Glosa přes čáru: Děti už se mohou těšit na sport! Babiš napsal tweet a Hnilička ho sdílel

Andrej Babiš | Foto: PETR TOPIČ / MAFRA / Profimedia

Dnes a denně vyzařuje z premiéra Andreje Babiše všeobjímající péče o blaho a zdraví občanů. A včera tato záře dopadla také na statisíce dětí, které už prakticky rok nehybně sedí na zadku ve svých pokojíčcích. Teď jim ale svitla naděje. Pan premiér si na děti vzpomněl na Twitteru a věci se okamžitě daly do pohybu. Předseda Národní sportovní agentury Milan Hnilička premiérova slova dokonce sdílel!

Andrej Babiš se v pondělí sešel se zástupci více než 40 sportovních svazů a požádal je o plán návratu dětí ke sportu. Tento plán mají svazy připravit společně s Národní sportovní agenturou. 

Bylo by to skoro dojemné, kdyby to ovšem nebylo tak strašně trapné.

Nehodlám se tu pouštět do úvah, jestli za současný stav vedoucí k dalšímu dlouhému lockdownu mohou ti, co měli přijít a nepřišli, zda je to vina opozice, Kalouska, Středuly či postavení Matky Země vůči Jupiteru.

Je to ale zřejmě poprvé, co slyšíme předsedu vlády mluvit o dětech, které už téměř rok nemohou sportovat. Jak premiér, tak další osobnosti a subjekty, které by se na první pohled měli problémem nesportujících dětí zabývat, si s tím zatím hlavu moc nelámali.

Český olympijský výbor? Ten si svoje splnil loni v listopadu, když jeho Lékařská komise vyzvala Vládu ČR, aby při rozvolňování umožnila rychlý návrat dětí ke sportu. Komise totiž přišla s nečekaným závěrem, že děti doma bez pohybu tloustnou, a má to negativní vliv na jejich zdraví! Naštěstí ČOV reagoval velmi rychle. Do médií poslal otevřený dopis a problém byl vyřešen. Hotovo, splněno.

Česká unie sportu (ČUS), která většinu sportovních svazů sdružuje? Ta vede mnohem důležitější bitvy o to, kdo bude nově ve vedení právě Českého olympijského výboru. Je to napínavý souboj plný osobních a právních útoků , který jistě všechny ty děti doma sledují se zatajeným dechem a nemohou si vybrat, komu fandit. ČUS navíc velmi aktivně komunikuje na svých webových stránkách. Na homepage i dnes vyzývá k lyžovačce na Zadově a upozorňuje, že plavecký stadion v Podolí je tu za každého počasí…

No a Národní sportovní agentura v čele s Milanem Hniličkou? Ta měla během nejprve plné ruce práce se zásadním průzkumem, ze kterého jsme se dozvěděli, že lidé v této zemi měli v dobách, kdy se tu ještě sportovalo, nejraději bowling a kuželky. Když ale tímto zjištěním agentura obohatila veřejnost, hned se pustila do řešení problému nesportující mládeže. Konkrétně sám pan předseda Hnilička vyrazil na jednání až do dalekých Teplic, kde ožehavé téma řešil s pány Šlégrem, Paroubkem, Bendou a dalšími odborníky tak urputně, až úplně zapomněl, kde je, s kým je a kolik je hodin. 

I dnes ale Milan Hnilička dělá, co může. Tedy doslova jen to, co může, protože klíče od kanceláře Národní sportovní agentury už nejspíš nějaký ten pátek nemá. Navzdory svojí těžké situaci se ale včera odhodlal k nevídaně silnému kroku: Premiérův twitterový příspěvek o plánu, jak vrátit děti co nejdříve ke sportu, sám na Twitteru sdílel! Tak, a teď už snad neexistuje nic, co by tento proces mohlo zastavit.

Poznámka autora: Děti radši ještě do sportovního neoblékejte. Vzpomeňte si, jak to dopadlo, když jste jim před pár dny ořezávali tužky do školy.