Zapomenuté angažmá Maradony v Tottenhamu. Neměl ani svoje kopačky

Diego Maradona v dresu Tottenham Hotspur v zápase proti Interu Milan | Foto: Profimedia.cz

Boca Juniors, Barcelona, Neapol. Pro fanoušky těchto týmů se Diego Armando Maradona stal navždy legendou. Ale je tu jedno angažmá legendárního Argentince, na které se zapomnělo. Maradona na sebe jednou navlékl i dres anglického týmu – Tottenhamu Spurs.

Květen 1986. Třicet tisíc fandů nikdy nezapomene na ten památný večer. Ossie Ardiles se po deseti letech loučil s fanoušky Spurs. Byl jedním z prvních cizinců v nejvyšší anglické soutěži a s Tottenhamem získal FA Cup i Pohár UEFA.

Za tak výraznou stopou na severu Londýna musela přijít náležitá tečka. Ardiles uspořádal rozlučkový zápas proti Interu Milán. Na White Hart Lane dokázal přivést i toho největšího – božského Diega. Ten na Ardilesovu nabídku kývl, protože společně reprezentovali Argentinu a byli dobří parťáci.

Neměl ani svoje kopačky

I když byl Maradona v té době nejslavnějším fotbalistou světa, do Londýna přijel jako chudá myš. Bez kopaček. „Říkal jsem mu, že můj spoluhráč Allen má dva páry kopaček. Jeden starý, se kterým odkopal celou sezónu, a pak jeden úplně nový. A tak mu Allen řekl: ‚Diego, jsi náš host, vezmi si jakýkoli pár, který chceš!’“ prozradil Ossie Ardiles.

Clive Allen pak musel Maradonu přemlouvat, aby si vzal ty nové. Skromný Diego chtěl už ty ošoupané. Nakonec se nechal přemluvit, v nových kopačkách odehrál celý přátelský zápas a ještě je Allenovi podepsal.

Maradona v zápase za Tottenham a ve vypůjčených kopačkách. / Foto: Profimedia.cz

Byl jak z jiné planety

Právě bývalý útočník Allen vzpomíná na zápas s Maradonou jako na jeden z nejlepších zážitků v jeho kariéře: „Byl jak z jiné planety. Některé kličky byly zkrátka neuvěřitelné,“ uvedl Allen po letech.

„Maradona mi pak v šatně říkal: ‚Jsi velmi dobrý hráč, měl bys hrát v Itálii‘ … a já jsem si zase říkal: ‚Wau… Maradona si o mně myslí, že jsem dobrý hráč,’“ žasl Clive Allen, který za svojí kariéru hrál za sedm londýnských klubů.

S Maradonou v rozlučkovém zápase nastoupili Angličani Glen Hodlle, Christopher Waddle a Gary Stevens. Hráči, kteří byli o měsíc později součástí anglické reprezentace. Zatímco na začátku května Maradonu v dresu Spurs milovali, po legendárním čtvrtfinále mezi Anglií a Argentinou už ho nenáviděli. Boží ruka zasáhla…

Maradona slaví šedesátku. „Kdo ho viděl hrát, musel ho milovat. Kdo ho viděl žít, musel nad ním plakat.“

Pro někoho nejlepší fotbalista historie, pro jiné potížista, který vyčníval i mimo hřiště a proslul kokainovými skandály. Dnes, 30. října, slaví ...