Letošní ročník fotbalového poháru je neregulérní. Měl by se zastavit

Poslední vítěz poháru, tým Sparty Praha. | Foto: Michal Beránek / CNC / Profimedia

Fotbalové soutěže u nás se ještě pořádně nerozjely a už je tady pořádný problém. V MOL Cupu automaticky postupují týmy, které ještě nekoply do balonu, ale mají to štěstí, že jejich soupeři nemají finance na koronavirové testy. Vedení českého fotbalu to moc neřeší, přestože se jedná nejen o mezinárodní ostudu, ale také zásah do regulérnosti soutěže.

Amatérské kluby mají povinnost podstoupit testy na koronavirus v momentě, kdy se mají v domácím poháru utkat s celky z první a druhé ligy. Na tento nový předpis ovšem kluby, v nichž se hráči fotbalem baví a není jejich obživou, mnohdy nemají peníze. Přestože FAČR z poloviny na testy přispívá, stejně to nestačí. Své o tom vědí třeba ve Slavičíně či Rýmařově.

Je velmi nedůstojné, že se nenajde nějaké řešení, které by pomohlo malým klubům, ale dokládá to pouze to, že český fotbal se stále nikam neposunul. Velkým klubům se vychází vstříc, zato ty bez známého jména mají smůlu. Proč by ovšem měli v Českém Brodě, Valašském Meziříčí, nebo Kroměříži doplácet na neschopnost bafuňářů na vedení svazu?

Potřebujeme vůbec reprezentaci, když výběr z ligy hraje lepší fotbal?

Koronavirus se v prostředí českého fotbalu skutečně vyřádil. Nejen, že ukončil sezonu dřív, než bylo v plánu a zachránil všechny neúspěšné týmy v ...

Pochopitelné by bylo trvat na testech, ale zároveň všem „mimoligistům“ uhradit náklady za ně. Klidně by se mohly připojit i bohaté kluby, které by tím ukázaly, že solidarita a pomoc slabším pro ně nejsou prázdné pojmy. Vždyť mnozí velcí fotbalisté začínali v klubech, které by si dnes také nemohly účast v poháru dovolit. Nebo by snad ve Skalné, kde fotbalově vyrůstal Pavel Nedvěd, Kollerově Smetanově Lhotě, nebo Viganticích Milana Baroše, dnes měli na drahé testy?

Pohár je u nás brán jen jako vstupenka do evropských pohárů pro ty, kteří si je nedokáží vybojovat v lize. Například v Anglii by se podobná situace, jako je nyní u nás, stát nemohla. Zdejší FA Cup je totiž vnímán stejně jako Premier League, pro někoho je dokonce vítězství v poháru víc než titul. Každý zápas je hrán před plnými stadiony a kolikrát už se stalo, že se favorit musel sklonit před týmem třeba ze čtvrté ligy.

Vojtěch Bernatský: Už na nočníku jsem chtěl být sporťákem

Je málo sportovních komentátorů a moderátorů, kteří se dokáží vymanit ze své komfortní zóny a televizním divákům ukázat, že se umí prosadit i ...

Právě proto je na Ostrovech pohár tak oblíbený. Napínavé zápasy, kde není nic jisté zaručují i mediální zájem. Naopak u nás se jedná spíš o soutěž za trest, do níž prvoligové týmy nastupují s hráči, kteří se jinak na hřiště moc často nedostanou. Pro fotbalové trpaslíky se naopak jedná o svátek, na který se každý rok těší. Vždy je plný dům, protože když přijede Sparta, Slavia, nebo Plzeň, jinak to ani nejde.

Letos se ovšem někdo rozhodl, že to tak nebude. Když chceš hostit slavný tým, zaplať. Tak se věci mají a je to nehorázná ostuda.

Komentáře