Jak jste se vůbec dostal ze vzduchu do vody? Co vás přivedlo k wakesurfingu?
No, jsem přece kluk od vody z Obříství. A voda a řeka je tam s náma spojená. Odmala jsme se tam rádi koupali a skákali, kde se dalo, chytali ryby. Vymýšleli prostě klukoviny a v zimě bruslili. Tak nějak mě to k vodě pak táhlo pořád, stejně tak na moře. Takže od letecké akrobacie, kterou považuji za jeden z nejnáročnějších vrcholových sportů, je pak návrat k vodě parádní relax. Navíc ve spojení s vodními sporty ještě plný euforie a radosti.
Jak dlouho se wakesurfingu věnujete a co vás na tomto sportu nejvíc baví?
Původní plán byl, mít na vodě nějaký člun. Prostě se projet a hltat tu vodní tříšť. Náš děda už byl takový průkopník a na stejném místě před asi 40 lety budoval lavičky, molo a vozil lidi po řece. Ale o vodní tříšti nemohla být ani řeč. Když to někam dojelo, často se pádlovalo zpět, ale sranda to byla.
Takže naše parta kluků sháněla člun. Zároveň jsme se u toho chtěli válet ve vodě. Chtěli jsme, aby člun uměl tahat lano a nějakou hračku na vodě. Koupili jsme tedy starší See Ray a tím to začalo. I když to už slušně jezdilo a tahalo, nebyli jsme daleko od ztroskotání jako ten děda. Na jednu hodinu ježdění připadlo pět hodin šťourání. Nakonec jsme se rozhodli sehnat spolehlivější loď. Po všelijakém pátrání a seznámení se s lidmi v této komunitě, jsme zjistili, že se za člunem dá i surfovat. A jelikož já surf, windsurf nebo kitesurf miluju, byla volba jasná. Tak jsme se k tomu dostali před dvěma lety. Jízda na vlně je krásná, navíc je to příjemně pomalé a pády nijak neublíží. Dají se na tom dělat různé triky, nebo prostě jen sjíždět nahoru a dolů.
Máte nějakou vtipnou historku ze svých začátků s wakeboardingem? Jaké byly vaše první pokusy na prkně, šlo vám to hned od začátku?
Vtipné je, když někoho učím, protože se snažím lidem pomoci ve vodě a pomáhat při startu, tak když se lidi rozjedou, já zůstávám v řece opuštěn jako ztroskotanec a jen koukám, jak se loď vzdaluje i s nějakým novým členem na vlně.
Jak jsem zmínil, mé zkušenosti z jiných vodních sportů nebo i zimních sportů, moc jsem se to základní učit nemusel. Další level je ale na tom ukázat nějaké triky. Různé 360 a více otočky a skoky. Prostě se posouvat a učit jako ve všem. To už je práce a radost.
Pocházíte z nadané rodiny, váš bratr se také věnuje vodním sportům, a dokonce si zahrál i v promo videu Středočeské centrály cestovního ruchu k projektu "Pustit k vodě". Jaké je to mít v rodině dalšího nadšence pro vodní sporty?
Brácha mě překvapuje. On jezdil hlavně lyže ve vodě i na sněhu, ale hrozně se bránil postavit na něco bokem. Nakonec jsme ho ukecali a dnes mastí vlnu jako nic a jezdí jen to. Je to výbornej parťák, stejně jako celá naše parta.
Jaké rady byste dal začátečníkům, kteří se teprve na vodu odhodlávají postavit? V čem vidíte wakesurfing zajímavější oproti wakeboardingu?
Dnes už téměř výhradně doporučujeme surf. Wakeboard je fajn pro mladé gumové tělo, co se nebojí tvrdých pádů ve velké rychlosti kolem 40 km/h a chce fakt adrenalin. Zato surf se pohybuje jen kolem 17 km/h a padá se s radostí. Tím, že to nebolí, se můžeš daleko více pouštět do různých triků. Většina lidí, od dětí až po starší, se rozjede do deseti minut. V tom je zásadní rozdíl.
Jaké vybavení by měl mít každý začínající wakesurfista? Na co si dát pozor při výběru prkna a dalšího vybavení?
Tohle se těžko hodnotí, my máme klubové vybavení. Když chce někdo vlastní, chce to vyzkoušet, navzájem si půjčit. Jezdí se surf a skim. Skim je takový disco prkno, ale když se zkrotí, tak je s tím sranda.
Provozujete i jiné vodní sporty? Jaký je váš oblíbený trik nebo manévr na vodě a jak dlouho vám trvalo, než jste se ho naučil?
Rád bych se vrátil k windsurfu, ale je to náročné na čas a logistiku. Nebo ke kitesurfingu, to je o trochu lepší. Ale zase si říkám, že jsem nikdy nejel na surfu opravdovou oceánskou vlnu, tak možná to budu směřovat na ni. Já trénuji ty 360 a teď 720, nebo 180 a skok. To jsou takové věci pro mírně pokročilé ridery, ale na soutěž už to není marný.
Jakým způsobem se připravujete na své tréninky? Máte nějaké speciální cvičení nebo rituály?
Teď zrovna hodně kolo a strečink, ale hodně času trávím i v posilovně. Nohy dostávají zabrat a síla je znát. Letos na jaře jsem za osm minut myslel, že to nedám, jak to pálilo.
Kromě wakeboardingu a akrobatického létání, máte ještě nějaké další sporty nebo aktivity, kterým se věnujete?
Jsem karatista a vášnivý lyžař. Ale mě baví vše. Jen to nejde stihnout.
Marku, jakou lokalitu byste doporučil pro wakesurfing nebo wakeboarding ve středních Čechách?
Co se týká wakesurfungu, je mnoho jezer a pískoven, kde se dá tahat na navijáku a není to drahé. Kdo si chce trochu zablbnout a neutratit, je to dobrá volba. Kdo chce jezdit vlnu, výběr je omezený. Jezdí se u nás na Labi v Obříství.
Zdroj: Středočeská centrála cestovního ruchu, Pustitkvode.cz