Sir Lewis Hamilton: Od motokár k šlechtickému titulu

Lewis Hamilton | Foto: Mercedes

Dnes slaví své 36. narozeniny nejúspěšnější pilot formule 1 všech dob – Lewis Hamilton. V mládí se věnoval karate i fotbalu, ale jeho vášní byla rychlá auta. Už v šesti letech jezdil s autíčkem na ovládání a o dva roky později závodil v motokárách.

Jeho talent byl nesporný. Brzy začal vyhrávat závody a mistrovství třídy kadetů. V roce 1995 se stal nejmladším jezdcem, který ve věku deseti let vyhrál britský šampionát v kadetech. Jediné, co se mu v dětství nedařilo, byly oslavy. „Když jsem měl poprvé slavit se šampaňským, vůbec mi to nešlo. Nedal jsem totiž palec na hrdlo, a když jsem začal třepat s lahví, tak se nic nedělo. Nikdo mi neřekl, jak na to,“ prozradil pro BBC. Jinak se ale vždy mohl spolehnout na svého otce Anthonyho, který byl jeho manažerem, hlavním mechanikem a nechyběl u žádného většího závodu.

Během stejného roku se na vyhlášení Autosport Awards potkal desetiletý Lewis s šéfem týmu McLaren Formule 1 Ronem Dennisem a oslovil ho: „Ahoj, jsem Lewis Hamilton. Vyhrál jsem britský šampionát a jednoho dne chci závodit s vašimi vozy.Dennis mu trefně odpověděl do památníčku: „Zavolej mi za devět let a něco vymyslíme.“ Ale nakonec se sám šéf McLarenu ozval už za tři roky a nabídl Hamiltonovi místo v programu na podporu mladých jezdců.

Už od dětství se Lewis setkával s rasismem. Mezi svými vrstevníky byl jediný jezdec tmavé pleti, ale na urážky nereagoval a vracel jim to na trati. Jeho otec přitom nedávno přiznal, že mladý Hamilton chtěl se závoděním skončit. S urážkami a nadávkami se Lewis setkával i v dospělosti, proto neváhal a zapojil se do podpory hnutí Black Lives Matter. „Letos jsem měl zvláštní motivaci vyhrávat. Chtěl jsem být v cíli první, abych mohl propagovat hnutí Black Lives Matter,“ řekl rozhlasové stanici BBC.

Lewis Hamilton měl už od dětství nastartováno ke snové kariéře, kterou završil skvělým rokem 2020. Dosáhl na sedmý titul mistra světa ve formuli 1, překonal rekord Michaela Schumachera v počtu vítězství. Na svém kontě už má 95 triumfů z Velkých cen a na stupních vítězů se šampaňským už rozhodně slavit umí. Co mu ale nejde? Přijímat porážky. Jedním z příkladů může být sezona 2016, kdy nevycházel se svým v té době rychlejším stájovým kolegou Rosbergem.

Lewis Hamilton je prvním pilotem formule 1 tmavé pleti, závodil za stáje McLaren a Mercedes. Působí i v oblasti módy, ochrany přírody, věnuje se charitě a filantropii. A právě díky jeho širokého zaměření byl jako teprve čtvrtý pilot F1 povýšen 31. prosince 2020 na rytíře a bude moci používat titul sir.

Kolama vzhůru. Havárie kamionu na Dakaru

Kolama na zemi. Přesně takhle si přejí štěstí veteráni Rally Dakar. Všechno ostatní je totiž špatně. Jako ve třetí etapě, kdy skončila vzhůru ...

Milionáři v oktagonu. Nejvíc vydělal Khabib

MMA versus box? Smíšená umění zůstávají i po sezoně 2020 chudou Popelkou. Stačí se podívat na odměny deseti nejlepších bojovníků. Smlouva s ...