https://www.facebook.com/kayakjosefdostal/videos/238200690735257/
Jako první přišlo na přetřes jméno vítězky olympiády pro mládež. „Prosím, nechci být spojována s ničím jiným, takže Bára Seemanová se S. Preferuji to tak, jak je to psané,“ vysvětlovala Dostálovi mladá plavkyně. „Mně občas kamarádi mění ve jméně písmenko t za r. Takže místo Dostál…,“ smál se dvojnásobný držitel olympijského bronzu.
Pak už se řeč stočila ke stále ožehavému tématu koronavirus. „Myslela jsem, že to proběhne v pohodě a najednou nám zakázali bazény a tím nám vlastně stopli náš každodenní život,“ vzpomíná Bára. „Pořád jsem doufala, že nám třeba za týden dají nějakou výjimku, ale nic. I když bych si volno občas přála, tak teď přišlo v nepravou dobu,“ dodává.
Podle Dostála, který má se Seemanovou stejného manažera Jana Koukala, se prý nabízelo i netradiční řešení. „Multimilionáře, který by měl doma plavecký bazén a já bych tam mohla trénovat, jsme bohužel nenašli,“ smála se Bára a dodala, že prioritou bylo neporušovat nařízená opatření. „Teď už můžu trénovat v otevřeném venkovním bazénu v Podolí takže super,“ pochvalovala si plavkyně.
Dostál si s pandemii zažil své, když byl na soustředění v Kalifornii. „O nákaze jsem věděl, ale nějak jsem tomu nedával takový důraz. Pořád jsme měli na mysli, že olympiáda být může. Proto jsme byli ochotni zůstat v Americe, i kdyby se zavřely hranice,“ překvapil Seemanovou Dostál. „Až dva dny poté, co se oficiálně posunula olympiáda, jsme odletěli domů. Nehodlali jsme podstoupit riziko, že tam zůstaneme povinně o několik měsíců déle,“ svěřil se kanoista s tím, že americké zdravotnictví, obzvlášť pro cizince, není na vysoké úrovni.
Po návratu ho čekala karanténa v Račicích, kde mají veslaři tréninkový kanál. „Areál byl celý uzavřený pro nás. Bydleli jsme tam ve speciálně dezinfikovaných pokojích, všude byly obrovské nápisy „zákaz vstupu“. Měli jsme přesně vymezený čas, kdy můžeme chodit na vodu, vyhrazené dráhy, nesměli jsme jezdit blízko u břehu,“ vzpomíná na návrat z USA Dostál.
Oba sportovci se těšili na OH v Tokiu, takže je jejich přesunutí pochopitelně překvapilo. „V prvních dnech jsem z toho byl dost zklamaný. Trénuji osm let v dost velkém zápřahu a těšil jsem, že si po letošní sezoně trošku odpočinu. Chtěl jsem cestovat, mít víc volna na rybaření a věnovat se škole,“ mrzí úspěšného olympionika.
„Namotivovat se na to, že takhle tvrdé tréninky, co jsme zvládali posledního třičtvrtě roku budu muset vydržet ještě rok a půl, tak to pro mě byl trošku problém,“ přiznává Dostál. „Na druhou stranu jsem si řekl že budu mít aspoň víc natrénováno. A když se všechno povede, tak se na olympiádě můžu setkat s ještě větší formou,“ dodává.
I půvabná plavkyně se snažila na odložení olympiády najít pozitiva, i když to nešlo lehce. „Byla jsem dva týdny na soustředění v Jižní Africe, před tím jsem absolvovala ještě několik dalších,“ připomněla Seemanová. „My sportovci máme většinou čtyřletý cyklus a všechno je připravováno na olympiádu, na ten jeden vrchol. Takže, když nám řekli, že olympiáda nebude, tak jsem si přehrála všechna ta soustředění. Nejhorší pro mě v první moment bylo vstřebat to, že ty tréninky byly vlastně k ničemu,“ vysvětlila Bára své pocity divákům streamu.
„Na druhou stranu jsem si i oddychla, protože my plavci potřebujeme vodu skoro každý den. Takže po 14 dnech bez ní jsem si říkala, jak by to asi vypadalo, kdyby za pár měsíců měl být ten očekávanývrchol. Nakonec jsem byla trochu ráda, že se to oddálilo, protože jsem tam chtěla jet stoprocentně připravená,“ sdělila naše plavecká naděje.
Když si pustíte naše video, tak se ještě dozvíte:
- Kdy si Josef Dostál uvědomil, že bude potřebovat pomoci s kondicí?
- Jak to vypadá s Bářiným studiem v Americe?
- V jakém sportu by si Bára troufla Josefa porazit?
- Proč Josef zvolil barvu lodi, kterou má?
- Čeho se Bára bojí při plavání?