Neúnavný oslavenec Jágr. Co dělají jeho parťáci?

Jaromír Jágr | Foto: IU Liquid and water photo / Shutterstock.com

Jaromír Jágr dnes slaví své 49. narozeniny. Zatímco útočník Rytířů Kladno ani po téměř 33 letech v profesionálním hokeji o konci kariéry nemluví, jeho vrstevníci vlastní kluby, trénují nebo se věnují charitě.

Neproduktivní Jágr. Jeho ex mají osm dětí, on ještě neskóroval

Jaromír Jágr slaví narozeniny. Hokejové legendě je 49 let, brusle ale stále na hřebík nepověsila. Možná i to je jeden z důvodů, proč jeho profil ...

Kdyby se 15. února 1972 v kladenské porodnici nenarodil Jágr, celý svět by za nejlepšího hokejistu tohoto ročníku považoval zřejmě Daniela Alfredssona. V kanadském bodování NHL zaostal Švéd za svým rivalem z Česka o 764 bodů. Dlouholetý kapitán Ottawy skončil kariéru v NHL o čtyři roky dřív než Jágr. Alfredsson vynaložil nemálo prostředků na podporu charity. Především pak na pomoc dětem, ke kterým nebyl osud tak štědrý.

Jenže je tu Jaromír Jágr a zdá se, že ani 49. narozeniny nebudou jeho hokejovou stopkou. Co si o jeho dlouhověkosti myslí jeho bývalí parťáci?

Ročník 1972 českému hokeji nepřinesl jenom Jágra, ale třeba také Martina Straku. „Jágr? Ten bude hrát ještě pět let a všem to ukazovat,“ řekl Martin Straka už v roce 2014 po odehrání svého posledního zápasu, když s Plzní vypadl ve čtvrtfinále plays-off . Kdyby tenkrát prorokoval Jágrovi místo pěti let sedm, byl by pravdě mnohem blíž.

Straka byl označován za dvorního Jágrova centra. Spolu triumfovali v Naganu nebo na mistrovství světa 2005 ve Vídni. V zámořské NHL společně oblékali dres Pittsburghu a New Yorku Rangers. V současnosti jsou oba majitelé klubu. Straka vlastní Plzeň, Jágr Kladno.

Jágr – Reichel – Holík = bronz z mistrovství světa

Tahle trojka teenagerů nastřílela na mistrovství světa 1990 ve švýcarském Bernu dohromady dvanáct branek. Zvládli to i bez jediné odehrané minuty v přesilovce. Z šampionátu si nakonec odvezli bronz. Co dělají Jágrovi kumpáni teď?

Robert Reichel skončil s hokejem v roce 2010 v Litvínově, který hned další sezonu začal trénovat. Následovala angažmá u mládežnických kategorií reprezentace. Dva roky pak dělal asistenta Miloši Říhovi u seniorského nároďáku.

Mít pětačtyřicet let a pořád hrát, to je výjimečné. Něco úžasného,“ řekl Robert Reichel v roce 2017, kdy se Jágr oblékl znovu v NHL do dresu Calgary. Týmu, kde v devadesátých letech zářil právě Reichel.

V roce 2014 měl Jágr ve svých 43 letech angažmá v New Jersey Devils, za něž jen o rok starší Robert „Bobby“ Holík odehrál 11 sezon. „Obyčejný hráč už v tomhle věku zkrátka na takové úrovni hrát nemůže,“ žasl tehdy nad Jágrem Robert Holík, který k poslednímu zápasu v kariéře nastoupil v roce 2009. Právě v dresu Devils.

Pak dvojnásobný vítěz Stanley Cupu trávil čas na své farmě ve Wyomingu, kde pomáhal v mládežnických týmech. Mezi lety 2018 a 2019 vzal koučování v netradiční hokejové destinaci. Stal se šéfem lavičky izraelských juniorů.

Zdaleka mi nešlo jen o hokej. Jsem velký příznivec Izraele. Taky pocházím z malého státu, který často komandovala nějaká velmoc,“ odůvodnil Holík. Po izraelské misi se vrátil opět k životu na ranči.

Na mistrovství světa v Praze v roce 1985 ho Jágr obdivoval ještě z tribuny. O šest let později už s Mariem Lemieuxem zvedal nad hlavu Stanley Cup. Lemieux kvůli rakovině a problémům se srdcem odehrál v NHL o sedm sezon méně než Jágr. I přesto dokázal získat jen o 200 bodů méně než hráč s číslem 68. Sám ale žasnul nad tím, jakou má jeho dávný parťák výdrž.

Nemůžu tomu uvěřit, ale pořád hraje dobře. Je ve skvělé kondici a snad vydrží hrát ještě pár let. Rozhodně patří mezi nejlepší hokejisty v historii,“ řekl Lemieux v roce 2017, kdy Jágr působil na Floridě.

Mario Lemieux i po ukončení kariéry zůstal věrný Pittsburghu. Od roku 1999 je majitelem klubu. A mimochodem, je jediným v historii NHL, který dokázal vyhrát Stanley Cup jako hráč a pak coby vlastník.