Český sport řeší protekční očkování

Ilustrační foto | Foto: Shutterstock.com

V rámci českého sportovního prostředí dochází k vytváření seznamu nebo seznamů sportovců, kterým je přednostně nabízena vakcína proti covid-19. Podle informací redakce NAstartu.cz jde také o potenciální účastníky olympijských her v Tokiu.

Redakce NAstartu.cz má k dispozici jak mailovou komunikaci organizující přednostní očkování v rámci velkého pražského sportovního oddílu, tak má zmapované dva konkrétní případy olympioniků z různých sportovních odvětví, kterým byla nabídnuta přednostně vakcína. V jednom případě dokonce opakovaně, protože sportovec na termín nereagoval. Redakce zná totožnost obou z nich, ani jeden ji však nechce odhalit.

Informace, které má redakce k dispozici, vedou k MUDr. Jaroslavu Větvičkovi, který v jedné části kauzy figuruje jako koordinátor vakcinace pro sportovce. MUDr. Jaroslav Větvička je bývalý předseda Lékařské komise Českého olympijského výboru, jejíž je stále členem. Stejně tak figuruje jako vedoucí lékař Centra zdravotního zabezpečení sportovní reprezentace a skupiny CentrumLab.

„Tímto Vás žádám o seznam sportovců a trenérů, kteří by měli zájem o očkování (nebo to případně byla nutnost vzhledem k blížícím se výjezdům do zahraničí) a zároveň byli ochotni a schopni po případném telefonátu „sednout do auta“ a jet se nechat naočkovat. Pochopil jsem to tak, že se jedná o Vojenskou nemocnici v Praze,“ stojí v mailové komunikaci, kterou obdrželi sportovci po jednání pražského sportovního klubu s MUDr. Jaroslavem Větvičkou. Součástí je také informace, že oficiální varianta přednostního očkování pro sportovce neexistuje, ale jde o situace, kdy se na očkování nedostaví objednaní lidé.

Redakce NAstartu.cz se pokusila oslovit kvůli vyjádření MUDr. Jaroslava Větvičku. Zaslala mu následující otázky, na které zatím neodpověděl:

1) Je pravda, že jste se zapojil do zprostředkování vakcíny proti covid-19 pro některé profesionální sportovce? Konkrétně jestli došlo k vytvoření seznamu sportovců, kteří by o toto očkování měli zájem a mohli být naočkováni místo těch lidí, kteří byli objednáni a nedorazili?

2) Jedná se případně o Vaši soukromou iniciativu, nebo probíhá v koordinaci s některými zástupci českého sportu nebo jeho organizacemi?

3) Jaký zájem o očkování mezi sportovci je, případně jestli byl už někdo z nich očkován?

4) Je toto jednání, pokud skutečně probíhá, v souladu s oficiální strategií Vlády ČR, případně probíhá s vědomím či souhlasem ministerstva zdravotnictví nebo jiných institucí?

S MUDr. Jaroslavem Větvičkou se redakce pokoušela spojit také telefonicky, to se ale nepodařilo.

Před devíti lety skončila pohádka o Raškovi

Na olympijských hrách v Pchjongčchangu vzdala prvnímu českému medailistovi ze zimních Her česká výprava hold čepicí – raškovkou, Ota Pavel o něm ...

„Český olympijský výbor řeší možné očkování účastníků olympijských her v Tokiu, které proběhnou v létě letošního roku, ve spolupráci s Národní sportovní agenturou a Ministerstvem zdravotnictví ČR. Za ČOV je koordinátorem v této otázce výhradně šéflékař Českého olympijského týmu, MUDr. Jiří Neumann. Český olympijský výbor – stejně jako MOV – plně podporuje, aby byli přednostně očkováni zdravotníci a rizikové skupiny obyvatel. Zároveň bychom ale uvítali, aby sportovci a členové doprovodu s nadějí na účast na olympijských hrách v Tokiu mohli být očkováni, jakmile to bude jen trochu možné,“ uvedla k tématu pro NAstartu.cz tisková mluvčí Českého olympijského výboru Barbora Žehanová.

„Je patrné, že očkování ulehčí cestování. To je pro sportovce důležité, neboť je čekají kvalifikační soutěže (k dispozici je stále 43 % kvót pro olympijské hry v Tokiu) a přípravné kempy v zahraničí. V současnosti připravujeme ve spolupráci se sportovními svazy a ministerstvem zdravotnictví administrativní podklady pro možné očkování (seznamy osob). Jednalo by se o zhruba čtyři až šest stovek možných účastníků her v Tokiu – sportovců a členů doprovodu – v průběhu následujících pěti měsíců,“ dodala mluvčí.

Generální sekretář ČUS Jan Boháč v reakci na otázky redakce ohledně očkování sportovců a termínu, kdy by mohli přijít na řadu, uvedl: „Z dosavadního průběhu očkování, nejistoty v dodávkách vakcín, a vývoje v prioritách, odhadujeme nejdříve březen, duben. Priority jsou v začátku vakcinace opravdu jiné než sport. Mohlo by se ale využívat tzv. denních zbytků, připravených, ale dle plánu nevyčerpaných vakcín. Sportovci pro OH by se státu do priorit vejít měli.“

 „ČUS začala řešit možnost očkování pro státní sportovní reprezentaci již loni v listopadu. Data po dvoukolovém zjišťování zájmu sportovních svazů má nyní k dispozici Národní sportovní agentura pro jednání s ministerstvem zdravotnictví. ČOV bude mít od svazů aktuální priority pro očkování olympioniků. Takže ano, možnost se řeší,“ sdělil dále generální sekretář ČUS.

Právě vakcinace může být podmínkou účasti na letních olympijských hrách v Tokiu, které by se měly uskutečnit od 23. července do 8. srpna. Zda tomu tak opravdu bude, ale zatím není jasné. Například britský kritik Mezinárodního olympijského výboru a bývalý člen Komise sportovců Mezinárodního olympijského výboru Matthew Pinsent ale už dříve prohlásil, že je nemorální a neakceptovatelné, aby sportovci a sportovní funkcionáři dostali kvůli konání olympiády přednost v aplikaci vakcíny.

Kvůli organizování přednostního očkování mimo schválený systém očkovací strategie odstupuje ředitel nemocnice v Českém Krumlově Jindřich Florián. Už dříve odstoupil kvůli stejnému případu šéf Státního zdravotního ústavu Pavel Březovský. Na základě těchto kauz oznámil ministr zdravotnictví Jan Blatný, že žádné změny ve strategii očkování nebudou tolerovány.

Podle současné české strategie očkování se smějí objednávat k očkování pouze lidé starší osmdesáti let, vakcínu dostávají také někteří zdravotníci a někteří hospitalizovaní pacienti. Podle informací Deníku N ruší například Fakultní nemocnice Motol termíny některým objednaným lidem, kteří jsou přitom vzhledem ke svým jiným zdravotním komplikacím ohroženou skupinou, aby mohla nabídnout vakcínu seniorům nad osmdesát let. V současné době je v českých vakcinačních centrech nedostatek jak vakcíny, tak termínů pro registrované.

Hry v Tokiu? Už bych plánoval zrušení, míní šéf her z roku 2012

Komplikace při očkování nebo šíření nových mutací. Celý svět se stále točí na kolotoči jménem koronavirus a zdá se, že jízda jen tak neskončí. ...