy se koronavirové hrozby zbavíme.

Pane docente, druhá vlna koronaviru dorazila a zdá se, že na ni nejsme moc připraveni. Jak je to možné, když se o ní hovořilo dlouhé měsíce?

Podstatné jsou kapacity nemocnic a ty jsou nachystané. V klidu a bez velkých dramat. Vnímám křik zejména ze strany IT, že se má více miliard nalít do testování a IT sítí. Popravdě, to nemnoho peněz, co máme, bych dal ještě více do nemocnic – to rozhodne. Spálili jsme v covidu minimálně bilion korun – za to musí fungovat zdravotnictví 3 roky. To nemůže nebýt znát.

Narozdíl od první vlny se nyní vyjadřuje daleko větší množství “odborníků”. Jak se dá poznat, koho lze brát vážně a nad kým mávnout rukou?

Média se snaží udržet zájem čtenářů. Je to showbusiness – máme „hvězdy“ a „rozjezdy pro hvězdy“. Pokud děláte nějakou show takhle dlouho, potřebujete nové herce. Doporučuji lidem to nesledovat, dívat se na filmy a sport.

Je lepší občany vyděsit, nebo celou situaci raději trochu zlehčit? Zdá se, že jiný názor, než jakkoliv extrémní, nyní není v kurzu.

Je důležité, aby ministerstvo dobře řídilo nemocnice. Kdyby to nezvládlo, tak oploštit křivku, a to je celé. Nikterak náročný manažerský úkol. Mělo by to být v klidu a s úsměvem.

Prymula se velmi rychle může stát sportovním nepřítelem číslo jedna

Jmenování nového ministra zdravotnictví vyvolává rozporuplné reakce. Někdo řeší minulost profesora Romana Prymuly, jiní oceňují jeho erudici, ...

Co šlo udělat jinak a lépe, abychom neměli tolik nakažených lidí?

Nic. Nejde s tím nic dělat. Jde jen oploštit křivku, kdyby se zdravotnictví položilo.

Z premiantů v době první vlny jsme se stali zemí, kde řádí virus skoro nejvíc. Bylo to kvůli tomu, že se rozvolnila opatření?

Ne, to je biologie pro gymnázia. Kde to nebylo, tam to bude.

Co říkáte na změnu na ministerstvu zdravotnictví. Dokáže Roman Prymula nějak ovlivnit současnou situaci?

Je potřeba nemocniční manažer, který umí velet. To on je.

Roman Šmucler: Věděl jsem, že covid není konec světa

Roman Šmucler je uznávaným stomatologem, ale jeho názory uznávají i kolegové z ostatních oborů. Prezident České stomatologické komory byl proto ...

Jak byste zhodnotil působení Adama Vojtěcha na ministerstvu zdravotnictví?

Ministr pacientů – udělal pro ně revolučně mnoho – od viditelných věcí (eNeschopenka a eRecept) po méně viditelné změny ve filozofii péče. Osvědčilo se to a je potřeba v tom pokračovat. Adam Vojtěch má perspektivu ještě udělat spoustu dobrých věcí jinde.

Jste člověk, který nosil roušku i v momentě, kdy se necítil zdráv, dávno před tím, než přišel koronavirus. Je podle Vás nařízení, týkající se roušek, adekvátní?

Proti rouškám v zásadě nejsem, jen se to nesmí přehánět. Je skoro nemožné manipulovat s rouškou bezpečně, když chodíte tam či onde. Roušky jsou ale placebo bez respirátorů pro ohrožené a bez přípravy nemocnic. Řešíme blbinu místo podstatných věcí. Roušky jsou také symbolem strachu – ničí ekonomiku a to budeme muset zaplatit. Tak s rozumem. A hlavně profesionální roušky, všechny ty průsvitné prosliněné kusy prostěradel, to je peklo…

Může si naše republika dovolit zavést stejná plošná opatření, jako před několika měsíci? Myslím ekonomicky.

Ani omylem. Evropská unie je proti. Pokud bychom to udělali, byla by to naše hrubá chyba.

Agentura příští rok na sport rozdělí 11,7 miliardy korun

Národní sportovní agentura (NSA) v roce 2021 rozdělí 11,7 miliardy korun. Skoro rekordní rozpočet na sport, na němž se předseda NSA Milan ...

Sportovní kluby se bojí, že budou muset “zavřít krám”. Vedení hokeje děsí myšlenka zápasů před prázdnými tribunami. Je nutné tolik omezovat počet fanoušků na stadionech?

Popravdě. Máme hodně fanoušků ve srovnání se světem. Vlastně děláme vědeckou studii. Někdo by měl říci, jak jsou na tom fanoušci po těch měsících. Velký přenos infekce nebo ne? Za hokejový svaz bych na to tlačil, nebo si studii udělal sám. Nejde se řídit domněnkami, chce to data. Jde o strašlivé peníze ale i o kariéry hráčů a radost diváků.

Jak potřebné jsou věci jako e-rouška, chytrá karanténa a tolik zmiňované trasování? Funguje něco z toho vůbec?

Ne. Izrael byl průkopníkem a úplně se složil. Funguje to jen za předpokladu uzavření státu, prakticky bez migrace. Nový Zéland nebo Tchai-wan. My jsme křižovatkou 500 milionů lidí. Pokud se zavřeme, naše ekonomika se složí. Podceňujeme třeba turistiku, brzo se ukáže, že to byla chyba. Peníze pro nemocnice jsme spálili v Chytré karanténě.

Zaznívají názory, že je nutné okamžitě zavřít školy, jinak nás postihne šíření covid-19, které si ani nedokážeme představit. Je tomu skutečně tak?

Pokud se promoří děti, nemoc se nebude tolik šířit v zimě. Když zavřeme školy, zdravotní sestry je budou doma hlídat a některé děti půjdou k babičkám. Děti se nakazí později, akorát se to prodlouží a ohrožení už ztrácejí trpělivost. Přijde to někomu chytré? Samozřejmě, pokud by naše zdravotnictví bylo zcela bez rezerv, pak je to možné. Leč teď se normálně operuje a rezervy ani nemobilizujeme. Nemluvě o tom, že vzdělání dětí je také hodnota.

Uzbeci dostanou od státu slevy. Stačí ujít denně 10 tisíc kroků

Uzbeky, kteří ujdou 10.000 kroků denně po celý rok, čeká odměna v podobě bezplatného používání státních tělocvičen a padesátiprocentní slevy na ...

Problémy s dostatkem roušek se podařilo eliminovat, nyní dokonce vláda posílá důchodcům pět zdarma. Dá se to brát jinak, než jako předvolební trumf hnutí pana premiéra?

Respirátor je potřeba jeden na den. Jde to zařídit do hodiny „na předpis“. To je medicína. 

Kdy se konečně situace uklidní? Nebo budeme žít ve strachu z koronaviru už pořád? 

Já v něm nežiju od dubna. Sledujte sport a filmy a ne strašení, jinak umřete! Jinak, pokud nebudeme křivku dramaticky tlumit, skončí to za pár týdnů. Konečně, dříve „špatné“ okresy, jsou teď vzorné.