Žralok jí na prkně ukousl ruku. Ona se přesto stala profesionální surfařkou

Bethany Hamiltonová | Foto: Brian A. Witkin / Shutterstock.com

Sny si lidé mohou plnit, i když vše vypadá beznadějně. O tom by mohla vyprávět Bethany Hamiltonová. Ta se s nepřízní osudu popasovala. Dokázala celému světu, že ji nezastaví ani útok žraloka, který se stal na den přesně před 17 lety, a ona se stane surfařkou.

Bethany Hamiltonová se narodila na havajském ostrově Kauiai, takže o sportu, kterému se bude věnovat, měla jasno od mala. Chtěla být surfařkou. Už v osmi letech začala závodit a první sponzoři si jí začaly všímat o rok později. Mladá surfařka měla našlápnuto ke skvělé kariéře, ale osudné se jí stalo ráno 31. října 2003.

Třináctiletá Bethany se vydala se svou nejlepší kamarádkou surfovat poblíž Tunnels Beach. Při čekání na tu správnou vlnu ležela na prkně, plula po klidné modré hladině a ruce měla ponořené ve vodě. Během vteřiny ale ucítila ohromný tlak a pak škubnutí. V tom se začala voda kolem ní zbarvovat do červena. Bethany měla štěstí, že 4,3 metru dlouhý žralok tygří zaútočil pouze jednou. I tak ale přišla o levou ruku, kterou jí žralok ukousl těsně pod ramenem.

Bethany Hamilton v roce 2011 v Los Angeles, Featureflash Photo Agency / Shutterstock.com

Mladá surfařka se dostala na břeh, kde jí pomohli kamarádi a doktor z nedalekého hotelu. Při převozu do nemocnice začala přicházet o vědomí. A není se čemu divit. Ztratila totiž více než 60 % krve. Ve Wilcox Memorial Hospital měli toho rána operovat jejího otce, ale jeho místo na sále zaujala jeho dcera. Žraloka, který zaútočil na Bethany Hamiltonovou, chytili rybáři asi o míli dál a v jeho tlamě našli ještě zbytky surfu. Staré prkno a plavky, co měla v ten den na sobě, jsou vystaveny v Kalifornském muzeu surfování.

Robert Enke na hřišti zářil. Uvnitř ale pomalu zhasínal

Vydělávají miliony, o jejich pohodlí i zdraví se starají profesionální týmy odborníků, jsou slavní. A většina lidí si myslí, že žijí úžasný život ...

Za necelý měsíc byla zpět na vodě

Bethany ale všem ukázala, jak silná holka je. Podstoupila několik operací, rehabilitaci, věnovala se posilovacím cvikům, aby své tělo přizpůsobila jiné rovnováze a naučila se správně pohybovat bez levé ruky. Nechala si na míru připravit prkno – delší, mírně silnější, než je to standardní. Připevněnou na něm měla i rukojeť pro pravou ruku, díky čemuž se jí lépe pádlovalo. Zároveň také více kopala nohama, aby vyrovnala ztrátu levé paže. Poté, co se naučila surfovat jednou rukou, tak se na moře vrátila. Pouhých 26 dní po útoku!

Nezlomná bojovnice s vlnami i životem, Foto: Brian A. Witkin / Shutterstock.com

V roce 2007 si pak splnila svůj velký sen. Stala se profesionální surfařkou, a to už na standardním soutěžním shortboardu. Objížděla závody a z nich si vozila cenná umístění. V roce 2010 skončila v elitní sérii na devátém místě. Jednorukou surfařku bylo vidět na vlnách neustále. Své konkurentky překvapila v roce 2016 na Fidži, kde se konal jeden z dílů elitního surfařského šampionátu. Bethany startovala na divokou kartu a pošesté závodila s těmi nejlepší. Všem ale ukázala, jaká je to bojovnice. Vyřadila hvězdy světového formátu – světovou jedničku Tyler Wrightovou i šestinásobnou mistryni světa Stephanie Gilmorovou. A vypadla až v semifinále, kde nestačila na pozdější vítězku Johann Defayovou. Hamiltonová si i tak užila pódiové umístění. Skončila třetí.

S manželem a dětmi v roce 2019, Foto: Kathy Hutchins / Shutterstock.com

Její příběh inspiruje

Bethany se v roce 2013 vdala za Adama Birkse. Má dva syny a před pár dny oznámila, že je potřetí v jiném stavu. Ale ani těhotenství jí nezabrání v surfování. Dokázala už, že svůj milovaný sport může provozovat i krátce před porodem, v devátém měsíci. Krátce po útoku žraloka sepsala svoji biografii Soul Surfer, podle které byl natočený i film Surfařka. Bethany byla také inspirací pro dokumentární film Becky Baumgartenerové Heartof Soul Surfer. Mimoto se její životní příběh stal námětem několika dalších knih. Dnes se sympatická blondýna také věnuje charitě a podporuje projekty,  které se zaměřují na lidi s amputovanými končetinami.

Vyhrála čtyři olympijská zlata, největší bitvu ale svedla s roztroušenou sklerózou

Betty Cuthbertová je po celém světě známá jako Golden Girl – Zlatá holka. Cesta za jejím snem začala mezi záhony zeleniny a nakonec se z ní stala ...