Jak lze jednoduše popsat CrossFit?
Pro mě je to jeden z nejtěžších sportů. Je to spojení atletiky, kondice, silové přípravy a gymnastiky. Především práce s vlastní vahou. No a vy to musíte poskládat tak, abyste
byli co nejvíce všestranní. A ten nejkomplexnější atlet vyhrává závody. Řečeno v kostce.
Ve státech CrossFit běží od 90. let, kdy se dostal k nám?
Myslím, že někdy okolo roku 2011. První, kdo to sem dotáhl, byl tuším Zdeněk Weig z CrossFit Praha a David Egydy. Tato jména jsem vnímal na začátku. Já jsem se do toho pustil někdy okolo roku 2014. Za těch necelých devět let se to posunulo strašně dopředu, ale pořád trochu zaostáváme za světovou úrovní.
Jak konkrétně jste začal vy?
Věděl jsem, že sem něco takového přišlo, ale nevěnoval jsem tomu moc pozornost. Pak mě kamarád vytáhl na trénink do Elite Gym Lhenice, které patřilo nějakému vojákovi. Ti to měli vlastně ve své přípravě, v tréninku. A v té chvíli se změnilo mé prioritní zaměření. Teď už to jedu šestý rok a snažím se tomu budovat jméno i gym.
https://youtu.be/mE6_ecN-CNc
Když jste budoval Bcross gym, byl jste přesvědčen, že se chytne?
V roce 2015 jsem otevřel menší funkční tréninky v Prachaticích a tady v Budějovicích jsem chodil na vysokou školu. Ten potenciál jsem viděl od začátku a tady nic podobného nebylo. Do té doby ty podmínky nebyly úplně ideální pro toto zaměření. Řekl jsem si, že to tu musím vybudovat a musím to dotáhnout do konce.
Jak to vzali Budějčáci?
Myslím, že jsme tady s tím docela zatočili a zažili velký boom. Byli jsme tu první, kdo spojil strongmany, crossfiťáky, powerliftery. V horním patře máme klasické fitko, i sál na lekce. Za ty tři roky, co tady jsme, se to neustále snažíme posouvat dál a dál. I konkurence vidí, že musí jít s dobou a tyhle věci tam mít. Lidé o to nechtějí přijít.
Co by mělo mít fitko v základu, aby si tam crossfiťáci přišli na své?
CrossFit by měl být hlavně o komunitě těch lidí. Tam je ta filozofie. Má to spojovat lidi a může to dělat každý. Potřebujete nějaký osy, kruhy, hrazdy a trenažéry. Čím víc toho máte, tím jsou pak tréninky lepší. Jsou tam tři hlavní pilíře. Gymnastika, kondice a síla.
[caption id="attachment_4167" align="aligncenter" width="534"> Do komplexnosti tohoto sportu patří i zvedání těžkých vah. (zdroj: archiv V. Mráze)[/caption>
A stále se to nějak rozvíjí?
Ano, jde to pořád dopředu. Neustále se to vyvíjí a organizátoři závodů neustále přemýšlí, jak to posunout dál. Běhání s vestou, jezdí se na kole, plave se, nově je tam i
paddleboard. My teď v létě na závodech budeme pronajímat venkovní plovárnu. Dovezeme jednoručky a bude tam workout, kde nakombinujeme silovou věc s plaváním.
Ve Státech CrossFit hned na začátku způsobil docela poprask. Je to sport náročný na zdraví? Údajně je dost nebezpečný kvůli častým zraněním?
Zase je to o lidech. Jsou tací, co to znají, a pak ti, kteří to neznají a vidí jen tu negativní stránku. Když se to dělá dobře, tak i bezpečně. Rizika zranění jsou u každého sportu. U Crossfitu je to o trochu větší, protože jste tam opravdu na hraně. Je zde hodně dynamických cviků, a pokud nemáte dostatečnou mobilitu a protažené tělo, může se něco stát. Musíte znát sebe sama a dělat to, co zvládnete. Postupně se potom zdokonalovat.
Jedná se tedy o sport, do kterého bych neměl vstupovat bez nějakého vedení?
Já si myslím, že určitě. My jsme ze začátku ani neměli, co odkoukávat. Informace jsme měli jen ze zahraničí. Tady jde hlavně o všestrannost, ty disciplíny se dozvíte třeba až den před závodem a musíte být fakt našlapaní v každé oblasti.
[caption id="attachment_4166" align="aligncenter" width="696"> Enžl, "Mirek", Krasinský, Mráz a Vytiska. Parta "fitness" kamarádů, kteří baví obrovské publikum na youtube. (zdroj: archiv V. Mráze)[/caption>
Měl bych mít nějaké fyzické předpoklady, nebo to může dělat kdokoliv?
