Barbora Strýcová: Mám před sebou nějaké cíle, ale nahlas je neprozradím

Barbora Strýcová | Foto: ČTK/ZUMA/Rob Prange

Je jednou z nepopulárnějších českých tenistek. Ve čtyřhře má bronz z olympiády a triumf ve Wimbledonu. Českému fedcupovému týmu pětkrát pomohla k zisku cenné trofeje. Někdo o ní říká, že je svérázná, pro další je kontroverzní. Každopádně je Barbora Strýcová jednou z mála našich sportovkyň, které zná a uznává celý svět. V rozhovoru pro magazín Na startu jsme si povídali o tom, jak na Báru dopadla situace kolem koronaviru, co pro ni znamená olympiáda, nebo jak je nyní spokojená v soukromém životě.

Báro, život se začíná vracet do normálních kolejí. Jak jste prožívala „domácí koronavirové vězení“?

Ze začátku to byl šok. Ale postupem času jsem si udělala domácí program, hned to bylo a je mnohem lepší.

Nařízení platí i pro hvězdnou tenistku (zdroj: Instagram B. Strýcové)

Hráči kolektivních sportů mají možná lehkou výhodu v tom, že se do tréninku vrátí se spoluhráči, což povzbudí jejich psychiku. Jak je to u tenistů? 

Tak tenis je individuální sport. Tím pádem každý má svůj team lidí, se kterými se vrátí zpátky do procesu. Moji trenéři mě budou motivovat a povzbuzovat. Ale kdo musí nejvíc povzbudit, je ten hráč. Tím pádem musím být silná především já sama.

Jste vůbec člověk, na jehož psychiku podobné situace, jako je nyní, doléhají?

Ano jsem. Jak už jsem řekla v předešlé otázce. Začátky byly těžké. Protože je to bezmoc, strach. Potom vlastně jedna velká neznámá. Tím pádem jsem neměla úplně náladu, už vůbec ne úsměvy na rozdávání. Ne však proto, že se nehraje tenis, ale spíš proto, co se děje.

Strýcová 14.7.2019 poprvé vyhrála čtyřhru na grandslamu. Ve finále Wimbledonu zdolaly s tchajwanskou partnerkou Sie Šu-wej kanadsko-čínskou dvojici Gabriela Dabrowská, Sü I-fan.

Největším dopadem na tenisový svět bylo patrně zrušení Wimbledonu. Hrát v All England Clubu má svoje kouzlo, že?

Naprosto souhlasím. Pro mě je to nejkouzelnější tenisové místo. Současně i nejvzácnější turnaj.

Posunula se i olympiáda. Jak ji tenisté vnímají, je na úrovni grandslamu, nebo výš? 

Každý sportovec, záleží i na odvětví, to vnímá jinak. Pro mě jsou olympijské hry asi nastejno s tenisovým grandslamem.

A FED Cup? Ten musíte mít, po pěti triumfech v něm, hodně ráda?

Miluju ho. Myslím si, že jsem velmi soutěživý člověk a týmový hráč. Tím pádem je pro mě FED Cup srdcovou záležitostí. Zažila jsem v něm neuvěřitelné momenty, na které nikdy nezapomenu.

Česká tenistka Barbora Strýcová políbila 12. listopadu 2018 na Novotného lávce v Praze pohár pro vítězky Fed Cupu. O den dříve Češky ve finále porazily americký výběr a titul v týmové soutěži získaly pojedenácté v historii.

Vaší doménou je čtyřhra, v níž jste světovou jedničkou. Čeho byste v ní ještě chtěla dosáhnout?

Neřekla bych, že je úplně moji doménou. Hraju obě soutěže a v singlu se pořad držím ve svém věku dost vysoko. Mám nějaké cíle, ale ty nikdy neříkám nahlas. Navíc, kdo ví, kdy se zase tenis začne hrát.

Roger Federer volá po sloučení ATP a WTA, souhlasíte s tímto nápadem?

Myslím, že je to moc pozitivní myšlenka.

Na co se nejvíce těšíte v tenisovém i osobním životě, až nás nebudou svazovat žádné zákazy?

Na adrenalin při zápase. Na pocit z nějakého vítězství. A v osobním životě? Tam mám všechno, tím pádem jsem velmi šťastná.

Bára se vrhla i na moderování. Ve svém pořadu U Baru si dne s bude povídat s Jaromírem Jágre. (zdroj: Instagram B. Strýcové)

Pokud chcete mít úplný přehled o nejdůležitějších událostech ze světa sportu, dejte like naší facebookové stránce. Pak už vám nic neunikne.