Co z vašeho pohledu znamená tak silný mandát pro vedení ČUS a především stoprocentní podpora delegátů předsedovi Miroslavu Janstovi?
Pokud se pohybujete ve sportovním prostředí, tak mít jakýkoliv mandát v České unii sportu je velmi důležité, ať už na celostátní, tak i na komunální úrovni. Je to naše největší sportovní organizace v České republice s počtem přes 1 158 000 sportovců, sdružuje téměř 80 sportovních svazů a cirka 7290 klubů. A ať už jste v jakémkoliv sportovním odvětví ve vrcholném orgánu, musíte se naučit to umět přenášet směrem dolů do svého kraje, okresu ale i klubu. Miroslav Jansta má dlouhodobě ve sportovním prostředí důvěru i přes absurdní 7 letý soudní spor, kde byl obviněn nejenom on, ale i generální sekretář Jan Boháč a celá organizace. To naštěstí definitivně skončilo vítězným červnovým rozsudkem pro český sport. Pan Jansta umí velice schopně komunikovat se sportovním prostředím, a zvláště pak s politiky, což je velice důležité pro rozvoj celého českého sportu na všech úrovních.
Co si máme představit pod pojmem zástupce za oblast sportovních klubů a tělovýchovných jednot?
ČUS má dvě sportovní oblasti. Jednou jsou samotné sportovní svazy a tou druhou jsou zástupci jednotlivých krajů, respektive jejich okresních sdružení, pod které spadá velká část jednotlivých sportovních klubů v celé České republice. Výkonný výbor ČUS je tak sportovně vyvážený osmi členy za sportovní kluby a osmi členy za jednotlivé sportovní svazy. A tím sedmnáctým členem je předseda Jansta.
Jaká bude vaše agenda?
Výkonný výbor bude zasedat v září a pak každý další měsíc. Jeho celoroční hlavní agendou je schvalování připravovaných materiálů ze všech možných oblastí ČUS. Mě jako komunálního politika určitě zajímá pomoc financování sportu na úrovni municipalit, tam bych se viděl.
S jakými největšími problémy se sportovní kluby aktuálně potýkají?
Já vnímám dva nejzásadnější. Tím prvním je nedostatek vzdělaných trenérů a cvičitelů a tím druhým je rostoucí obezita u dětí. Náklady na léčbu komplikací spojených s obezitou v ČR představuje zhruba 30 miliard korun ročně a do sportu jde ze státní kasy sotva 7 miliard. Záměrně jsem neřekl hned finance, protože nejdříve je potřeba popsat jednoduše problém a s těmito dvěma zmíněnými oblastmi (obezita, trenéři) finance velmi úzce souvisí. Elementární trenérské řemeslo dnes není zaměstnání, které by někoho mohlo uživit a byla by v něm dlouhodobá perspektiva.
Je reálné, že se během nového funkčního období dočkáte ministerstva sportu a opravdu by právě zřízení vlastního ministerstva bylo řešením na současné problémy?
Bylo by potřeba jako sůl, protože sport nemá obecně ve vládě zastoupení. Národní sportovní agentura prošla různým vývojem. Teď má podle mého názoru velice dobrého předsedu, který ji posunul s celým vedením dále, aby jenom například neřešila vypsání a rozdělování dotací. Věnují se i dalším sportovním oblastem, jako jsou doping, protikorupce, zahraniční vztahy, participace na konferencích, návštěva v krajích apod. I komunikace směrem ke sportovcům se velmi zlepšila. Ale pozor, za rok jsou volby do Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky a všechno může být jinde nebo na začátku. Do sportu je potřeba napumpovat ročně ze státní kasy alespoň 20 miliard, pak budou profesionální trenérky a trenéři a ty děti rozhýbají, toho bych se nebál.