RunCzech
Odnesla to hlavně Praha. Opět se nemohl konat maraton ani ½ maraton. Důvodem je paradoxně popularita obou závodů, uběhnout ho v metropoli chtějí tisíce lidí, a takový hromadný start byl podle organizátorů v pandemické situaci nereálný.
“Praha i hygiena řekly: Ok, můžete si udělat závod, ale pravidla jsou očkování, rozestupy, musí být volný prostor a tak dále. Takže ta pravidla nebyla promyšlená. My jsme si řekli, že regiony uděláme, tam budou dva, tři tisíce lidí, to zvládneme, to můžeme kontrolovat. Ale Praha, když je deset, dvacet tisíc lidí, to je moc. Start by po těch etapách trval pět hodin, ale Prahu nemůžete zavřít na dvanáct hodin. A fungovat by nemohly ani služby pro běžce, jako jsou šatny nebo masér,” popisuje Sašo Belovski z RunCzech komplikace, které znemožnily konání běžeckých akcí v hlavním městě.
Praha nakonec hostila závody na 5 a 10 kilometrů a virtuální maraton. Závody s hromadným startem se tedy přesunuly do regionů. Zájem byl sice značný, ale ovlivněný pandemií. Závodníci často s přihláškou váhali. A chyběli hlavně zahraniční běžci.
Na netradiční sezonu v RunCzechu zareagovali speciálními projekty, jako byla soutěž namíchaných družstev Battle of the teams, která se osvědčila a má pokračovat i pro co nejširší spektrum běžců do budoucna. A také akcí Road to records, jejímž výsledkem jsou dva nové světové rekordy. V letošním roce se do závodů největšího tuzemského organizátora zapojilo přes 25 tisíc běžců.
Vaše liga
Pět závodů pouze virtuálně, bez hromadného startu. Tak vypadal start letošní běžecké sezóny Vaše liga. I přesto, že se zbylé akce konaly už v běžném režimu, zájem o ně byl o něco menší. Letos Vaše liga uspořádala 11 závodů na pět a deset kilometrů. Poklesu v účasti si všimli organizátoři hlavně v květnu, tedy se začátkem sezóny. A to i přesto, že řada běžců tyto závody využívá i jako přípravu na ty větší nebo náročnější.
„Průměrně o nějakých 25 procent závodníků méně než v předchozích letech. Nemáme přesnou analýzu, ale bude to kombinace různých důvodů. Strach z nakažení při účasti na větších akcích nebo třeba i jen toho, že by mohli být uvrženi do karantény, dále větší nahuštění závodů na léto a podzim,“ vysvětluje za organizátory Petr Lundák.
Statistiky o tom, jak si závodníci vedli, zatím uzavřené nemají, ale obecně i v případě Vaše liga platí, že pokud padalo víc osobních rekordů, neboli „osobáků“, dávalo by to smysl. „Běžci více trénovali, méně závodili a mohli se tak lépe připravit na konkrétní závod. Každopádně jsem u některých běžců letos pozoroval větší motivaci a lepší formu, a u některých úplně přesně naopak,“ dodává k letošní sezóně Petr Lundák. Pro organizaci Vaše liga sezóna skončí až nyní na konci listopadu, kdy mají v kalendáři poslední start závodu.
Běhej lesy
I přes náročnou sezónu, si na úbytek závodníků nemohou stěžovat organizátoři závodního seriálu Běhej Lesy. Počet přihlášených běžců odpovídal loňskému roku. Letos se jim podařilo uspořádat všech osm soutěží. Ta v Lednici a na Karlštejně ale měla náhradní termín, běžely se výjimečně v létě. V čem se epidemie ale rozhodně projevila, bylo v samotných přihláškách, jak za pořadatele vysvětluje Veronika Zárubová: „Standardně míváme některé ze závodů vyprodány dlouho dopředu. V letošním roce se však změnil trend přihlašování, kdy někteří závodníci čekali do poslední chvíle a přihlásili se až poté, co si byli jisti, že se závod opravdu realizuje.“
I tyto závody patří mezi trailové, to znamená, že se běhají v přírodě, ať už přes louky nebo třeba v lese. A právě letošní ročník podle pořadatelů ukázal, že lidé díky pandemii tráví víc časů v přírodě: „Zvykli si běhat po měkkém povrchu, ale to nebyla novinka pro většinu našich běžců, kteří právě kvůli tomu vyhledávají náš seriál. Zaznamenali jsme však nárůst na našem nesoutěžním běhu, kde se zvýšil počet běžců oproti sezoně 2020 o 51 procent na celkových 1 321 běžců,“ upřesňuje Veronika Zárubová.
