Léto. To meteorologické odstartovalo už 1. června. Všichni toto období máme spojené s pohodovými volnými dny u vody, ale také s počasím. To bývá o prázdninách v Česku hodně proměnlivé, i když se vám to z pohledu posledních dvou prázdnin nemusí tak jevit. Jak léto 2018, tak 2019 bylo totiž extrémně horké – plné teplotních rekordů. Meteoroložka Dagmar Honsová dodává přesná čísla: „Loňské léto bylo s průměrnou teplotou 22,9 vůbec tím nejteplejším od roku 1775. Nicméně léto 2018 předstihlo o pouhé 0,2 °C. Jen vloni jsme během meteorologického léta v pražském Klementinu přepisovali teplotní rekordy hned osmkrát. A tropických dnů bylo od června do srpna také hodně – například na stanici Praha-Karlov jich bylo celkem 28, v Plzni – Mikulce 24 a v Brně-Tuřanech 26.“
Léto bez tropů?
Nemusíte se ale bát, stejně deštivá léta, která mají v paměti Husákovy děti, z poloviny osmdesátých let, nás nečekají. Odbornice vypočítává: „I z pohledu dnešních výstupů sezonních modelů to vypadá, že máme před sebou v Evropě střední teplotně nadprůměrné měsíce, nicméně by jejich odchylka rozhodně neměla být tak vysoká jako v posledních letech. Takže nějaké tropy nás zřejmě neminou, ale rozhodně by jich nemělo být tolik a teploty by neměli šplhat až ke 40 °C, jako v minulých letech. Počasí by také mělo být bohatší na srážky. Možná to někomu tak nepřijde, ale právě letní měsíce jsou v Česku těmi nejdeštivějšími z celého roku. Nejvíce srážek je spojeno s bouřkami, které se v létě většinou vyskytují na studených frontách.“
[caption id="attachment_1600" align="aligncenter" width="696"> Ilustrační foto (zdroj: pexels.com)[/caption>
Kdy budeme podávat nejlepší sportovní výkony?
Vypadá to tedy, že letošní počasí nabídne širokou škálu rozmanitosti a tím i umožní mnoho aktivit. Začneme těmi sportovními: Nejlepší výkony – ať už běžecké, cyklistické nebo ty z rychlejší procházky, budete podávat za oblačné oblohy. Odbornice dodává: „S teplotami je to už složitější. Při rychlejším tempu se brzy budete cítit, jako by bylo zhruba o 6 stupňů více, než ukazuje teploměr. Roli přitom bude hrát i vlhkost vzduchu, která může výrazně zvýšit naši pocitovou teplotu. To znamená, že pokud teploměr ukazuje 14 °C, při vlhkosti vzduchu 60%, moc teple se neoblékejte – cítit se budete na 20 °C. Při zvýšené fyzické aktivitě platí, že čím delší vzdálenost budeme zdolávat, tím nižší teplota vzduchu nám bude vyhovovat. Důvod je ten, že při pohybu generujeme teplo. Naše tělo se ochlazuje pomocí potu, který se lépe odpařuje při nižších teplotách, než je 30 °C. Takže pro maraton je ideální teplota vzduchu 11 °C, pro vzdálenost 1500 m potom 20 °C. Při tropických teplotách běhejte raději na vytrvalost, ne na rychlost. Proto v létě dosáhneme nejvyšších výkonů ráno nebo na večer, kdy není takové teplo.“
Nezapomeňte se mazat!
Při slunečném dni volte trasu tak, abyste sportovali převážně ve stínu. Jinak hrozí spálení pokožky a bez pokrývky hlavy úpal. Propocené tričko propouští až 20 % škodlivého ultrafialového záření, takže je na místě se namazat na celém těle. Pravidelně pijte po celý den, pokud plánujete delší běh, vezměte si vodu s sebou. To ovšem platí u jakýchkoliv aktivit – nezapomínat dodržovat pitný režim. U vody nebudete mít takovou žízeň. Nejvyšší teploty z celých prázdnin většinou podle statistik vychází na přelom července a srpna. Pokud tedy plánujete dny volna strávit u vody, potom vsaďte na tento termín. Vodáci by na vodu měli vyrazit hned z kraje léta, protože průtoky vody s přibližujícím se podzimem rychle klesají.
[caption id="attachment_2232" align="aligncenter" width="696"> Ilustrační foto (zdroj: pixabay.com)[/caption>
Na houby přes poledne
Do lesa se naopak vydejte přes poledne, až budou teploty kulminovat a vlhkost vzduchu bude klesat. V tu dobu je totiž aktivita klíšťat nejnižší. Pokud na houby vyrážíte hned brzy po ránu, počítejte s tím, že aktivita klíšťat bude, kvůli vysoké vlhkosti vzduchu nejvyšší z celého dne.
„Výletní počasí většinou vychází dobře na druhou polovinu srpna – to se noci začínají prodlužovat a teploty přes den tak vysoko už nevystupují. Ať už na léto plánujete cokoliv, mějte na paměti, že léto je čas pohody a tu vám počasí nezkazí,“ shrnuje Dagmar Honcová.