„Go f*ck your mother!“ aneb John McEnroe vyloučen z Australian Open

John McEnroe | Foto: Photo Works / Shutterstock.com

John McEnroe je považován za jednoho z největších bouřliváku tenisové historie. Proto možná nikoho nepřekvapí, že si vysloužil jedno z ne zrovna příjemných prvenství. Jako první hráč byl v roce 1990 vyloučen z Australian Open. Bylo to poprvé od roku 1963, kdy byl z grand slamu vyloučen některý z hráčů – poprvé od diskvalifikace Willieho Alvareze z French Open.

John McEnroe se často australského turnaje neúčastnil, jeho „nejslavnější“ okamžik na tomto grand slamu se stal před 31 lety. Byla neděle 21. ledna, čtvrté kolo slavného turnaje, a na kurt nastupoval třicetiletý McEnroe a švédský hráč Mikael Pernfors.

John McEnroe vyhrál snadno první set a vypadalo to, že tento zápas nebude mít dlouhého trvání. Ale opak se stal skutečností. Pernfors se zlepšil a po vyhrané sadě 6:4 srovnal s bývalou světovou jedničkou krok. A slavnější tenista pomalu začal ztrácet nervy. Poté, co si hráči ve třetím dějství vyměnili strany, vedl McEnroe 2-1. Během přechodu na svou stranu se ale zastavil před čárovou rozhodčí, o které si myslel, že ho bodově poškodila. Za urážky na její osobu pak dostal napomenutí.

Větší potíže ale přišly v sedmé hře čtvrtého setu. McEnroe vedl 6-1, 4-6, 7-5, 2-4. Po špatném forhendu rozbil Američan raketu. A ne jednu, za což si vykoledoval trestný fiftýn. Podle starých tenisových pravidel měl mít McEnroe ještě „jeden život“ – měl následovat trestný game a pak teprve vyloučení. I proto se příliš nehlídal a turnajovému supervizorovi Kenu Farrarovi hrubě vzkázal, že by měl jít „sexuálně uspokojit svoji matku“ („Just go f*ck your mother!“). Podle nových pravidel už však šlo o konečnou.

„Hra, set, zápas!“ Uslyšel z úst rozhodčího Armstronga John McEnroe. Dav 15 000 fanoušků se zvedl na nohy, bučel a skandoval svou podporu sedminásobnému grandslamovému vítězi, zatímco on sám ohromeně stál s rukama v bocích. Na tiskové konferenci, která následovala po zápase, třicetiletý tenista vysvětlil, že nepochopil pravidla a nevěděl, že předchozí čtyřstupňový proces byl v minulém roce změněn na nové pravidlo tří kroků: nejprve varování, poté bodový trest a vyloučení z turnaje.

Po tomto incidentu se John McEnroe vrátil do Austrálie pouze jednou, v roce 1992. Při svých pěti účastech se nikdy nedostal za semifinále. Zahrál si tři čtvrtfinále, ale „nejslavnější“ zůstane jeho účast ve čtvrtém kole v roce 1990.