Výprask českých fotbalistů i 15 koncertů Michaela Jacksona aneb Historie stadionu ve Wembley

Wembley Stadium | Foto: Tanasut Chindasuthi / Shutterstock.com

Historie legendárního stadionu ve Wembley se začala psát už 28. dubna 1923. Předělem v jeho staré a novodobé historii pak bylo období od roku 2000 do roku 2007. Tehdy byl starý stadion nejprve 7. října 2000 uzavřen, v letech 2002 a 2003 zbourán, v dalších letech probíhala stavba a 24. března 2007 se na novém a moderním Wembley Stadium konal první fotbalový zápas.  

Na starém stadionu ve Wembley se konaly olympijské hry, finále mistrovství světa i Evropy ve fotbale. Slávu stadionu šířily také sportovní hvězdy. Například Pelé o něm prohlásil: „Wembley je katedrála fotbalu. Je to hlavní město fotbalu a také je jeho samotným srdcem.“ Wembley Stadium ale bylo a je také srdcem kulturních akcí. Na stadionu si mimo jiné třikrát zahrála kapela Queen, David Bowie, Paul McCartney, Elton John. Nejčastěji vystupujícím umělcem byl ale s patnácti koncerty Michael Jackson.

Ani sláva stadionu s ikonickými věžičkami ale tomuto historickému místu nepomohla. V roce 2000 byl uzavřen a ustoupil nové, modernější stavbě. Druhému největšímu stadionu v Evropě – Wembley Stadium. Jeho brány se k prvnímu oficiálnímu utkání otevřely právě před 14 lety.

Nové Wembley je největším fotbalovým stadionem v Anglii a je domovem anglického národního týmu. Kolos s kapacitou necelých 90 tisíc diváků patří mezi pět nejdražších stadionů světa. Jeho výstavba stála asi 34 miliard korun.

Koncert Taylor Swift ve Wembley v roce 2013 / Foto: Christian Bertrand / Shutterstock.com

Budování takto obrovského stadionu se ale potýkalo s problémy. Datum otevření se několikrát posouvalo. Dojít mohlo také k obrovské tragédii. Ocelová konstrukce střechy klesla o téměř půl metru, a tak muselo být ze staveniště evakuováno 3 000 dělníků. O několik dní později se pak vyskytly také problémy s kanalizací.

Majitel Chelsea: Nejsem Putinův člověk

Putinovi lidé. Tak zní oficiální název knihy autorky Catherine Beltonová s podtitulem Jak si KGB podmanila Rusko a pak zamířila na Západ. Její ...

Obvod Wembley Stadium měří jeden kilometr a na betonové sloupce bylo použito zdivo ze starého stadionu. Během výstavby se spotřebovalo 90 000 m3 betonu a 23 000 tun oceli. Půlkruhová kovová konstrukce, která barevně září nad okolím jako pomyslná brána, zároveň nese konstrukci severní části střechy. Celá střecha váží 7000 tun a zasahuje až 52 metrů nad trávníkem. Wembley je tedy považováno za největší zastřešený stadion na světě, a tak se pyšní několika rekordy. V útrobách budovy je 2 618 toalet, nataženo bylo 56 kilometrů silových kabelů.

Wembley Stadium / Foto: Erik Nuenighoff / Shutterstock.com

Stejně jako stará aréna se nové Wembley stalo místem pro konání všech možných událostí. Hostil finále Ligy mistrů, konaly se zde atletické soutěže během olympijských her v roce 2012. V červnu se zde odehraje sedm zápasů EURA včetně finále a dvou semifinále. Stadion vyprodaly i hudební hvězdy.

Zrovna nejlepší vzpomínky ale nemá na Wembley česká fotbalová reprezentace. A jsou to stále vzpomínky dost čerstvé. Každý hráč si chce na slavném stadionu alespoň jednou v životě zahrát, ale před dvěma lety zde národní tým pod vedením Jaroslava Šilhavého utrpěl velký debakl. S Anglií prohrál 0:5.

Ronaldo zůstane v Juventusu, podle Nedvěda je nedotknutelný

Spekulací o konci Cristiana Ronalda v Juventusu Turín a návratu do Realu Madrid se v posledních týdnech objevilo mnoho. Přiživil je i samotný ...

Podle fanoušků Arsenalu by neměl jejich klub proti Slavii nastoupit

Stačí jediná minuta strávená ve východní Evropě nebo Rusku a poznáte, jak vypadá skutečné rasistické peklo! Zajímá vás, jak vidí fanoušci ...