Prague Park Race
Nevyzpytatelnou sezonu mají za sebou i v Prague Park Race. Letos zorganizovali šest závodů. Celý seriál Prague Park Race, závod na Konopišti a také Hruboskalský/Labský půlmaraton. Dvě soutěže museli přesunout, čtyři se pak mohly uskutečnit v původním termínu. Podle jednoho z organizátorů závodů Romana Skalského byla sezona opravdu napružená. „Jako na gumě. V prosinci loňského roku jsme spustili registrace na naše první závody v březnu a v dubnu, které jsme už v únoru museli přesunout na náhradní termíny. To samozřejmě mělo vliv i na registrace, které se samozřejmě v únoru a březnu úplně zastavily. Nakonec jsme všechny závody uspořádali a to byl hlavní cíl.“
Pandemie se samozřejmě podepsala i na účasti, nejdřív bylo zájemců méně, s příchodem letních měsíců ale jejich počet stoupal. „Lidé často čekali do poslední chvíle, zda se závod uskuteční, nebo ne. Poté také řešili hygienická opatření a v poslední řadě psali, že jsou v karanténě, nebo pozitivní,“ upřesňuje Roman Skalský. Ve druhé polovině roku se museli potýkat zase s konkurencí. Řada závodů se totiž přesouvala. Jako pozitivní na letošním roce vidí to, že se ukázalo, respektive potvrdilo, že mají už vybudovanou běžeckou komunitu, která těmto závodům zůstala věrná. Na samotných běžcích se prý pandemie příliš neprojevila. Celkovou statistiku ještě uzavřenou nemají, v týmu se ale shodli, že výkony těch špičkových běžců se zlepšily. Měli víc času na trénink.
RunTour
Za pozitivní označují letošní sezónu v RunTour, podařilo se jim uspořádat všech osm plánovaných závodů, když dva museli přesunout na náhradní termín. Vše nakonec stihli od dubna do října. Nikola Gunisová za organizátory upřesňuje, že tomu pomohla i zkušenost z loňského roku. “Organizaci závodu jsme měli vychytanou do posledního detailu, tedy testování na místě, starty, dezinfekce apod. Měli jsme připraveno několik scénářů, kdyby bylo nutné závody zase omezovat.”
Run Tour se také zařadil do pilotního projektu Ministerstva zdravotnictví ČR na obnovu sportovních akcí. Letošní závody se jim podařilo zakončit vyprodanou akcí v Pardubických, kde vyběhlo přes 1800 lidí. “Obecně ale musím říci, že zájem běžců je nižší. Stále jsou ještě opatrní a změnilo se jejich nákupní chování. Většina z nich nechává nákup startovného na poslední chvíli,” upozorňuje Nikola Gunisová.
Organizátoři ale i přesto zaznamenali jeden fenomén, a to že lidé obecně začali více běhat. A vidí za tím právě pandemii covidu. “Osobně mám pocit, že celá pandemie běžce více sblížila, nemohli na závody, tak běhali spolu, vznikla spousta nových běžeckých komunit a díky tomu, že trénovali spolu, tak se vylepšil i jejich výkon na závodě,” shrnuje další běžecký pandemický rok Nikola Gunisová.
Běhající maminky pomáhají sobě i onkologicky nemocným dětem
Běžci jsou zvláštní druh lidí. Většina z nich jsou individualisté, ovšem když jde o dobrou věc, jsou schopni se spojit v...
Výzva, kterou běžci neodmítají. V prosinci se bude opět běhat pro nemocné děti
Už posedmé se letos koná Adventní výzva. Akce, která má hned dva cíle. Dostat co nejvíce lidí z gaučů a teplých obýváků ven, do...