Mlha okolo ochranné známky Oktagon. Tajemný kupec číslo 642228587

Ondřej Novotný a Pavel Neruda, promotéři OKTAGON MMA a majitelé NERUDA PRODUCTION | Foto: Profimedia.cz

Kdo nyní vlastní slovní ochrannou známku „Oktagon“? Když náš portál NAstartu.cz ve středu jako první přinesl informace o tom, že ji aktuálně vlastní neprůhledná firma v likvidaci a ve čtvrtek proběhne dražba, zdálo se, že bychom se odpověď mohli brzy dozvědět. Dražba proběhla, známka se vydražila za 350 tisíc korun, ale jasněji není. Místo odpovědí přišly jen další otázky.  

Oktagon jde do dražby. Organizace MMA bojuje o ochrannou známku

Elektronickou formou proběhne ve čtvrtek 12. listopadu dražba tří ochranných známek bojových sportů. Dvě z nich jsou pro českou veřejnost neznámé ...

Mlha okolo ochranné známky ještě zhoustla. A už ji nevaří jen podivná společnost HACK LENDING SE, toho času v likvidaci a původně nejspíš účelově založená právě pro registraci známky u Úřadu průmyslového vlastnictví. Mlhu, ze které se vždy rodí jen pochybnosti, vypouští také největší tuzemská MMA organizace OKTAGON MMA.

Celá anabáze s ochrannou známkou „Oktagon“ poněkud zapáchá. Když se autor tohoto komentáře před několika dny víceméně náhodou dostal k příběhu, který se do té doby odehrával bez zájmu médií a vědomí fanoušků, první dvě otázky byly jasné.

Je vůbec možné, že tak velký a úspěšný projekt, jakým OKTAGON MMA bezesporu je, nevlastní ochrannou známku?

Jak se to vůbec mohlo stát?

První odpověď byla po dlouhých hodinách zkoumání veřejně dostupných zdrojů a rejstříků jasná. Ano, je to možné.

Odpověď na druhou otázku je složitější. A stále ji neznáme.

350 tisíc potřetí! Vyhrává neznámý kupec 

Čtvrteční online dražba, o které jako první informoval portál NAstartu.cz, měla dva aktivní účastníky. Samozřejmě anonymní. Nejprve to vypadalo na poklidný průběh. Po 20 sekundách od zahájení dražby učinil první účastník nejnižší podání ve výši 68 tisíc. Dalších 23 minut se nic nedělo. Jenže necelých sedm minut před koncem dražby vstoupil do hry druhý zájemce. Učinil minimální příhoz 5 tisíc korun a zahájil dražební souboj. Ten skončil až za téměř tři hodiny od prvního podání a vítězem byl účastník s číslem 642228587, který se zapojil jako první. Jenže cena se za ty tři hodiny vyšplhala na 350 tisíc korun!

Po skončení dražby nebylo možné zjistit, kdo ochrannou známku „Oktagon“ vydražil. Dražitel pouze sdělil, že se dražby neúčastnila slovenská společnost NERUDA PRODUCTION s.r.o.. Ta provozuje projekt OKTAGON MMA a jejími majiteli jsou Ondřej Novotný a Pavol Šipkovský, známý spíše jako Pavol Neruda.

Problém je v tom, že tento jediný známý fakt rozhodně automaticky neznamená, že se promotéři OKTAGON MMA o ochrannou známku neucházeli, nebo že ji dokonce v dražbě nevydražili. Mohli se jí totiž účastnit jako fyzické osoby, mohl se jí zúčastnit jejich právník nebo kdokoliv jiný. To jsou ale spekulace, které lze potvrdit nebo vyvrátit jediným způsobem: jasným vyjádřením OKTAGON MMA.

To ale nepřišlo. A jakkoliv média o celé záležitosti téměř svorně mlčí, dotazy na Ondřeje Novotného pravděpodobně padaly. Samozřejmě i z naší strany.

Vše je v pořádku, už se neptejte

V pátek 13. listopadu chtěla redakce NAstartu.cz zaslat zástupcům OKTAGON MMA žádost o vyjádření a odpovědi na otázky. Relevantní kontakt na webových stránkách projektu ale autor komentáře nenašel. V sekci pro média objevil pouze akreditační formulář na OKTAGON Prime 3 a OKTAGON 16. První proběhl 15. února a druhý se kvůli pandemii covid-19 zatím nekoná. Otázky tedy nakonec v pátek odpoledne odešly na dvě emailové adresy, které jsou uvedeny na veřejných facebookových stránkách OKTAGON MMA a Ondřeje Novotného. Zatím zůstávají bez reakce.

