Fonseca Júnior se ke krádeži přiznal. Tvrdil, že míč našel na zemi v Poslanecké sněmovně a vzal jej prý proto, aby jej chránil a později vrátil. Vzal si ho do svého bydliště v Sorocabě, o několik dní později kontaktoval vojenskou policii a míč odevzdal. Ten byl následně v únoru 2023 vrácen zpět do sněmovny. V březnu byl Fonseca obžalovaný a byl preventivně uvězněn.
Soudci Nejvyššího soudu se v názoru na jeho vinu vesměs shodli. Nejvyšší trest navrhl zpravodaj případu Alexandre de Moraes, jehož stanovisko podpořili Flávio Dino a Cármen Lúcia. Soudce Cristiano Zanin navrhl mírnější trest 15 let. Největší výhradu vznesl Luiz Fux, který nesouhlasil se započtením trestného činu „násilného zrušení demokratického právního státu“.
Krádež slavného míče se stala součástí událostí, které jsou v Brazílii vnímané jako útok na demokracii. Tisíce radikálních příznivců exprezidenta Bolsonara vtrhly do budov Kongresu, Nejvyššího soudu a prezidentského paláce s cílem svrhnout vládu prezidenta Luize Inácia Luly da Silvy, který nastoupil do úřadu teprve několik dní předtím. Demonstranti ničili nábytek, rozbíjeli okna, plenili kanceláře a kradli historické a symbolické předměty – včetně míče podepsaného Neymarem. Cílem bylo vyvolat vojenský zásah a zvrátit volební výsledek z roku 2022.
Nejvyšší soud shledal Fonsecu Júniora vinným ze šesti trestných činů, včetně násilného zrušení demokratického právního státu, pokusu o státní převrat, kvalifikovaného poškození majetku, znehodnocení chráněného kulturního dědictví, ozbrojeného spolčení a krádeže. Byl odsouzen k 15 letům a 6 měsícům odnětí svobody, další rok a půl strávil ve vazbě.
Zdroj: