Rosický na hraně. Kvůli Kangovi se může stát nepřítelem fanoušků Sparty

Sportovní ředitel Sparty Tomáš Rosický. | Foto: ČTK/Petrášek Radek

Pro fanouška Sparty jsou v současné situaci důležité pouze dvě věci. Příchod Dávida Hancka a prodloužení kontraktu Guéloru Kangovi. Ten si to ovšem u vedení letenského klubu hodně pokazil svými prohlášeními, podle nichž je problém pouze v „officu a Rosickém“. Tím se sám dostal do situace, že zřejmě už není prioritou sparťanského sportovního ředitele, aby gabonského fotbalistu v týmu udržel.

K tomu všemu se přidala změť Kangových statusů na sociálních sítích a mlčení Letenských, takže není jasné, jak se situace nyní vyvíjí. Množí se „ověřené“ zprávy o tom, že jeden z nejlepších hráčů v lize definitivně odchází do jiného klubu. Ty většinou následuje hromada urážek a nadávek směrem k Rosickému, který je podle mnohých za celou situaci zodpovědný.

Velmi rychle se tak z ikony sparťanských fans stává nepřítel, který podle nich na svou funkci nestačí a korunuje to nepochopitelnými rozhodnutími. Jen za posledních pár týdnů se z klubu překvapivě poroučeli Costa s Frýdkem, o nichž si málokdo myslel, že by nedostali novou smlouvu. Rozhodnutí o rozchodu s těmito hráči je pochopitelné, protože oba výkonnostně na základní sestavu neměli a bylo jim umožněno, aby se porozhlédli po novém angažmá. Navíc, s Costou, miláčkem příznivců Sparty, se po konci kariéry podle Rosického počítá v nové roli. Tím se situace lehce uklidnila.

Odchod Frýdka ze Sparty je logický. Jen jméno nestačilo

Další ze seznamu hráčů, kterým letos ve Spartě končila smlouva, si může sbalit své věci a hledat fotbalové štěstí v jiném klubu. U Martina Frýdka ...

Co ji však dokáže dostat do normálu, pokud se Malý Mozart nedomluví na novém kontraktu s Kangou, jde pouze tipovat. Jestli je totiž pravda, že reprezentant Gabonu skutečně na Spartě balí kufry, málokdo by chtěl být v situaci Tomáše Rosického. Kanga je totiž symbolem současného vzestupu klubu, který už roky zaostává za svou pověstí. A když takového hráče necháte odejít, ještě k tomu zdarma, musíte být připraveni na hněv fanoušků.

A že se ti letenští umí rozzlobit pořádně. Každý fanda si jistě pamatuje útok kameny na autobus klubu, vracející se z nepodařeného ligového utkání v Jablonci. Psal se rok 2002 a tehdy ještě dominantní český klub na severu Čech prohrál 0:2. Od té doby už si sice přívrženci chlapců v rudém začali zvykat na neúčast v Lize mistrů, přenechání titulů Plzni a Slavii či matné výkony, ale nikdy se s nimi nehodlali smířit.

Od příchodu „Rosy“ zpět domů si slibovali hodně. Možná víc, než je v silách jednoho muže, byť ostříleného německým a anglickým fotbalovým prostředím. Změny se nějak nechtěly dostavit, ale Rosický měl stále neoficiální dobu hájení. Přitom, kdyby fanoušci chtěli, mohli na něj hodit neúspěchy trenérů Ščasného a Jílka, za nimiž bývalý hvězdný středopolař stál až do jejich trpkého konce.

Kanga si místo nové smlouvy spíš zadělal na konec ve Spartě

Fanoušci Sparty nejvíce očekávají dvě, pro ně zásadní, informace. Přestoupí do jejich milovaného klubu Dávid Hancko a podepíše Guélor Kanga novou ...

Ohledně posil to také na nějaký velký ohňostroj není, a jak to vypadá, může být ještě hůř. Je totiž reálné, že skutečně odejde Kanga, na ceně za Hancka se Sparta nedomluví z Fiorentinou a postupně začnou kroužit dravci nad Adamem Hložkem a klenot rudých opustí Letnou. To sice není na pořadu dne, ale těžko říct, zda nemůže přiletět astronomická nabídka, jakou například akceptovali na Slavii za Tomáše Součka.

Každý z těchto milníků velmi ovlivní atmosféru na stadionu, až začne první domácí zápas. Pokud se ze zmiňované trojice objeví na hřišti pouze Hložek, můžeme si být jisti tím, že se poloprázdnými tribunami ponese „Rosický ven“. Vděk je u náročných fanoušků Sparty velmi přelétavá záležitost, naopak za údajné chyby odsuzují ihned a nekompromisně.

Kotel a nejen ten nezajímá, jestli se Kanga zachoval neprofesionálně. Pro tým byl nepostradatelný a proklínané vedení, tentokrát zastoupené Rosickým, neudělalo dost pro to, aby ho udrželo. Tato vypjatá situace může klidně trvat celou sezonu a urovná ji pouze jedna věc. Titul na Letné. Získat ho v nepřátelské atmosféře ovšem bude daleko těžší, než kdyby fandové stáli za svým klubem, tedy i za jeho sportovním ředitelem.

Komentáře