Zákaz hlavičkování uškodí fotbalu, tvrdí Petr Čech

Petr Čech | Foto: Oleh Dubyna / Shutterstock.com

Úraz hlavy ho málem stál kariéru, přesto Petr Čech bojuje proti snahám anglické Fotbalové asociace o omezení hlavičkování. „Hru hlavou nemůžeme vymýtit, pak už by to nebyl fotbal. Tohle rozhodnutí by ničemu neprospělo,“ nechal se slyšet v ostrovních médiích.

Je to kauza, která hýbe Velkou Británií. The Football Association, která je vrcholným představitelem fotbalu v Anglii, nedávno zakázala hru hlavou dětem do jedenácti let. Zatím pouze v rámci tréninku, jenže se už objevily snahy o rozšíření zákazu do soutěžních zápasů a po minulé neděli, kdy po souboji s Davidem Luizem z Arsenalu utrpěl frakturu lebky Raul Jimenez z Wolves se mluví i o měnícím se postoji Premiere League.

Schumacherovi šlo o život. V závěru sezony zavinil nebezpečnou kolizi

Trable v cestě za titulem, ale hlavně obrovské štěstí. Mick Schumacher se jen několik dní po avizovaném kontraktu ve formuli 1 připletl do ...

„Jestliže nezvládnou techniku hlavičkování kluci v období, řekněme od šesti do jedenácti let, hrozí, že když se budou snažit hlavičkovat ve dvanácti, neskočí správně a dojde ke střetu hlav. To je přece nebezpečné,“ vyzývá k přehodnocení zákazu bývalý gólman Chelsea a Arsenalu Petr Čech. „Když to nebudou kluci trénovat, nenaučí se správnému načasování a technice odrazu,“ připomíná.

Podle Petra Čecha je nezvládnutá technika hlavičkování v žákovských kategoriích větším rizikem než samotné vzdušné souboje. A to navzdory tomu, že právě on utrpěl v říjnu 2006 úraz hlavy, po kterém začal nosit typickou rugbyovou helmu.

Petr Čech zdůrazňuje, že mladí hráči trénují s lehčím míčem, takže riziko úrazů hlavy je eliminováno. „Získají správné návyky, které využijí ve starších kategoriích. Míč pak může letět rychlostí šedesáti mil za hodinu, když vědí jak na to, hlavička nebolí,“ tvrdí.

Zákaz tréninku hlavičkování a plíživé snahy o likvidaci hry hlavou považuje Petr Čech za velkou chybu, která může změnit charakter fotbalu jako takového. Navíc zdůrazňuje, že za čtrnáct let, co uplynuly od jeho úrazu, se změnilo vybavení na stadionech i kvalita lékařského zázemí. Právě díky tomu neměly další úrazy hlavy fatální následky. Vítá také snahu asociace o změnu pravidla, kdy hráči s podezřením na otřes mozku mohou být dočasně vystřídáni a pořádně vyšetřeni lékařem.

Ničitel Sima. Mladý Senegalec rozhodl derby

Slavii se na Letné daří! V pražském derby prodloužili sešívaní svou neporazitelnost, když díky dvěma brankám útočníka Abdallaha Simy a pojistce ...