Čeští „hockeyisté“ skončili na ME poslední, přesto brali medaili

Ilustrační foto | Foto: Shutterstock.com

V polovině února roku 1921 se do severského Švédska vydala československá hokejová reprezentace. Mělo se tam konat mistrovství světa v ledním hokeji. Vše ale nakonec dopadlo jinak a československý výběr si zahrál pouze o titul mistra Evropy s domácím týmem.

Neúnavný oslavenec Jágr. Co dělají jeho parťáci?

Jaromír Jágr dnes slaví své 49. narozeniny. Zatímco útočník Rytířů Kladno ani po téměř 33 letech v profesionálním hokeji o konci kariéry nemluví, ...

Jágrova dlouhověkost: Zaútočí na Gordieho Howea?

Třináct zápasů, tři body za gól a dvě asistence a čtyři trestné minuty. Bilance dnešního oslavence Jaromíra Jágra v aktuální sezoně první ligy ...

Lední hokej prošel dlouhým vývojem a v době, kdy se konalo 6. mistrovství Evropy ve Švédsku, byla pravidla úplně jiná než dnes. Hrací doba byla 2 x 20 minut, v poli bylo šest hráčů + brankář a na střídačce byli připraveni pouze dva další hokejisté a náhradní gólman. Ofsajd měl úplně jiný výklad než v současnosti a hokej byl bezkontaktní hra, při které byla mnohem důležitější taktika a strategie hry.

Českoslovenští hokejisté (před rokem 1918 tým Čechy) patřili před první světovou válkou ke špičce a jako poslední držitelé evropského titulu se měli stát v roce 1915 organizátory evropského šampionátu. Kvůli obavám ze špatného počasí a nemožnosti hrát hokej na venkovním kluzišti, pořadatelství odmítli a nabídli ho Švédsku.

Válečný konflikt sportovní akci posunul až do roku 1921 a ve Švédsku se mělo konat nejen mistrovství Evropy, ale rovnou mistrovství světa s týmy z USA a Kanady. Účast přislíbiliy také další evropské týmy, ale do dalekého severského Švédska nakonec odcestovali pouze hráči Československa.

Ze Stockholmu, Hockeyové mužstvo je hlášeno na dva přátelské mistrovské zápasy. Přijetí bylo krásné, denně se cvičí,“ psaly Národní listy 18. února 1921. Právě přípravné zápasy československý celek uvítal. V teplé zimě na přelomu let 1920/1921 mohla reprezentace vyjet na led pouze čtyřikrát a na šampionát odjela téměř bez přípravy.

Jediný zápas mistrovství Evropy se nakonec odehrál až 23. února a atmosféru si užilo 6000 diváků. Hrálo se na přírodním kluzišti vybaveném elektrickým osvětlením. A právě novinka v podobě umělého světla dělala naší reprezentaci problémy a po první půli rychle prohrávala 1:4. I když se československá reprezentace zvedla, dokázala skóre snížit na rozdíl jednoho gólu, ale na Švédy nestačila a prohrála 4:7. Domácí tým tak poprvé dosáhl na titul evropského šampiona.

Výsledek utkání je ale sporný – československý tým neuznal pátý gól severského výběru a i Národní listy informovaly o prohře 4:6. „Čeští hockeyisté ve Štokholmu. Podle zprávy Čtk včera večer uveřejněné byli naši poraženi 7:4. Podle soukromých telegramů v zápětí došlých prohráli naši pouze 6:4.“ Československý tým sice titul neobhájil, ale stal se součástí rekordu – nejkratšího mistrovství Evropy v historii.