Tým spojený s šampionem Tour de France a mistrem světa Tadejem Pogačarem je často vnímán jako místo, kde se vydělávají největší peníze. Právě tuto zjednodušenou představu se nyní rozhodl narušit Tim Wellens.
Belgický jezdec prodloužil smlouvu s UAE Team Emirates až do konce roku 2027 a zdůrazňuje, že jeho rozhodnutí nebylo vedeno finančními motivy.
„Lidé si pořád myslí, že podepíšeš s UAE, takže si vybíráš peníze. Ale lidé by byli překvapeni, kolik tu vyděláváme,“ upozorňuje, že realita je trochu odlišná.
Podle něj se tým stále potýká s obrazem z minulosti, kdy musel jezdcům nabízet výrazně nadstandardní smlouvy, aby je vůbec přilákal. Dnes je situace opačná. Úspěchy a dlouhodobá sportovní vize fungují samy o sobě a UAE nemá důvod závodníky motivovat penězi. Snad každý by totiž chtěl být po boku Tadeje Pogačara.
Wellens zároveň zdůrazňuje, že peníze v jeho rozhodování hrají obecně čím dál menší roli. „Pro mě nejsou peníze tak důležité. Hodně pro mě znamená jet závod s dobrým pocitem a být v týmu spokojený. Čím jsem starší, tím víc si to uvědomuji.“
Zvláštní pozornost věnuje i tématu bonusů, které bývá s týmem UAE často spojováno. Podle Wellense neplatí představa, že úspěchy lídra automaticky znamenají finanční odměny pro všechny kolem. „Každý má smlouvu a zná svou roli. Všichni jsme placeni dost dobře na to, abychom pomáhali. Musí ten, kdo vyhraje, ještě finančně odměňovat ostatní? Podle mě to nutné není.“
Ocenění, které má dnes pro Wellense největší váhu, je mnohem prostší. „Když jsi odvedl svou práci dobře, vždy tě poplácá po zádech a poděkuje ti. Myslím, že to má větší hodnotu než něco finančního. Na Tour de France se ale o prémie dělíš. To není málo.“
Srovnání nabízí jeho vlastní zkušenost z minulosti. „Když jsem jezdil za Lotto, měl André Greipel ve smlouvě bonusový systém. Když vyhrál, týmoví kolegové automaticky dostali peníze navíc.“ Dodává ale i méně romantickou pointu: „Smutné bylo, že si na to po čase všichni zvykli a zapomněli, jak krásné gesto to vlastně bylo.“
Zdroj: