Svalnatá Ruska musela na letišti dokazovat, že není muž

Anna Turaevová, ruská powerlifterka. | Foto: Profimedia.cz

Hvězda powerlifingu Anna Turaevová před nedávnem zažila na letišti nepříjemný zážitek. Rodačka z Ruska, které je nyní 42 let, svou zemi úspěšně reprezentuje na mnoha soutěžích a šampionátech. Silovému sportu obětovala pravděpodobně nejen spoustu píle a času, ale také své ženské tělo. To patrně zapříčinilo, že ji zaměstnanci letiště nechtěli pustit na palubu, dokud jim “nedokáže”, že je žena. Těžko říct, jak přesně se taková věc dokazuje, když jste působením dávek testosteronu ztratili své ženské rysy.    

Turaevová to popisuje jako velmi nepříjemný zážitek. Když mířila z ruského Petrohradu do svého rodného města Krasnodar, letištní personál ji před dalšími cestujícími ve frontě žádal, aby jim dokázala, že je opravdu žena. „Na kontrolním stanovišti mě odmítli nechat projít s tím, že v mém pasu je napsáno, že jsem žena,“ napsala Turaeva na Instagramu. Anna, která před lety vyšla jako lesbička, řekla, že se tiše pokusila vysvětlit zástupci letecké společnosti, že se mýlí, když po ní chtějí, aby prokázala, že je žena.Udělala jsem všechno, co je v mé moci, aby věřili v moji přirozenost,“ řekla. Jak byla věc nakonec vyřešena si ovšem nechala pro sebe. „Pak se stal zázrak, a bylo mi dovoleno nastoupit do letadla,” uvedla pro deník The Daily Mail. 

Anna skutečně jako žena nepůsobí. (zdroj: Profimedia.cz)

Nemůžu říkat věci na plnou hubu, stěžuje si hvězda silových sportů a youtuber Jan Krasinský

Živit se natáčením videí na YouTube a stát se slavným a bohatým, je snem mnoha mladých lidí. Z “youtuberství” se stal fenomén, ...

Po ruských areolinkách následně požadovala omluvu. Nakonec se jí dočkala. „Omlouváme se za negativní pocity, kterými jste si prošla. Takový servis je neakceptovatelný. Určitě prošetříme kroky letištních pracovníků, kteří pracovali na vašem letu,“ uvedla aerolinka.

O tom, že to byl pro Annu nepříjemný zážitek, jistě není pochyb. O (ne)kompetenci letištního personálu řešit takové situace jistě také ne. Jenže, na druhou stranu, podle Anniných fotografií byste na první pohled těžko rozlišili, zda se jedná o muže či ženu. I když požadavek na dokázání Annina pohlaví jistě nebyl prezentován správně, na takovém místě, jako je letiště, je třeba kontrolovat identitu svědomitě. 

Vašek Mráz: CrossFit je pro mě jeden z nejtěžších sportů

Dá se říci, že CrossFit je u nás poměrně mladý sport, který o svou pozornost bude muset ještě chvilku bojovat. Jedním z ...

Anna se svým zvířecím miláčkem. (zdroj: Profimedia.cz)

Dnes naštěstí máme svět, ve kterém se můžeme oblékat, jak chceme, mít make-up, jaký chceme a můžeme být také úplně někým jiným. To, co se stalo na letišti Anně Turaevové, jen dokazuje, že systém na to zatím připravený není a že by nejspíš měl fungovat kvalitní personál, který je schopný takové záležitosti řešit. To se samozřejmě netýká pouze Anny a její proměny, která nejspíše pod vlivem testosteronu a dopingu vypadá takto a je s tím takto spokojená, ale také například celé transgenderové komunity. 

V České republice se tento zájem “jak má žena vlastně vypadat”, řešil převážně u naší nejúspěšnější kulturistky Věry Mikulcové. Ta se přiznává k užívání dopingu, který v kontrolované formě, nepovažuje za nebezpečný. „Když chcete něčeho dosáhnout, tak musíte nějaké ty prostředky brát. V kulturistice je to nejvíc vidět, ale když si vezmete cyklisty, fotbalisty, ale i lyžaře, tak všichni nějaký doping používají. Bohužel ta doba je takto nastavená. Ale myslím si, že určité množství nemůže nikomu ublížit. Musí se to hlídat, musí být lékařské kontroly a pak je všechno v pohodě,“ prohlásila Mikulcová v pořadu Prostor X. 

Jiří Tkadlčík: Máme tu hodně strongmanů tělem, ale málo duší. Pro mě je to filozofie

Popularita strongman sportu v našich končinách roste pomalu. Přesto, když se řekne Jiří Tkadlčík, mnoho lidí ví, o koho se jedná. Usměvavý silák ...

Zatímco na ruském letišti nejsou připraveni na to, že žena nevypadá úplně žensky, Belgie má ve vládě jako první země na světě transgenderovou ministryni. Petra De Sutterová, která se stala ministryní veřejných služeb ve čtvrtek, získala také post vicepremiérky. Dříve působila také jako senátorka nebo europoslankyně. „Do politiky jsme vstoupila v roce 2014 a okamžitě se na mě začalo útočit. Je smutné, že se útočí na lidi, a nikoli na jejich myšlenky nebo činy. Dnes už jsou ale reakce pozitivní,“ citoval ji The Times. „Jsem neuvěřitelně vděčná za důvěru, kterou jsem obdržela od své strany,“ uvedla na svém Twitteru. De Shutter je také dlouholetou aktivistkou, která bojuje za práva žen a LGBT komunity. Původně působila jako lékařka.