Oblečení pro Lukašenka? Už ne, rozhodla se česká firma

Alexandr Lukašenko | Foto: Drop of Light / Shutterstock.com

Bělorusko je bez hokejového šampionátu a běloruský prezident Alexandr Lukašenko bez svého sportovního oblečení. Česká společnost ATEX Sportswear oznámila, že kvůli porušování lidských práv Lukašenkovým režimem přerušila spolupráci se všemi tamními sportovními svazy.

Brněnská firma ATEX Sportswear dodávala svoje sportovní kolekce běloruským sportovcům deset let. Úzkou spolupráci měla například s biatlonovou reprezentací, v kombinéze značky ATEX vyhrála legendární Darya Domračevová v roce 2014 tři olympijská zlata. Od běloruského biatlonového svazu ale přišly v minulosti i jiné požadavky. Dvakrát proto mířila z České republiky do Minsku sportovní souprava přímo pro Alexandra Lukašenka. To už se ale opakovat nebude.

Bloodgate: Největší aféra v historii ragby narušila pověst férového sportu

Teatrální herecké výkony, simulování a dohadování se s rozhodčími. To všechno je často vyčítáno fotbalistům s posměšným dovětkem, aby se podívali ...

České firmě došla trpělivost poté, co po zfalšovaných prezidentských volbách Lukašenkův režim násilně zasahoval a zasahuje proti demonstracím. „Když jsme v srpnu viděli v televizi a na sociálních sítích záběry, na kterých policisté a různí další příslušníci v civilu mlátí demonstrující, nakládají je do aut a odvážejí kdoví kam, okamžitě jsme se rozhodli, že do Běloruska už nic dodávat nebudeme,“ popisuje pro Nastartu.cz klíčové momenty výkonný ředitel společnosti ATEX Oldřich Sova.

Zatímco v předchozích letech ATEX politiku v Bělorusku neřešil, nyní se rozhodl jasně říct, že mu potlačování základních lidských práv v zemi není jedno. „Když nám v minulosti přišla objednávka z biatlonového svazu na sportovní soupravu pro prezidenta Lukašenka, nebyli jsme z toho nadšení, ale s těmi lidmi ze svazu jsme měli dlouhodobé vztahy a nechtěli jsme je zklamat. To, co se ale v Bělorusku nyní děje, už nemůžeme a nebudeme přehlížet,“ dodává Sova.

Lukašenko sportovec – běloruský prezident se rád stýká s úspěšnými reprezentanty. Foto: GOV
Lukašenko lyžař – společně se svým přítelem Vladimirem Putinem. Foto GOV
Lukašenko hokejista – pravidelně organizuje exhibiční hokejové zápasy, při kterých září. Foto: GOV
Lukašenko a běžecké lyžování, aktivně se účastnil i biatlonových závodů. Foto: GOV

Právě s běloruským biatlonovým svazem měl ATEX loni na podzim podepsanou dlouhodobou smlouvu. Tu proto jednostranně vypověděl. Svaz ale firmu požádal, aby tuto informaci nezveřejňoval, protože právě v tomto období se měla připravovat nová kolekce na sezonu 2020/2021 a bylo potřeba sehnat jiného dodavatele. ATEX souhlasil a i kvůli tomu se o zprávu, že už nadále nebude běloruské sportovce oblékat, podělil s fanoušky na Facebooku až nyní v polovině ledna. Běloruští biatlonisté a biatlonistky už mezitím oblékl někdo jiný.

„Ostatní smlouvy, například s běloruským svazem rychlostní kanoistiky, jsme měli vždy jen na rok. Tam jsme pouze sdělili, že další kontrakt už neuzavřeme,“ říká Oldřich Sova s tím, že je rád za veskrze pozitivní ohlasy, které páteční oznámení sklidilo na sociálních sítích. Jen občas se objevily také dotazy, zda toto rozhodnutí není jen gesto, které ve svém důsledku negativně dopadne jen na sportovce, ale nijak se nedotkne režimu Alexandra Lukašenka. „Nemyslím si, že by to běloruské sportovce jakkoliv poškodilo. Svazy prostě sehnaly jiné dodavatele, rozhodně to tedy nezpůsobilo nějaké problémy sportovcům,“ vysvětluje postoj firmy Sova.

Brněnská značka je na trhu už 28 let, má kolem pěti desítek zaměstnanců a obléká jak tuzemské, tak zahraniční sportovce. Oblečení ATEX nosí například česká biatlonová reprezentace, veslař a mistr světa Ondřej Synek, MMA zápasník Jiří Procházka, který aktuálně zápasí v prestižní organizaci UFC nebo třeba olympionička a vicemistryně Evropy v zápase ve volném stylu Adéla Hanzlíčková.

Ohledně sportu v Bělorusku se v těchto dnech rozhořela debata v souvislosti s mistrovstvím světa v hokeji. To měla země pořádat společně s Lotyšskem v květnu a červnu letošního roku. Až včera mezinárodní hokejová federace IIHF rozhodla o tom, že Bělorusku bude pořádání šampionátu odebráno. Prezident IIHF René Fasel byl přitom v minulosti ostře kritizován za to, že k tomuto kroku nechtěl sáhnout a ještě se s běloruským prezidentem přátelsky setkal. I proto například hlavní partner mistrovství světa Škoda Auto pohrozil, že pokud se bude vrcholná akce v Minsku konat, on svoji podporu stáhne.

Messi nikam nepřestoupí, zůstává, zní z Barcelony

Symbolické odcházení? Znamená červená karta ve finále španělského Superpoháru tečku za působením Lionela Messiho v Barceloně, který má mít ...

Tour de France letos bez Pinota. Nezvládá tlak fanoušků

Francouzi čekají na domácího šampiona cyklistické Tour už 35 let. Dlouhý půst měl utnout Thibaut Pinot, do kterého vkládá země Galského kohouta ...