Dosud jediné známé vyjádření Ondřeje Novotného k celé záležitosti tak zní, že oficiálně k tomu nechce nic říkat, jen to, že mají vše na 110 procent vyřešené a opakované pokusy někde nachytat OKTAGON MMA už jsou koloritem posledních pěti let.

Že se někdo pokusil OKTAGON MMA poškodit a vytěžit z jejich chyby v roce 2016, kdy si ochrannou známku nezapsali, je velmi pravděpodobné. Autor tohoto komentáře by si rozhodně nepřál, aby se to podařilo. Ostatně i proto se redakce NAstartu.cz rozhodla, že první článek zveřejní až ve středu po 16. hodině, kdy skončila možnost pro kohokoliv se do dražby přihlásit. Exkluzivní článek jsme mohli vydat už dříve, ale naším cílem rozhodně nebylo OKTAGON MMA poškodit.

Moderní, ale jen někdy

Jakkoliv totiž může mít autor tohoto materiálu někdy výtky k formě, jakou se někteří zápasníci pod OKTAGONEM prezentují, tak nemůže vůbec zpochybňovat, že Novotný s Nerudou vybudovali vynikající projekt. Mnoha zápasníkům a zápasnicím pomohli, svůj sport pozvedli z prachu ulice do záře reflektorů.

V mnoha směrech navíc válcují sporty, které u nás mají dlouhou tradici, nebo v nich vždy bylo víc peněz. Typickým příkladem byl jarní projekt OKTAGON UNDERGROUND, kdy se jako první dokázali přizpůsobit kritické situaci ve chvíli, kdy ostatní včetně fotbalu nebo hokeje ještě snad ani nechápali, co se kolem nich děje.

Novotný s Nerudou jsou totiž jiní. Myslí moderně, jednají pružně, efektivně, a navíc také efektně. Nikdo jiný tu nenabízí takovou show jako oni. Od galavečerů po videa.

O to více je zarážející aktuální přístup Ondřeje Novotného, když se vyskytne problém. Že o tahanicích okolo ochranné známky „Oktagon“ nemluvil až do této středy, to se dá z pohledu PR i obchodních zájmů pochopit. Že ale mlčí od čtvrtečního odpoledne, kdy dražba proběhla, je velmi nešťastné. V tomto případě si totiž v komunikaci rozhodně nemůže vystačit se sebevědomým prohlášením, že mají vše na 110 procent vyřešené. Hotovo, už se neptejte. To je jen voda na mlýn pochybám a spekulacím.

Dokud se totiž nedozvíme, zda si zástupci OKTAGON MMA skutečně pohlídali čtvrteční dražbu, nebo zda mají jiné spolehlivé řešení této věci, pořád budou ve vzduchu viset soudy, předběžná opatření, pokuty, právníci… V této nelehké době jistě nic, co by organizace OKTAGON MMA potřebovala.

V každém z nás je bojovník. Tak zní motto OKTAGON MMA. Vynikající motto. Jen trochu nesouzní s tím, jak se aktuálně zástupci projektu staví k záležitosti okolo ochranné známky „Oktagon“.

MMA je určitě jeden z nejtvrdších sportů na světě. Je to čisté střetnutí muže proti muži, kdy už jenom se nechat zavřít v kleci vyžaduje obrovské množství odvahy. A to si zaslouží respekt. Jenže Ondřej Novotný a jeho spolupracovníci teď odmítají do té pomyslné klece vůbec vstoupit. Prý by stejně vyhráli, tak proč by to měli diváci vidět?

 

Autor je dlouholetým PR specialistou, mimo jiné pět let působil jako tiskový mluvčí Svazu zápasu ČR, sám byl aktivním zápasníkem (řeckořímský styl).

Oktagon jde do dražby. Organizace MMA bojuje o ochrannou známku

Elektronickou formou proběhne ve čtvrtek 12. listopadu dražba tří ochranných známek bojových sportů. Dvě z nich jsou pro českou veřejnost neznámé ...