Zápasnice Hanzlíčková překonala i covid a na Světovém poháru je ve finále

Adéla Hanzlíčková | Foto: Svaz zápasu ČR

Volnostylařka a olympionička Adéla Hanzlíčková kvůli pandemii od února nezápasila ostré utkání, první turnaj ji po dlouhé pauze čekal až na závěr roku. A hned v podobě prestižního Světového poháru v Bělehradu. Příprava nebyla ideální, tréninková omezení doplnil na podzim pozitivní test na covid-19. Přesto se ale česká reprezentantka včera probila až do finále, ve kterém ji dnes večer čeká Meerim Zhumanazarová z Kyrgyzstánu.

Světový pohár je náhradou za mistrovství světa v zápase, které původně mezinárodní zápasnická federace chtěla i přes pandemické obtíže v prosinci uspořádat. Plány nakonec zhatila pokračující koronavirová krize, přesto je obsazení turnaje na velmi vysoké úrovni. A po pondělním bronzovém úspěchu Artura Omarova v řeckořímském stylu si Česká republika zajistila další cenný kov. Respektive zajistila ho pro ni Adéla Hanzlíčková ve váze do 69 kg.

Úspěch v Bělehradě přitom nebyl zdaleka tak jistý, jak by se po postupu do finále mohlo zdát. Zákazy cestování, nedostatek sparingů, tréninkové překážky a nakonec i prodělané onemocnění koronavirem tento rok hodně zkomplikovaly Hanzlíčkové nejen sportovní život. Přesto se nakonec skvěle připravila.

„Naštěstí jsem měla velice lehký průběh a jediné, co mě potkalo, byla ztráta čichu a o něco větší únava. Když jsem začala trénovat, tak se mi trošku hůř dýchalo a lékař mi po kontrole oznámil, že jsem ztratila litr z vitální kapacity plic, což mě trošku vyděsilo, ale už je to daleko lepší a cítím se úplně v pořádku,“ popsala pro svazový web. Na poslední chvíli stihla tři soustředění v Polsku, která jí evidentně dost pomohla.

Její včerejší cesta do finále začala čtvrtfinálovou výhrou proti bulharské reprezentantce, kterou po velmi slušném taktickém výkonu porazila jednoznačně 9:0 na body. V semifinále ale Hanzlíčkovou čekal tvrdší oříšek v podobě Rusky Khanum Velievu. Do druhého kola nastupovala Češka za nepříznivého bodového stavu 0:4, když v prvním dějství neubránila jeden útok na nohy.

Necelou minutu a půl před koncem duelu ale účastnice olympijských her v Riu znovu prokázala, že mentální síla je v posledních letech její velkou devízou. Společně s korunním chvatem, takzvanou klapačkou, díky které už dokázala ukončit mnoho nepříznivě se vyvíjejících zápasů. Obojí opět zafungovalo a překvapená Ruska skončila na zádech. Bylo po zápase a Hanzlíčková se tak dnes utká s Meerim Zhumanazarovou z Kyrgyzstánu o zlato.

„V prvním kole jsem zaspala útok na nohy a pak jsem si myslela, že to vyklopím. No, nepovedlo se. Ale byla jsem v klidu a věděla jsem, že mám ještě čas výsledek zvrátit. Zaútočila jsem jí na nohy a cítila jsem, že mi tam dala ruce, tak jsem tam chytila tu klapačku. Zrovna dnes jsme si s trenérem říkali, že už jsem ji dlouho neudělala! Tak se povedlo a já jsem za to moc ráda.“

Vicemistryně Evropy z loňského roku Adéla Hanzlíčková už ale vyhlíží příští rok, ve kterém by chtěla na kvalifikačních turnajích vybojovat druhou účast na olympiádě.