Výborně jsou na tom třeba gymnasté. Lidé, co běhají, nebo dělali atletiku, popřípadě třeba judisti, kteří mají taky takovou všestrannou přípravu. Nějaké předpoklady vám prostě zajistí počáteční start a posun. Pak je to o tom, že někdo se učí nějakou disciplínu rok a
někomu jde za 14 dní.
Jak je to u nás se soutěžemi?
Na to, že jsme tady poměrně maličký, tak si myslím, že jsme na tom dobře. Samozřejmě by to mohlo být lepší. Tím, že se Crossfit víc a víc dostává mezi lidi, dost se propaguje a přibývají partneři, tak se to pořád zlepšuje. Já osobně pořádám závody už 6 let.
Existuje u nás profi scéna?
Máme jednoho atleta, který startuje na největších crossfitových games. Korona mu to teď ale překazila. Úroveň se neustále posouvá a máme spousty šikovných atletů. Jinak je to samozřejmě těžké. Většina lidí jsou trenéři nebo majitelé fitek a musí se postarat o živobytí, o složenky a není tady skoro nikdo, kdo by se tím čistě živil.
[caption id="attachment_4165" align="aligncenter" width="696"> Vašek vystupuje i v roli moderátora pro web kulturistika.com. Tentokrát s UFC fighterem Jiřím "Denisou" Procházkou. (zdroj: archiv V. Mráze)[/caption>
Jaký ohlas mají vaše youtubová videa, v nichž se snažíte hodně propagovat CrossFit?
Celkově se daří tyto sporty přes YouTube propagovat všem. Hodně to pomohlo i strongmanům a pozvolna se snažíme zvedat i CrossFit. Dost se to hlavně posouvá díky tělocvičnám, které v republice přibývají a navíc se hodně pořádají závody. Doufáme, že časem to bude jen a jen lepší.
Fungujete i jako trenér CrossFitu?
Ano funguji i jako trenér, ale nejsme licencované CrossFitové fitko.
Co znamená licencované fitko?
To znamená, že spadáte pod asociaci CrossFitu, kterou založil Greg Glassman a platíte poplatek, za který užíváte název, značku Crossfit.
Počkejte, to moc nechápu...
Má registrovanou známku "CrossFit" a vy za poplatek můžete užívat název. Obecně v tomto sportu je hodně peněz a vy za tři tisíce dolarů ročně si můžete říkat, že máte CrossFitové fitko, že jdete na crossfitový trénink a podobně. Pak je třeba školení trenérů za další tisíc dolarů. O té licenci samozřejmě přemýšlíme, ale jsme na začátku, jsme nadšenci a těch čtyři tisíce dolarů radši vezmeme a dáme do vybavení. U nás je 90 procent tělocvičen, co nejsou "CrossFitové", ale v podstatě dělají to samé. Licence na to, abyste se dobře naučili CrossFit, není potřeba.
[caption id="attachment_4169" align="aligncenter" width="696"> CrossFit rozhodně není nějaká oddychovka. (zdroj: archiv V. Mráze)[/caption>
Aha, to je radost tedy...
Mají i firmu, která vyhledává nelicencované gymy. Nesmíte nic použít ani na webových stránkách. Nikde nesmíte použít slovo CrossFit. Hned vám pak přijde mail, kde vás budou žádat, abyste uhradili částku tři tisíce dolarů. A jak jsem říkal, my jsme na začátku, vrážíme tyto peníze do vybavení, pak až začneme uvažovat o licenci. Je to trochu paradox. Propagujeme něco, co nesmíme veřejně používat.
Jak na vás dolehla pandemie? Chyběli jste lidem hodně?
Samozřejmě. Nabízeli miliony za to, abychom je pustili do fitka (smích). Jinak, to je debata na další hodinu. Není to pro nás lehká situace, ale zažili to všichni. My se to tu snažíme stále vyvíjet a posouvat dál, tak nás to na nějakou dobu zastavilo. Před koronou se nám tedy ještě podařilo dodělat wellness, které jsme nestihli ani spustit, tak to plánujeme na zimu. Doufejme, že se to nebude opakovat, protože to opravdu není pro nikoho dobrá
situace. Naštěstí se nám lidé vrátili poměrně rychle a naši klienti nás podpořili i dokoupením permanentky, i když ji měli stále platnou. Vyslovili tak velkou podporu našemu gymu. Moc si toho vážíme a budeme se jim to snažit u nás v BCross GYMu vrátit. V co nejlepších podmínkách.