Vítěz Tour de France o vztahu s matkou: Stará se o jiné a závody nesleduje

Geraint Thomas 2017 | Foto: Shutterstock

Mateřská láska má na výkony profesionálního sportovce velký vliv. A to především mužské sportovce. Na mnoha fotkách Cristiana Ronalda můžeme najít po jeho boku fotbalistovu usměvavou maminku. V NHL se pořádají speciální zápasy, kam si hokejisti pozvou své rodičky. Zkrátka maminčina pozornost je k nezaplacení. Něco o tom ví i vítěz Tour de France z roku 2018 Geraint Thomas. Ten nešetřil chválou na adresu své maminky, která pomáhá jako zdravotní sestra v boji proti koronaviru.

„Moje mamka Hilary, které je 64, je jednou z nejvíce se starajících osob, které znám. Když mi bylo 14, jel jsem se svým týmem na 100 mílovou vyjížďku, a když jsem přišel domů, čekala na mě velká pečená večeře na načerpání energie,“ vzpomínal čtyřiatřicetiletý Velšan pro britský Daily Mail.

Charakter své maminky oceňoval cyklista až s přibývajícím věkem. „Čím jsem byl starší, tak jsem si všímal, že nikdy nesténá. Je zdravotní sestrou a třikrát se pokusila odejít do důchodu, ale v březnu se vrátila, aby pomohla s Covidem,“ dodal rodák z Cardiffu.

View this post on Instagram

New kit day 👌 INEOS Grenadiers #builtonpurpose

A post shared by Geraint Thomas (@geraintthomas86) on

Mít za syna profesionálního cyklistu, a ještě k tomu úspěšného, jako je Thomas, musí být pro matku úžasný pocit plný hrdosti. Ale cyklistika je taky jeden z nejnebezpečnějších sportů. Paní Thomasová tuhle možnou bolest vyřešila jednoduše. Prostě se na závody nedívala. „V minulosti jsem měl několik pádů, takže mamka se zeptá mého otce, jestli jsem dojel v pořádku,“ prozradila kudrnatá hvězda týmu Ineos.

Říká se, že chlap, který si váží své matky, si bude vážit i své budoucí partnerky. Tak tomu je i u vítěze Staré dámy z roku 2018. Jeho žena Sara je o pět let mladší a je také z Walesu. „Sara plynně mluví velšsky. Rád bych se taky naučil, jakmile přestanu závodit. Náš syn bude chodit do velšské školy, takže nechci, aby na mě mluvil jazykem, kterému nerozumím,“ uvedl vítěz Paris-Nice z roku 2016.

Thomas si brousil zuby na letošní Giro, ale to musel kvůli ošklivému pádu ve čtvrté etapě opustit. Jeden ze závodníků odhodil bidon s vodou, na který následně najel právě velšský šampion.

Šéfové britské stáje Ineos tak po odstoupení Thomase měli zase o pár vrásek víc. Na Tour odpadl obhájce prvenství Egan Bernal, na Giru měl smůlu Thomas, pro kterého to mohla být jedna z posledních šancí poprat se o triumf z další grand-tourové akce.

Poslední nadějí na titul zůstává pro Ineos v této sezoně Vuelta. Jako jednička pojede nejúspěšnější cyklista loňské dekády, Chris Froome, pro kterého to bude poslední závod za britskou stáj. Příští sezónu se pokusí s Israel Start-Up Nation získat pátý triumf na Tour de France.