Není moc těch, kteří by si dokázali výšlap na 1909 metrů vysokou horu užít.
Mont Ventoux se osaměle tyčí uprostřed Provence a kterákoliv ze tří tras vedoucích na vrchol vás velmi rychle vyléčí z domnění, že Provence voní po levanduli. Kdykoliv se Mont Ventoux postaví do cesty pelotonu Tour de France, bolí to.
Je to bestie opředená mnoha pověstmi.
A bohužel si umí vzít i tu nejvyšší oběť, vždyť právě tady se psal tragický příběh Toma Simpsona, který zemřel na Tour de France v roce 1967, když z něj Mont Ventoux vysál všechnu sílu.

Pogačare, nedopuješ, náhodou? Ne, ale data z výkonu vám neukážu!
Nic nového. Tyhle otázky míří na každého cyklistu, který se kdy obleče do žlutého dresu a na Tour de France je až příliš...

Cavendish znovu ukrojil Merckxův rekord, Merckx se ale zlobí na Van der Poela
Začala druhá část Tour de France, ale ta se nemůže vyrovnat té první. Bez ohledu na dění v dnešní 10. etapě a už třetí...
Desetkrát tu etapa končila, naposledy to bylo v roce 2016, kdy ji vyhrál Belgičan Thomas De Gendt.
V dalších sedmi ročnících závodu etapa přes Mont Ventoux vedla a tentokrát organizátory napadlo, že dnešní 11. etapu ze Sorgues do Malaucène namotají tak, aby si jezdci během 199 kilometrů dali tuhle šílenost hned dvakrát.
Poprvé ve směru od Saultu, podruhé tradiční trasou z Bédoinu, kdy se tahle varianta považuje za jeden z nejtěžších cyklistických výšlapů na světě – 22 kilometrů s průměrným stoupáním 7,5 %.
Jako rekordní je braný rok 1994, který na měřeném úseku zahrnujícím 16 kilometrů stoupání zaznamenal hned pět nejrychlejších časů v čele s Markem Pantanim, který zvládl Mont Ventoux za rovných 46 minut.
Za něj se pak zařadili Miguel Indurain, Richard Virenque, Luc Lublac a Armand de Las Cuevas. Až za nimi následují Lance Armstrong (48:33 v roce 2002), Chris Froome (48:35 v roce 2013) a Alberto Contador (48:57 v roce 2009). Patnáctou příčku pak drží Čech Roman Kreuziger, který byl s časem 49:05 na Mont Ventoux v roce 2009 jako pátý.
Dnešní vrchařský dvojboj znamenal skvělý výkon Juliana Alaphilippa, který se vydrápal na Mont Ventoux v prvním případě a to samé v podání báječného Wouta van Aerta při druhém výjezdu.
Ale znamená také hned sedm cyklistů, kteří to na Mont Ventoux vzdali a slezli z kola – jsou to Tony Martin, Clément Russo, Tiesj Benoot, Tosh Van Der Sande, Daniel McLay, Miles Scotson a Victor Campenaerts. Obecně se počítá s tím, že Tour nedokončí mezi 25 až 50 jezdci, ale sedm borců, kteří vzdají během jediného dne?
Van Aert svůj útok načasoval optimálně, jako první byl na vrcholu Mont Ventoux a v čele vydržel i ve sjezdu a zbývajících kilometrech do cíle, kam dorazil minutu a 14 vteřin před duem stáje Trek-Segafredo Kennym Elissondem a Baukem Mollemou. Čtvrtý dojel se ztrátou 1:38 Tadej Pogačar, který přivedl do cíle silnou skupinu s Uránem a Carapezem a uhájil tak právě před Uránem žlutý dres.
Jestli však Tadej Pogačar ukázal slabý moment, bylo to právě dnes. Stejně jako o víkendu v Alpách zkoušel agresivněí nastupovat, jenže dnes poprvé nedokázal nohy roztočit tak, aby své konkurenty zlomil a setřásl. Dá jim to naději, aby zkusili s průběžným pořadím 108. ročníku Tour de France ještě něco udělat?

108. ročník Tour de France: Pogačar, Roglič a ti druzí
Bitva o žlutý dres zaručující nesmrtelnost začíná. Už zítra se rozjede 108. ročník etapového závodu Tour de France, jeho vítěz...

Emoce v Rakousku: Frustrovaný Räikkönen, nadávající Leclerc
Uplynulá Velká cena Rakouska ukázala mnohé. Mimo jiné to, že Formule 1 před tribunami narvanými fanoušky je zkrátka zážitek...