Veronika Bieleszová je první českou vítězkou Světového poháru juniorek v šermu. Teď ji čeká maturita

Ilustrační foto | Foto: Shutterstock

Mladá šermířka Veronika Bieleszová se postarala o velký úspěch českého šermu. V pátek sice česká reprezentantka nepostoupila mezi nejlepších osm na mistrovství světa juniorek v Egyptě, díky vynikajícím výsledkům z předchozích akcí si ale jako první Češka v historii zajistila celkové vítězství v juniorském Světovém poháru v šermu kordem.   

Mezi juniorkami čeká brzy devatenáctiletou Veroniku Bieleszovou ještě jedna sezona, už nyní ale patří mezi absolutní světovou špičku této věkové kategorie. V loňském roce nejprve obsadila třetí místo na Světovém poháru ve francouzském Dijonu a následně vybojovala titul mistryně Evropy. Další akce se zrušily kvůli pandemii Covid-19. Do Káhiry tak sice podle svých slov odjížděla se smíšenými pocity, ale také s medailovými ambicemi.

Veronika Bieleszová / Foto: Augusto Bizzi

V Egyptě nakonec Veronika Bieleszová na cenný kov nedosáhla, v konkurenci 112 šermířek se ale dostala až do nejlepší šestnáctky. Tam nestačila na polskou reprezentantku Glorii Klughardtovou, které podlehla v poměru 9:15 a obsadila 16. místo.

V tu chvíli ještě česká šermířská naděje nevěděla, zda jí tento výsledek bude stačit na celkové vítězství ve Světovém poháru. Sezona 2020/21 byla specifická, kvůli pandemii se zrušilo několik turnajů, a tak se do celkového bodování Světového poháru počítalo kontinentální mistrovství, Světový pohár v Dijonu a právě mistrovství světa.

Veronika Bieleszová na Olympijských hrách mládeže v roce 2018. / Foto: Augusto Bizzi

Na světový šampionát odjížděla Veronika Bieleszová jako světová jednička, na záda jí dýchala Ruska Aizanat Murtazaevová. Ta sice také vypadla v osmifinále stejně jako Češka, do hry o celkové vítězství se ale dostala Američanka Jessica Linová. Ta se totiž probojovala až do finále, kde by si výhrou zajistila i celkové vítězství ve Světovém poháru.

„Když jsem v pátek vypadla, moc jsem nevěřila tomu, že nakonec vyhraju. Kdyby Lin získala světový titul, ovládla by i Světový pohár a já bych skončila druhá. Takže jsem pak seděla na hotelu a byla jsem strašně nervózní, jak to dopadne. Naštěstí to pro mě dopadlo dobře, Lin skončila druhá a já jsem o dva body vyhrála celý Světový pohár,“ popisuje napínavé rozuzlení celkového pořadí, které mohla sledovat jen z hotelového pokoje, Veronika Bieleszová.

 

Zobrazit příspěvek na Instagramu

 

Příspěvek sdílený Veronika Bieleszová (@veronikabieleszova)

 „Vzhledem k tomu, že jsem musela držet vynikající výsledky na více vrcholných akcích, řadím vítězství ve Světovém poháru hodně vysoko v mojí kariéře,“ dodává Bieleszová, která v roce 2018 získala bronz na Olympijských hrách mládeže v Argentině. Tehdy byla navíc členka šermířského klubu SC Praha ve své kategorii nejmladší.

Radost z bronzové medaile na Olympijských hrách mládeže v roce 2018. / Foto: Augusto Bizzi

Po návratu z Egypta se mladá šermířka hodlá jednak vrhnout do dalšího tréninku, a pokud to epidemická situace dovolí, také do tuzemských turnajů. Čeká ji ale také studium, už týden po návratu domů má totiž na programu maturitní zkoušku.

Vzhledem k blížícím se olympijským hrám se nabízí ještě otázka, zda je nějaká šance, že by Veronika Bieleszová, i přes svůj nízký věk, startovala už na nich. To už ale mladá reprezentantka nestihne: „Bohužel, letos už to na olympiádu nevyjde. Ale s trenérem Jiřím Beranem jsme se už dohodli, že se pokusím kvalifikovat na olympiádu v roce 2024.“

Má zlato z olympiády, kvůli covidu rozváží jídlo na kole

Před osmi lety byl šermíř Ruben Limardo pro Venezuelu národním hrdinou. Na olympiádě v Londýně získal zlatou medaili. Teď už si mácháním kordem ...