Voráčkova upřímnost? Urážky novináře i fanouška na Twitteru

Jakub Voráček | Foto: Profimedia

Dva zápasy, dvě asistence, jeden sprostě pozurážený novinář. To je jen část bilance Jakuba Voráčka na startu nového ročníku NHL. Asi největší pozornost vzbudila právě pozápasová tisková konference, na které se elitní český hokejista neváhal vulgárně pustit do redaktora Mikea Sielskiho z The Philadelphia Inquirer. Voráček už toho ale letos stihnul ještě víc. 

Ne, že by si „upřímnou“ image musel budovat od píky, Jakub Voráček se takto prezentuje už delší dobu. Ale vše, co se kolem něj děje v posledních dnech, jako by bylo součástí PR kampaně. A ta měla jasný cíl: Jakub Voráček musí být vnímán jako někdo, kdo se nikdy a nikomu nebojí říct, co si myslí, na nic si nehraje a daleko nejde ani pro ostřejší výraz. 

Nejdřív zpověď v rámci Bez frází, ve které si primárně vyřizuje účty s Vladimírem Růžičkou starším. Kromě jiného jde totiž hlavně o výčet domnělých křivd ze strany zkušeného trenéra. Jde o ukřivděné vzpomínky, které sahají až do mládežnických let kladenského odchovance. V kontrastu s tím, jak teď sám sebe prezentuje jako upřímného člověka, který vše řeší z očí do očí, ale působí toto vyřizování si pravěkých účtů přes média dost rozpačitě.

A teď vůbec neřeším, kdo komu tehdy ukřivdil. Akorát bych od někoho tak přímého a upřímného spíš očekával, že zvedne telefon, zavolá Růžičkovi a řekne mu: „Hele, jak jsi mě tehdy na podzim 2009 nezařadil do širší nominace na olympiádu, to se mě fakt dotklo a mám pocit, že i před tím jsi mi s*al na hlavu. Jak to teda bylo, proč jsi to dělal?“   

Podobnou pachuť v ústech zanechává i hráčův virální výstup na pozápasové tiskovce. Tady sice „pěkně zpříma“ posílá ke všem čertům novináře, který se k němu zřejmě v minulosti nezachoval férově. Má to ale háček. Česká hvězda si opět vyřizuje staré křivdy s někým, kdo se ho aktuálně jen ptá na to, jak by zhodnotil start sezony. Znovu to dělá v médiích, na online tiskovce. A zřejmě dobře ví, jak rychle se jeho výstup rozšíří. Útočníkovu zahořklost vůči reportérovi z The Philadelphia Inquirer přitom údajně způsobila více než rok stará reportáž z Halloweenu roku 2019, za kterou se navíc autor omluvil.

Na hráčovo „nedospělé“ chování upozornil na Twitteru i jeden ze zámořských reportérů s tím, že Voráček měl dost času na to, aby si to s novinářem vyříkal osobně. Ten na sociální síti zareagoval tak, že by to rád udělal osobně, ale šlo o jejich první „interakci“ od té doby. I kdyby to tak vážně bylo, což je nepravděpodobné, pak bych znovu rád upozornil na jednu vymoženost moderní doby – mobilní telefon. 

Voráček se ale k vlastní škodě raději pouští do nedůstojných diskuzí na Twitteru, kde se nebojí „fanoušky“ drsně urážet. Alespoň to tak udělal 10. ledna 2021. Dotkl se ho nevybíravý a urážlivý příspěvek jednoho takového „hokejového fanouška“, který se do Voráčka v diskuzi opřel s tím, že hráč už má to nejlepší v dresu Flyers za sebou, ale je stále přeplácen. A navíc je to hlupák („has a 5 cent head“).

Ano, závěrečná poznámka byla urážlivá a naprosto za hranou. A hráč, když už se rozhodne takové diskuze vůbec číst, má právo na ně reagovat a nenechat si je líbit. Otázkou ale je, zda se má v této reakci vydat za stejně nechutnou hranu a urazit autora tweetu tím, že je to „lepší než být tlustý jako on“.  

Jakub Voráček si tímto chováním určitě část fanoušků získal. Otevřená zpověď s ještě otevřenějším očerněním Vladimíra Růžičky vzbudila patřičný rozruch, video s vulgaritami z tiskovky se šíří po světě, urážka uživatele Twitteru kvůli jeho vzhledu si také svoje příznivce našla. Voráček je přece upřímný a přímý.

Fajn, akorát to by se teda o „Mikovi z Jersey“ z Twitteru dalo říct taky… 

Na závěr by se asi nejlépe hodila citace ze zmíněného příběhu Jakuba Voráčka na Bez frází. Ta totiž nejlépe ilustruje, jak se tu PR úplně nepotkalo s realitou: 

„Jedině takhle, působením tváří v tvář a osobním příkladem, jde něco změnit. Věřím, že když jednoho člověka takhle ovlivním, on, až pak bude v podobný situaci, přenese to zase na někoho jinýho. Když na mě někdo nastoupí arogantně, chci mu ukázat, že to není dobře, ale jednám s ním slušně a s respektem… Člověk jen nesmí být při výměně názorů sprostej a arogantní, pořád je třeba držet základní úctu, i když ten proti tobě může být stokrát úplně mimo.“

Petr Vurbs

 

Lukašenko trvá na šampionátu, Škoda Auto je proti

Společnost Škoda Auto odstoupí od sponzorování mistrovství světa v hokeji, pokud jeho letošním pořadatelem zůstane Bělorusko. Oznámila to jen pět ...