Tomáši, jak tráví kondiční trenér „domácí vězení“?
Jsem s rodinou a je to skvělé. Naši kluci jsou teď věku, kdy chvilku neposedí, takže pořád vyžadují pozornost. Většinou ten den strašně rychle uteče, ale snažím se ho trávit i cvičením. Máme doma malou posilovnu, kde trávím dopoledne tak dvě hodinky, abych se taky trochu hýbal. Zároveň jsem tam točil i videa pro své svěřence, když měli individuální plán. Chtěl jsem, aby měli nějakou inspiraci co dělat, jak se v karanténě zabavit a udělat něco pro své tělo.
Věnujete se převážně fotbalistům, jak se současná situace projeví na jejich fyzičce?
Samozřejmě se to projevit může, ale kluci měli tréninkové plány, které plnili. Byl jsem s nimi v kontaktu, takže jsem věřil, že to až tak zásadní vliv na jejich kondici mít nebude. Myslím si, že k tomu každý přistupoval zodpovědně a byl by sám proti sobě, kdyby v této nucené situaci na sobě nepracoval.
Za jak dlouho se dokáže fotbalista po takové pauze dostat zpět do kondice?
On ji úplně neztratí. Kluci plnili individuální plány, podle nichž ale převážně jenom běhali, nebo skákali. Je něco jiného, když pak hráč přijde na hřiště, do kolektivu, kde jsou situace jiné. Nebude ale dlouho trvat a kluci během čtrnácti dnů, možná tří týdnů, budou zase v té kondici, ve které byly před epidemií.
Může vůbec individuální trénink pomoci? Neflákají ho hráči?
Záleží na každém, jak tomu přistoupí. Jsou samozřejmě typy hráčů, nad kterými je třeba stát a ti, kterým naopak musíte ubírat. Kluci jsou ale zodpovědní a přistoupili k tomu tak, aby nemuseli kondici dohánět později. To by potom bolelo daleko víc, než když se teď udrží. Byli by sami proti sobě, kdyby přípravu odflákli.
Není po takovéto pauze, při návratu na trávník, větší riziko zranění?
Kluci měli různé podmínky k tréninku a na tom také záleží. Někdo běhal po lesních cestách, někdo na atletické dráze, jiný zase na betonu. Při návratu v kopačkách na trávu tedy možnost lehkého zranění existuje, ale nemyslím si, že by to bylo v takovém množství, nebo tak závažné, aby je to mohlo vyřadit na delší dobu. Máme i preventivní program proti zranění, kluci ho plní, takže to podle mě zásadní problém nebude.
V tomto týdnu se rozhodne o (ne)dohrání dvou nejvyšších soutěží. Jak se na tento problém díváte Vy?
My, jako Sparta B, jsme především zklamáni z toho, že naše, tedy třetí liga, byla ukončena. Chtěli jsme postoupit do druhé ligy, myslím si, že jsme na to měli i skvělý tým a podařilo by se nám to. Samozřejmě chápu, že situace je mimořádná a muselo se rychle jednat, rozhodlo se takto a my to musíme respektovat. Co se týká první a druhé ligy, tak tam se to s největší pravděpodobností dohraje. Je to dobře. Fanoušek uvidí fotbal v televizi, hráči odehrají zápasy. Pochopitelně před prázdnými tribunami, což pro ně není ideální, ale musí si na to zvyknout. Českému fotbalu dohrání sezony jenom prospěje. Ekonomický dopad tak bude menší, než kdyby se ročník ukončil, nebo dokonce anuloval.
[caption id="attachment_1337" align="aligncenter" width="696"> Tomáš Horna odehrál na Kladně 14 sezon (zdroj: www.rytirikladno.cz)[/caption>
Máte jako bývalý hokejista stále přehled i o tomto sportu?
Hokej pořád sleduji, hrál jsem ho od sedmi do pětatřiceti, takže velkou část života jsem jím prožil. Ale ten zájem už není tak vehementní, jako býval. Přehled pořád, především o Kladnu, kde jsem strávil 14 let.
Jak rychle budou hráči připraveni na novou sezonu?
Moc toho jinak nebude. Hokejisté, především z týmů ve spodku tabulky, by už stejně měli volno, takže pro ně se nic zásadního nemění. Jestli se už bude moct v květnu, nebo v červnu trénovat, proběhne klasická dvouměsíční letní příprava. Na sezonu budou všichni nachystaní dobře.
Nemůže ta pauza znamenat například definitivní konec Jaromíra Jágra?
On někde řekl, že bude hrát do padesáti. Takže v tuto chvíli si nemyslím, že by tato mimořádná situace měla dopad na jeho hokejovou kariéru. On ten sport natolik miluje, že bude ještě v kariéře pokračovat.
Co dělá s tělem sportovce takováto nucená pauza?
Ona to nucená pauza vyloženě není. Ty bývají hlavně kvůli zraněním, nebo různým nemocem. Potom se hráč musí snažit dvakrát, třikrát víc, aby se vrátil zpátky do tréninkového a později do zápasové procesu. Teď kluci mohou trénovat, i když samozřejmě v nějakých omezených podmínkách. Podle mě to žádný zásadní vliv na tělo mít nebude.
Takže současný trénink k tomu po zranění, přirovnat nejde?
Myslím, že ne. Když se vracíte po zranění na fotbalový trávník, nebo k jakémukoliv jinému sportu, tak to má nějaký svůj proces. V něm záleží i na tom, jak bylo prodělané zranění závažné, jestli se třeba muselo přistoupit i k operaci. I současná situace je nepříjemná, ale návraty po zranění jsou pro hráče daleko složitější a bolestivější.
Pro starší hráče bude asi složitější se vrátit do formy?
Naopak, starší hráči totiž znají své tělo nejlépe. Vnímají ho jinak než ti mladí. Nějaký zásadní problém, aby se dostali do formy, mít nebudou. Vědí, jak s tělem pracovat, jak se připravit, jak trénovat. Každý starší hráč už to má nějak nastavené a dobře ví, co potřebuje, aby se do formy dostal.
Jak by měli dbát o kondici mladší sportovci, popřípadě děti?
U nich je hlavně důležité, aby měli všeobecnou průpravu. Aby si vyzkoušeli co nejvíce sportů, aby je to bavilo. Přitom kondici nabírají, ani o tom nevědí. U dětí určitě nejde o kondici, ale především o to, aby si všeobecně ke sportu udělali kladný vztah. U mladých hráčů kolem čtrnácti, patnácti, kteří se zapojují do tréninkového procesu, je to jiné. Ti kondici mohou rozvíjet a pracovat na ní.
Je důležité, aby rodiče své ratolesti vedli ke sportu?
Záleží na rodině. Jestliže je sportovně založená, tak prvotní impuls pro dítě přichází už z té rodiny, takže dítě bere sport jakoby automaticky. Pokud rodina sportovně založená není, tak je to trochu složitější. Prvotní impuls totiž musí přijít od kamarádů, ze školy, nebo z různých kroužků. Potom záleží na tom dítěti, jestli má sport rádo a chce u něj zůstat, nebo ho dělat nebude. Každé dítě by podle mě mělo mít nějaké pohybové vzorce, protože, i co se týká zdravotního hlediska, je pro dítě lepší sportovat, než sedět jenom doma a koukat do počítače, nebo do telefonu. To pro jeho další vývoj není úplně ideální.