Genetika je výrazným viníkem vzniku křečových žil, říká expert Ota Schütz

MUDr. Ota Schütz | Foto: Jaroslav Fikota

Křečové žíly jsou jednou z věcí, které se mnozí z nás bojí od mladistvého věku. Nejen, že se jedná o nepříjemné a bolavé onemocnění, ale zároveň i esteticky nejde o něco, čím bychom se mohli chlubit. Podrobnosti o vzniku „křečáků“, jejich léčbě i možné prevenci jsme zjišťovali od primáře Žilní kliniky MUDr. Oty Schütze.

Hrozí sportovcům vznik křečových žil víc než nesportovcům?

Vzhledem k tomu, že postižení žil dolních končetin nedostatečností žilní/křečové žíly – varixy je hlavně dědičné onemocnění, je na vině hlavně genetika, a proto je dán vznik křečových žil stejně sportovcům i nesportovcům.

Jak se bránit?  

Bránit se dá jen omezeně. Nutné je omezit dlouhé stání a sezení případně dlouhé stání a sezení kompenzovat kvalitními zdravotními elastickými punčochami. Zcela  nevhodná je nadváha.

Vhodné jsou sportovní aktivity spíše aerobního zatížení – běh, chůze, cyklistika, rotoped, orbitrek. Při vzniku křečových žil je vhodné, co nejdříve situaci řešit návštěvou specializovaného lékařského zařízení zabývajícího se právě léčbou křečových žil.

Následně je vhodné akceptovat  doporučený léčebné řešení (operace, laser, sklerotizace, zdravotní elastické punčochy a další).

Sportujete? Dejte si pozor, aby vás nedoběhly křečové žíly

Je jedno, jakému sportu se věnujete, pokud se však hýbete pravidelně a dáváte zabrat svým nohám, pak byste měli zbystřit. Nejen pro chůzi a běh ...

Co jsou vlastně křečové žíly a je to opravdu takový problém?  

Křečové žíly jsou nejen kosmetickým hendikepem, ale hlavně mohou způsobovat komplikace v podobě zánětů, bércových vředů, trombóz, krvácení i embolie plicnice, které jsou již výrazným zdravotním problémem.

 V kolika letech začínají zlobit?

Objevit se mohou křečové žíly v průběhu celého života, výjimečně od dětských let až po věk seniorský a obtíže mohou způsobovat též kdykoliv nejsou-li včas léčeny a odstraněny. Prevencí všech možných problémů a zlobení se s křečovými žilami je včasné vyšetření a včasná léčba.

Kdy se operuje a jak to probíhá? 

Pravidelně operujeme křečové žíly, jakmile se objeví a mohly by způsobovat komplikace. Díky tomu, že jsou varixy značným estetickým problémem operujeme křečové žíly i z důvodů kosmetických. Vždy však současně je to i důvod zdravotně preventivní.

Je to vůbec nezbytné?  

Léčba jakéhokoliv onemocnění je na místě, pokud možno včas. Zvláště účinná je léčba dřív, než se projeví komplikace. Proto operace křečových žil jako nejlepší způsob léčby i prevence komplikací není jen nezbytná, ale nutná.

Imunitu lze vytrénovat tak, abyste předešli nemocem a oslabení organismu

V podzimních dnech plných stresu z koronavirové krize se vám jistě budou hodit doporučení odborníků, jak aktivovat svůj imunitní ...

Pomáhají třeba běžcům kompresní podkolenky, nebo je to marketingový tah?  

Kompresní podkolenky jsou-li zdravotní elastické a k tomu u křečových žil punčochy 2. kompresní třídy je to nejlepší co si mohou sportovci jakož i běžci s varixy natáhnout hlavně při dlouhém stání či sezení.

Při pohybu – běhu, nebo chůzi je pohybem v koleni a kotníku aktivována žilně-svalová pumpa lýtka, která urychluje pohyb žilní krve v dolních končetinách, proto u dolních končetin bez křečových žil není nutnost zdravotní elastické punčochy nosit.

Podkolenky vyráběné v pastelových barvách jsou pěkným doplňkem sportovního   oblečení je na ně pěkný pohled a určitě přinášejí všem radost.