Adam Ondra se lezením baví, i na tréninku si užívá, že může lézt. Jeho předností je vytříbená technika. Dokáže najít triky jak si cestu ulehčit, ví, kam založit patu nebo špičku, jak si odpočinout. Žádná velká síla, byť bez ní to úplně nejde. „Zvládnu tak maximálně třicet shybů, což je oproti ostatním světovým lezcům hodné slabé," vyprávěl Adam Ondra.
Brněnský rodák se stal velmi brzy celosvětově uznávaným horolezcem. V šestnácti letech při debutu mezi mužskou elitou vyhrál Světový pohár v lezení na obtížnost a na mistrovství světa skončil druhý. Ondra, kterému se přezdívá Dipsy, tak potvrdil pozici jedničky světového žebříčku. A stejně se mu dařilo i v překonávání nejtěžších lezeckých cest na světě.
https://www.youtube.com/watch?v=7Xmx2gYwsYo
V roce 2016 překonal český sportovní lezec jako teprve třetí člověk na světě nejtěžší vícedélkovou cestu světa Dawn Wall ve Spojených státech. Na téměř kilometrové stěně strávil Ondra se spolulezcem a jističem Pavlem Blažkem osm dní, čímž o 11 dní překonal do té doby výkon Američanů Tommyho Caldwella a Kevina Jorgesona. O rok později pak zdolal nejtěžší cestu světa v norském Flatangeru a zavedl tak nový stupeň obtížnosti 9c. „Ani jsem nedokázal zakřičet radostí, jen jsem tam visel v laně a v očích cítil slzy. Tolik radosti, úlevy, vzrušení najednou. Mnoho měsíců života sečteno ve 20 minutách lezení," popisoval své emoce Adam Ondra. Doposud nejtěžší cesty měly podle takzvané francouzské klasifikace obtížnost 9b+ a na celém světě jsou zatím jen tři. Všechny překonané českým lezcem.
Tento rok si Adam Ondra splní sen a zúčastní se odložené olympiády v Tokiu. A český lezec tam nebude jen do počtu. Závodit má v kombinaci tří disciplín. V lezení na obtížnost a boulderingu patří český reprezentant ke světové špičce, lezení na rychlost je jeho slabší stránkou a v minulosti se mu věnoval minimálně, a proto se na něj v tréninku zaměřil.