Ve čtvrtek začne v Praze ME v judu. Jedno testování stojí milion

Ilustrační foto | Foto: Shutterstock.com

Judisté se při mistrovství Evropy dostanou do soutěžní haly jen ve svůj soutěžní den. Jinak musejí zůstat na hotelu. Nebudou tedy moci fandit svým reprezentačním kolegům. Čeští organizátoři pražského šampionátu při plánování naráželi mimo jiné na někdy rozdílné požadavky manuálu mezinárodní federace IJF a českých hygieniků.

Šampionát se měl původně uskutečnit na začátku května, ale kvůli pandemii koronaviru byl odložen nejdříve na červen a pak na listopad. Když se epidemiologická situace v Česku na podzim výrazně zhoršila, byl znovu výrazně ohrožen. „Do poslední chvilky jsme nevěděli, jestli se mistrovství Evropy uskuteční, nebo neuskuteční. Chtěl bych poděkovat vládě a hlavně předsedovi Národní sportovní agentury Milanu Hniličkovi, který se velmi zasloužil o to, že jsme tu výjimku obdrželi,“ řekl na dnešním on-line setkání s novináři předseda Českého svazu juda Jiří Dolejš.

Organizační tým nakonec musel připravit úplně jiný šampionát, než jaký by byl v květnu. To by české reprezentanty hnala vyprodaná O2 Arena a závodníci i další členové výprav by si užívali pražských pamětihodností. „Bude to jiná Evropa, bez společenských kontaktů a veřejnosti. Je to velká škoda, protože veřejnost je kořením toho turnaje,“ posteskl si Dolejš.

V bublině musejí být podle hygienických pravidel nejen všechny reprezentační výpravy, ale také všichni, kdo s nimi přijdou do kontaktu. Po nezbytném otestování se tak musejí izolovat například i řidiči, veškerá obsluha z hotelů nebo hrstka novinářů, která se vzhledem k omezením dostane přímo na místo.

Pravidla pro všechny jsou přísná i nákladná. „Požadavky mezinárodní federace a naší hygieničky nejsou koordinované. To nám přináší problémy a zvýšené nároky, co se týče financí. Musíme mít zvláštní covid tým, což je přes dvacet lidí, plus manažer, plus doktoři. To je hodně lidí, o které se musíte postarat. Jsou tu velké náklady na testování. Při pěti stovkách lidí vyjde jedna runda kolem milionu. To je dost velká rána do rozpočtu,“ vypočítal Dolejš. A do toho svazu vypadl příjem pěti až šesti milionů korun z prodeje vstupenek. „Jak ten šampionát ekonomicky dopadne, to zjistíme, až to všechno vyúčtujeme,“ dodal šéf svazu.

Na netradiční mistrovství se chystá i největší domácí naděje Lukáš Krpálek. „Budeme zavření na hotelu, rozcvičovnu budeme mít ve spodním patře hotelu, kontakt nebude takový, jaký bych si představoval. Nedostaneme se do haly, takže se nebudu moci podívat na zbytek týmu, dostanu se tam až ve svůj soutěžní den. To mě mrzí, že nebudu moci podpořit tým. Ta změna je tam obrovská a sám jsem zvědavý, jak to všechno bude probíhat,“ řekl.

Na samotné účasti se ale aktuální koronavirová pandemie příliš nepodepsala, i když například Britové podobně jako na jiné letošní vrcholné akce tým nepošlou. „Je přihlášeno 42 zemí a víc jak 360 závodníků. Standardně bývá 45 zemí, takže úbytek je nevýznamný,“ podotkl Dolejš.