Na další pokus o zápis do historie si tak Slovák musí rok počkat.
Přitom v Lovani se dlouho držel mezi nejlepšími. Pak mu ale v závěrečných okruzích, ve kterých jeden útok střídal druhý, ti nejrychlejší ujeli. Nakonec cílem projel šest a půl minuty za vítězným Julianem Alaphilippem.
„Dneska jsem neměl nohy na vítězství,“ řekl pak slovenským médiím. „V naší skupině pak vůbec nefungovala spolupráce. Chvíli se zrychlilo, pak zase zpomalilo, a to nemělo smysl.“
Na flanderské mistrovství světa přijel po bouřlivých 18 měsících. Přesto vypadal optimisticky, vždyť před šampionátem vyhrál svůj teprve čtvrtý etapový silniční závod kariéry, když kraloval závodu Kolem Slovenska, aniž by vyhrál etapu.
Předtím ho ale trápil jeden problém za druhým.
Zranění, pády, taky covid-19. To všechno v minulých měsících jeho tělo oslabilo a on jen těžko hledal formu posledních let.
Do Lovaně tak nepřijížděl jako jeden z největších favoritů, ale spíše jako černý kůň. I kvůli tomu, že se v týmu mohl spolehnout jen na bratra Juraje, Erika Bašku a Patrika Tybora. Při prezentaci se Sagan uvedl svým tradičním wheelie, když fanoušky dostal do varu jízdou po zadním kole.
Jen těch slovenských do Belgie dorazilo několik tisíc. Dokonce vytvořili „Saganův koutek“, kde se do jednoho místa sjelo snad tucet karavanů se slovenskými vlajkami.
On pak během závodu dělal, co mohl, aby se vepředu udržel.
„Podle očekávání to byl velmi rychlý a technický závod. Neustále se zastavovalo a zrychlovalo,“ líčil.
Sagan závodil chytře, dlouho se podobně jako Zdeněk Štybar schovával v balíku, šetřil nohy. Nechyběl v přední skupině ani při rozhodujícím útoku, který vyprovokoval Julian Alaphilippe 18 kilometrů před cílem.
Jenže v tu chvíli zaváhal.
Nedokázal se Alaphilippa držet, nedokázal se udržet ani ve skupině za ním a ani v té další. Naopak zůstal ve skupině, která příliš nespolupracovala a o jeho osudu bylo rozhodnuto.
„Měl jsem být vepředu, ale v ten rozhodující okamžik se mi to nepovedlo,“ smutnil po závodě. „Chvíli jsme měli docela malou ztrátu, ale každá silná země v té mé skupině někoho měla, takže spolupráce nefungovala.“
Pá pá čtvrtý titule.
Sagan v letech 2015-2017 vyhrál senzačně třikrát mistrovství světa za sebou. Jako první cyklista v historii.
Letos měl šanci stát se prvním cyklistou se čtyřmi triumfy. Smutnit ale nemusí, za rok v Austrálii ho čeká podobně postavený šampionát, o profilech MS v Curychu 2024 a ve Rwandě 2025 se toho zatím příliš neví.
V lednu mu bude 32, takže mu pochopitelně pomalu dochází čas.
I Van der Poel pojede o duhu. Bolesti zad navzdory
Přišel kvůli tomu o týdny tréninku i několik závodů. Jeho neustálé přechody ze silnice na biky a pak ještě na cyklokros si...
Vrátný z Ghany na cyklistickém MS. Úkaz i inspirace pro další generaci
Je mu 47 let, peníze na přípravu si shání sám a v neděli se už podruhé za poslední dva roky účastnil mistrovství světa...