Hanko, jak v sobě najít motivaci, i když se mi fakt cvičit nechce?
Tuto otázku si zásadně celoživotně nepokládám, protože, když budu přemýšlet o tom, že se mi nechce, tak se mi nebude chtít nikdy. Proto je lepší se tím nezabývat. Zkrátka, když je něco potřeba udělat, tak to udělejte hned a neodkládejte to, platí to i u cvičení. Takže si ho naplánujte, napište do diáře a prostě s ním počítejte v rámci denního plánu. Ať už jdete běhat, do fitka, nebo cvičíte doma podle videa. Doporučuji neprokrastinovat nejen v pracovní oblasti, ale také v oblasti sportu.
[caption id="attachment_5537" align="alignnone" width="2560"> Pro Hanku je cvičení vším. (foto: Lenka Hatašová)[/caption>
Co oblečení, může být jedním z prvků motivace? Tedy, že ve vytahaných legínách extra výkon nepodám?
Ano, samozřejmě je pro nás motivující, když dobře vypadáme. S oblečením je to jako s tím, když máme nalíčenou tvář. Také nás baví dívat se na sebe do zrcadla. Proto je určitě důležité chodit cvičit v oblečení, v kterém se cítíme dobře, proto doporučuji, co se sportovního outfitu týká, zainvestovat a kromě kvalitních bot si koupit i kvalitní oblečení, které lichotí naší postavě. Já jsem právě proto uvedla na trh svoji sportovní kolekci oblečení, která je opravdu vychytaná. Nejen že se jedná o stylový design, který pomůže postavě a leccos zamaskuje, ale také máme vychytávky jako legíny s vysokým pasem, které zeštíhlí bříško, volná tílka, která leccos schovají a letos v září uvedeme na trh novinku: volné tričko s dlouhým rukávem, které sluší všem. Štíhlé ženy se jej mohou nechat padat z ramen a ty, které se cvičením začínají s ním leccos zamaskují. Novinkou pro letošní rok jsou také velikosti XL, protože i silnější žena si zaslouží vypadat při cvičení hezky a stylově.
Jak snídá profesionální sportovkyně?
Profesionální sportovkyně snídá, to je základ. Neumím si bez snídaně představit začátek dne. Na mém stole každé ráno najdete vajíčka, která snídám spolu se sezónním ovocem. V létě je to třeba meloun, v zimě hroznové víno. Ranní dávku sacharidů tak mám pokrytou v rostlinné podobě. Odnaučila jsem se jíst vajíčka s pečivem a s rajčetem nebo se zmíněným ovocem chutnají také skvěle. Pečivo k snídani nedoporučuji a jsem důkazem toho, že to jde i bez něj.
[caption id="attachment_5535" align="alignnone" width="2560"> I drobnost může pomoci udržet hezkou postavu. (foto: Lenka Hatašová)[/caption>
Také si ráno neumím představit bez černého čaje nebo čaje roiboos s citrónem a medem, tahle sladká chuť je taková moje vzpomínka na dětství a ráda si jí dopřeju každé ráno. Samozřejmě nezapomínám ani na doplňky stravy a vitamíny. Nikdy nechybí spalovač tuků a magnézium, která jsem dokonce vytvořila sobě na míru s výživovým poradcem a doktorem farmakologie Dr. Richardem Flegerem. Díky němu mám řadu doplňků stravy, kterou hodlám rozšiřovat i dále. Je důležité ve svém těle udržovat přirozenou hladinu carnitinu. A magnezium pak pomáhá od ztuhlých zad, nejsme tak unavení a vystresovaní.
Máš nějaké guilty pleasures?
Nerada jezdím na kole a nerada běhám. Nicméně i této aktivity se zhostím, když je třeba. Občas si ráda v létě dopřeju pivo. Třeba teď na Lipno Festu na Lipně mi vždy pořadatel po lekci připravil na pódiu jedno točené a já si ho s chutí dala. Naštěstí jsem tam cvičila jen tři dny. Pak je mojí slabostí víno, suché, dobré... Tomu neodolám téměř každý večer. Momentálně mám v oblibě červeného merlota.
Jak vnímáš pohybové aktivity dětí? Hýbají se dnešní teenageři dostatečně?
Určitě ne a vnímám to jako strašný problém. Hlavně tedy rodičů, kteří nejdou příkladem. Pozoruji to hodně teď v létě na sportovních akcích a na koupalištích, kde se rodiče o svoje děti vůbec nestarají. Ta malá tělíčka dětí, které jsou ve věku mých dcer, už jsou obézní a rodiče jim klidně dají do ruky zmrzlinu nebo cukrovou vatu a je jim to úplně jedno. Vůbec si neuvědomují, že jejich děti budou mít sklon k brzkému řídnutí kostí, budou mít ochablé svaly, proto jejich páteř nebude mít oporu a bude se bortit, děti budou často nemocné, nebudou mít fyzičku. Ale myslím si, že tady je každá veřejná osvěta zbytečná. Vše začíná a končí u rodičů. Rodič musí jít příkladem, to je základ.
[caption id="attachment_5538" align="alignnone" width="2560"> Hanka vypadá skvěle už dlouhé roky. (foto: Lenka Hatašová)[/caption>
Když se bavíme o dětech, jak vnímáš výuku tělocviku ve školách? Je hodin tělesné výchovy málo, nebo moc? A co by mělo být jejich obsahem?
Hodin tělesné výchovy je určitě málo. Osobně bych tělocvik zařadila každý den. Děti by se tak nemohly vymlouvat a z hodin ulejvat. Když je tělocvik dvakrát týdně, tak si vždycky někde seženou omluvenku, ale kdyby byl denně, tak už by to nebylo tak jednoduché. Jeden den bych zaměřila na míčové hry, druhý den na pohybové hry, třetí den bych udělala kruhový trénink, čtvrtý den bych šla s dětmi běhat kolem školy třeba 3 km a pak lehké posilování (holky stehna a břicho, kluci kliky) a pátý den třeba průpravu atletiky. Pohyb by také sloužil jako znovunastartování dětí během výuky, která je často náročná a odpočinek u pohybu by dětem jedině prospěl.
Co dělá cvičitelka, když necvičí?
Volného času mám velmi málo. Ale snažím se si na sebe čas udělat. Třeba teď v létě si ráda udělám relax doma u bazénu. Je to forma, kterou jsem se naučila implantovat do svého dne: Chvíli si sednout a nic nedělat. Jsem pak víc odpočatá. S přibývajícím věkem se snažím najít během dne alespoň 30 minut, kdy si můžu buď jen tak zavřít oči, nebo si dát i pověstného šlofíka. Tak jako si jdou ženy z kanceláře odpočinou ke mně do fitka a relaxují pohybem, tak já si po celodenním cvičení, které je mojí prací, odpočinu nejraději sezením. Je to přímá úměra těchto aktivit. A poslední dobou jsem objevila super relax na lymfatických masážích, je to super doplněk ke cvičení a zdravé stravě, takže doporučuji.