Začíná boj zápasníků o olympiádu. V Budapešti se o ni popere pět Čechů

Adéla Hanzlíčková na olympiádě 2016. | Foto: Profimedia

Nejen olympijské hry, ale také některé olympijské kvalifikační turnaje odložila v loňském roce pandemie Covid-19. Platí to i pro zápasníky a zápasnice. S ročním zpožděním proto ve čtvrtek začne v Budapešti evropský kvalifikační turnaj, na kterém se o letenku do Tokia popere také pět českých reprezentantů. Nechybí mezi nimi vicemistryně Evropy z roku 2019 Adéla Hanzlíčková. 

Kvalifikační síto bude na turnaji, který potrvá až do neděle, neúprosné. Místo na olympiádě pro svoji zemi vybojují jen finalisté v každé váhové kategorii. Bronzová medaile tedy v Budapešti nikoho zajímat nebude. A vlastně ani to, kdo nakonec vyhraje finálový duel. Zlato i stříbro budou mít v Budapešti stejnou příchuť – vybojované místo na olympijském turnaji.

Adéla Hanzlíčková si chce zopakovat účast na předchozí olympiádě. / Zdroj: Svaz zápasu ČR

Zápasit se bude ve třech kategoriích – řeckořímský styl mužů, volný styl mužů a také volný styl žen (ženský zápas). Pokud bychom měli popsat hlavní rozdíl mezi řeckořímským a volným stylem pro ty, kteří tento tradiční olympijský sport tolik nesledují, pak jím je zapojování nohou do zápasu – ve volném stylu se dle pravidel smí útočit nohama, ale i na nohy soupeře, v řeckořímském stylu je používání nohou v tomto smyslu zakázáno.

Zápasí se ve váhových kategoriích, konkrétně jde o šest olympijských vah v každém ze tří stylů. Do maďarské metropole se už nyní sjíždí na 280 zápasníků a zápasnic ze 35 evropských států. Na cestu vyráží také jedna česká volnostylařka a čtyři čeští reprezentanti v klasickém, tedy řeckořímském stylu.

Olympijská repasáž pro Hanzlíčkovou?

Jedinou českou zápasnicí bude v Budapešti Adéla Hanzlíčková, která ale zároveň patří mezi největší české naděje směrem ke kvalifikaci na olympiádu. Šestadvacetiletá volnostylařka už má na svém kontě start pod pěti kruhy v roce 2016, kde se jí ale nedařilo a vypadla v prvním kole, dále také stříbro z mistrovství Evropy 2019. V prosinci loňského roku navíc vybojovala druhé místo na prestižním Světovém poháru v Bělehradu.

Zápasnice Hanzlíčková překonala i covid a na Světovém poháru je ve finále

Volnostylařka a olympionička Adéla Hanzlíčková kvůli pandemii od února nezápasila ostré utkání, první turnaj ji po dlouhé pauze čekal až na závěr ...

Před dvěma týdny sice Hanzlíčková prohrála hned první zápas na přípravném turnaji v Itálii, prohra 4:7 na body s úřadující mistryní světa Tamyrou Stock Mensah z USA ale ukázala, že česká zápasnice je ve výborné formě. Nad Američankou dominovala, vedla 4:1, pak si ale poranila prst na noze a vedení už nedokázala udržet. Kvůli zranění nakonec ani nenastoupila do repasáže, kde ještě mohla přímo bojovat o bronz, ale dle jejího vlastního vyjádření pro online sportovní magazín nastartu.cz se nejedná o nic vážného a v Budapešti bude připravená se o olympijskou kvalifikaci porvat.

Adéla Hanzlíčková se během přípravného turnaje v Itálii chystá na zápas pod vedením trenéra Milana Hemzy. / Zdroj: United World Wrestling

Adéla Hanzlíčková bude také první z české výpravy, kdo se na žíněnce v Maďarsku představí. Její váhová kategorie do 68 kilogramů je na programu už v pátek. Zápasit v ní bude celkem 14 zápasnic, na českou reprezentantku čeká v kvalifikaci běloruská volnostylařka Hanna Sadchankaová. Cesta do finále, a tedy i ke kvalifikaci na olympiádu vede přes tři výhry v řadě.

Omarov touží po olympijské premiéře

Mužskou část české reprezentační výpravy tvoří Oldřich Varga (77 kg), Petr Novák (87 kg), Artur Omarov (97 kg) a Štěpán David (130 kg). Největší naděje směrem k olympijské kvalifikaci pravděpodobně vzbuzuje Artur Omarov, který byl v roce 2016 dvakrát velmi blízko k tomu, aby se mu olympijský sen splnil. Na kvalifikačních turnajích dokázal porazit velká jména světového zápasu, vždy mu ale nakonec scházelo jedno jediné vítězství k postupu. V prosinci se mu ale podařilo vybojovat na Světovém poháru bronz, asi největší úspěch jeho dosavadní kariéry. Ve svých 32 letech by si určitě chtěl svoji první účast na olympiádě zajistit.

Artur Omarov během posledního tréninku před odjezdem na olympijskou kvalifikaci. / Zdroj: Svaz zápasu ČR

Ve váhové kategorii do 97 kg bude startovat celkem 16 zápasníků, postup do finále si zajistí dva, kteří vyhrají tři zápasy v řadě. Artur Omarov bude v osmifinále čelit švýcarskému borci, jeho soupeřem bude Damian von Euw.

Váha do 77 kg je ještě obsazenější, na startovní listině je zapsáno 21 zápasníků. Pro Oldřicha Vargu začne turnaj osmifinálovým střetnutím, v druhém rohu bude chtít zápasit o olympiádu Nor Per Anders Kure.

Další váhová kategorie s českou účastí je váha do 87 kg, kde se představí celkem 18 zápasníků. Petr Novák odstartuje cestu turnajem v osmifinále, kde narazí na Itala Fabia Parisiho.

A konečně nejtěžší váhová kategorie do 130 kg, kde bude startovat 17 zápasníků a mezi nimi také nejmladší člen české výpravy Štěpán David. Toho v osmifinále čeká Maďar Varga.

Všichni čtyři čeští zápasníci budou v akci v sobotu. Ti, kteří v rámci evropské kvalifikace tento týden neuspějí, dostanou ještě jednu šanci v podobě světové kvalifikace. Ta se bude konat od 6. do 9. května v Bulharsku.

Zápasnice Hanzlíčková překonala i covid a na Světovém poháru je ve finále

Volnostylařka a olympionička Adéla Hanzlíčková kvůli pandemii od února nezápasila ostré utkání, první turnaj ji po dlouhé pauze čekal až na závěr ...

Zápasnice Adéla Hanzlíčková: Z některých reakcí na prohru Pudilové mi bylo zle

Adéla Hanzlíčková je na první pohled sympatická a milá dívka, kterou ale není radno naštvat. Je totiž českou reprezentantkou v zápase ve volném ...