Od Nagana uběhlo 23 let. Ze zlatých hochů jsou podnikatelé, politici i důchodci

Jaromír Jágr na turnaji století v Naganu. | Foto: Profimedia.cz

Před 23 lety čeští hokejisté přepsali dějiny na turnaji století v Naganu. Kam se od té doby dostali zlatí hoši? Někteří z nich jsou podnikatelé nebo rebelující politici.

Mr. Hattrick. David Pastrňák má už jen čtyři vyzyvatele

David Pastrňák září jako kometa. Třemi góly pomohl včera sestřelit Philadelphii a od té chvíle platí, že jen čtyři aktivní hokejisté NHL ...

Utkání NHL na břehu jezera trvalo téměř 11 hodin

První ze dvou víkendových zápasů NHL pod širým nebem bylo skutečně jedinečné. Hokej na břehu jezera Tahoe, které leží na hranici států Kalifornie ...

Nejlepší hráč českého výběru a brankářská jednička Dominik Hašek skončil s hokejem v roce 2012, kdy mu bylo 47 let. Tou dobou měl už dva prsteny za vítězství Stanley Cupu s týmem Detroit Red Wings. Ještě když chytal, zkoušel prorazit se sportovním oblečením pod značkou Dominator, to se ale nepovedlo. Nyní prodává svůj energetický nápoj Smarty.

I další brankář z Nagana se po kariéře pustil do podnikání. Roman Čechmánek rozjel pivovar ve Zlíně. Po půl roce ho ale musel zavřít. V dalším podnikání přišel o všechny peníze, nastřádal dluhy a dostal se až před soud. Smysl života našel opět v hokeji, když se stal asistentem trenéra v Trnavě. Jeho angažmá ale skončilo na konci ledna, kdy do slovenského týmu nastoupil nový trenérský štáb.

Třetím gólmanem na turnaji století byl Milan Hnilička, který se po kariéře dal na dráhu politika. Nedávno se ale účastnil tajné oslavy kontroverzního podnikatele Petra Bendy. Kvůli porušení epidemických opatření rezignoval na post poslance za hnutí ANO. Křeslo předsedy Národní sportovní agentury ale neopustil.

Do světa politiky se vydal i další vítěz z Nagana – obránce Jiří Šlégr. V roce 2010 se stal poslancem za ČSSD, o tři roky později se mandátu vzdal. Vloni opustil pozici generálního ředitele hokejového Litvínova, kde od návratu z NHL v roce 2004 působil. Minulý rok ho poslanecká sněmovna vybrala jako nového člena Rady České televize. Šlégr se stejně jako Hnilička zúčastnil ilegální oslavy v Teplicích.

Řízný obránce Richard Šmehlík se po konci kariéry v roce 2003 rozhodl zůstat v Americe. Konkrétně v Buffalu, kde odehrál devět sezon. Ve městě provozuje psí hotel a věnuje se bojovému umění jiu jitsu, ve kterém získal jako teprve devátý Čech v historii černý pásek.

Hanka Kynychová: Liposukci bych nikdy nepodstoupila, chci být autentická

Známá cvičitelka Hanka Kynychová na sociálních sítích fanouškům přiznala, že během koronavirové pandemie přibrala tři kila. Její fitness centrum ...

V Americe se rozhodl zůstat také útočník Robert Lang. Ten se, stejně jako Šmehlík, hokeji už vůbec nevěnuje. A podle slov, která pronesl před třemi lety, se jeho život skládá z pláže, moře a rodiny. To vše si padesátiletý Lang užívá v prosluněné Kalifornii.

Jaromír Jágr v dresu svých Rytířů. Zdroj: yakub88 / Shutterstock.com

Kdo se z Ameriky do Česka vrátil, byl Jaromír Jágr. Jenže málokdo čekal, že se Jágr s NHL rozloučí až v téměř 46 letech. Po 1733 zápasech v zámořské lize sbírá další čas na ledě v Česku. Už čtyři sezony hraje za Rytíře Kladno, kterých je i vlastníkem. V aktuální sezoně má za sebou v druhé nejvyšší tuzemské lize 15 zápasů s bilancí dvou gólů a pěti asistencí. Před týdnem oslavil 49 let.

Útočník Robert Reichel, který dal v Naganu rozhodující nájezd v semifinále s Kanadou, skončil s hokejem v roce 2010 v Litvínově, který hned další sezonu začal trénovat. Následovala angažmá u mládežnických kategorií reprezentace. Dva roky pak dělal asistenta Miloši Říhovi u seniorského nároďáku.

Nejstarší hráč českého výběru a kapitán. To byl v Naganu Vladimír Růžička. Ten po tragické nehodě Ivana Hlinky převzal v roce 2004 místo trenéra českého nároďáku. S ním získal dvě zlata z mistrovství světa 2005 a 2010. S hokejovou Slavií získal dva extraligové tituly. Aktuálně trénuje hokejisty Hradce Králové.

A Petr Svoboda? Autor zlatého gólu z dramatického finále proti Rusku? Ten prožil po Naganu další tři sezony v Tampě, jako první český hokejista pokořil hranici 1000 utkání v NHL a jeho skvělou sedmnáctiletou kariéru ukončil až otřes mozku v prosinci 2000. Věnoval se práci hráčského agenta, kdy zastupoval třeba i Jaromíra Jágra. A dnes? Dnes je spoluvlastníkem klubu HC Lausanne.

Kynychová zatápí pod kotlem. Ze sauny rovnou do sněhu

Fotky, na kterých je pouze s ručníkem obtočeným kolem pasu, přidala na svůj Instagram v neděli večer známá cvičitelka Hanka Kynychová. Svým ...