Strachová bojovala se soupeřkami, otcem i nádorem

Šárka Strachová | Foto: action sports / Shutterstock.com

Šárka Strachová své narozeniny tradičně prožívala během mistrovství světa v alpském lyžování. Díky svým úspěchům měla o důvod víc slavit. Ze světových šampionátů má ve slalomu kompletní sbírku medailí, kterou doplnila i o cenný kov z olympijských her. I dnes, 11. února 2021, se v Itálii závodí o titul mistra světa. Šárka už ale tráví narozeninový den doma se svou rodinnou. Její sportovní kariéra plná turbulentních událostí je minulostí.

Cyklistický peloton čeká na proočkování

Závod, bublina na hotelu a pak testování. Opakujte každý den. Mantra, díky které mohla vloni cyklistika přežít i v době covidové. Jaké jsou ...

Pod svým dívčím jménem Záhrobská vstoupila v osmnácti letech mezi elitu a poprvé si zazávodila na mistrovství světa v roce 2011 v rakouském Sankt Antonu. Úspěchy přišly o pár let později pod tvrdým vedením jejího otce Petra Záhrobského. Nejprve získala krátce po svých 20. narozeninách bronz v italské Santa Caterine, o dva roky později už vystoupala v Aare na stupínek nejvyšší. Kompletní sbírku cenných kovů dokončila na dalším mistrovství světa ve Val d´Isere, kde si dojela pro stříbro. A právě rok 2009 byl pro českou slalomářku zlomový. Po letech skončila její spolupráce s otcem, který ji k lyžím přivedl ve čtyřech letech, a začala doba plná obviňování a sporů.

Lyžařka svému otci později vyčetla hrubé chování, že ji při trénincích přetěžoval a podepsal se na jejím zdraví. Obvinila ho ze zpronevěry výdělků, ze stalkingu a postavila se za maminku, která podala na manžela trestní oznámení kvůli napadení. Že svého otce v roli trenéra k úspěchům nepotřebuje, dokázala Záhrobská na olympijských hrát ve Vancouveru, kde získala bronzovou medaili.

Další šok přišel v roce 2012. Sedmadvacetiletá Záhrobská byla hospitalizována s vážnými neurologickými problémy a podrobila se operaci, při níž jí lékaři odstranili nezhoubný nádor v oblasti podvěsku mozkového. Jenže ani zdravotní problémy Šárku nezastavily. Bojovala a pod novým trenérem Klausem Mayrhoferem nastoupila zpět do kolotoče světových pohárů včas. Úspěšná česká lyžařka se zcela uzdravila, provdala se a přijala příjmení svého manžela Antonína Stracha a dále se spouštěla ze svahu mezi slalomové tyčky. Poslední velký úspěch si připsala už jako Šárka Strachová v roce 2015. Na mistrovství světa ve Vail a Beaver Creek v USA pár dní po svých 30. narozeninách vybojovala ve slalomu bronz.

Po patnácti sezonách ve Světovém poháru, ve kterých vystoupala sedmnáctkrát na stupně vítězů, ukončila úspěšná česká lyžařka kariéru v roce 2017.

Jürgen Klopp nesmí odletět na pohřeb své matky

You'll Never Walk Alone, Jürgen! Vedení Liverpoolu povzbudilo dojemným vzkazem svého kouče Jürgena Kloppa, kterému zemřela matka a on kvůli ...