Před několika dny oslavil své 64. narozeniny, ale před sebou má velmi nepříjemný výhled pro zbytek života. Luis 'Lucho' Herrera čelí obvinění, že si i ve svém civilním životě počínal stejně chladnokrevně a nekompromisně jako během stoupání v Alpách a Pyrenejích.
Jako cyklista měl přezdívku El Jardinerito de Fusagasugá – zahradníček z Fusagasugá. Ta narážela na jeho původní profesi i vztah k půdě. A právě kvůli pozemku se zapletl se členy jedné z mnoha kolumbijských guerill.
Už v roce 2000 si zavdal s nechvalně proslulou paramilitaristickou skupinou FACR. Ta se zabývala únosy veřejně známých osob a úspěšných sportovců, nicméně podle jedné z teorií její členové usoudili, že Herrera tou dobou už nebyl ani jedno a těžko by se dočkali pořádného výkupného, takže ho po pouhých 24 hodinách propustili. Herrera naopak tvrdil, že ho museli jeho příbuzní vyplatit za 4 miliardy pesos.
Jenomže už za další dva roky se spojení Lucho Herrera a FACR zopakovalo. Tentokrát měl označit čtyři osoby za členy tohoto revolučního hnutí a poštvat na ně konkurenci. Skončilo to masakrem, kdy únosci všechny čtyři muže nejdříve zabili a pak je mačetami rozsekali na kusy.
Ani tím ale krvavá historie někdejšího výjimečného vrchaře nekončí.
Zabijáci totiž zjistili, že Herrera na ně ušil boudu. Oběti nebyli členové FACR, ale sousedi, kteří mu odmítali prodat půdu. A tak když byl letos v dubnu první z vrahů odsouzený za 23 let staré události, nenechal si Herrerovu roli pro sebe.
„Dal nám dvě obálky. V jedné byly fotografie čtyř lidí, které jsme měli zadržet, říkal, že to jsou partyzánští bojovníci, a že ho chtějí unést. V druhé obálce bylo 40 milionů pesos a ptal se nás, jestli chceme koupit zbraně a motorky. Ti lidé sousedili s jeho farmou,“ zaznělo před soudem.
„Nejsem do těchto činů zapojen. V pravý čas se obrátím na média a poradím se s právníkem, abych se dostavil k prokuratuře,“ bránil se Herrera v rozhovoru pro W Radio. Možná by to vážně vypadalo jako nesmysl, přesně tak, jak tvrdí Herrera. To by ale nesměla zaznít dvě obdobná svědectví v rámci dvou jiných trestních řízení.
Herrera zůstává zatím v Kolumbii za národního hrdinu. To se ale může rychle změnit. Těla zavražděných totiž měla být podle svědectví vrahů zakopána přímo na cyklistovo pozemcích.
Zdroj: