Zimní olympijské hry 2026 ještě ani nezačaly a Itálie už řeší první oběť spojenou s jejich přípravami. Tragédie se odehrála v alpském středisku Cortina d'Ampezzo, kde během mrazivé noci zemřel pětapadesátiletý bezpečnostní pracovník Pietro Zantonini.
Zantonini sloužil noční dvanáctihodinovou směnu u stavby v blízkosti olympijské ledové arény. Teploty klesly k -12 °C a jeho práce znamenala každé dvě hodiny opustit vyhřívanou budku a obejít rozsáhlý areál. Krátce před druhou hodinou ranní měl kolegům říct, že se necítí dobře. Přesto vyrazil na další kontrolu. O chvíli později zkolaboval ve sněhu. Prvotní závěry vyšetřování hovoří o infarktu. Záchranáři se jej na místě pokoušeli oživit, ale marně.
Generální ředitel organizační nadace Fondazione Milano Cortina 2026 Andrea Varnier uvedl: „Informace, které máme, říkají, že šlo o smrt z přirozených příčin, byl to infarkt. A tuto událost vyšetřujeme.“
I tak se objevují otázky ohledně pracovních podmínek a reaguje i politická reprezentace. Italský ministr infrastruktury Matteo Salvini vyzval k „plnému a důkladnému vyšetření“ a zdůraznil, že ochrana pracovníků musí být absolutní prioritou.
V době, kdy se tempo příprav před zahájením Her zvyšuje, působí jeho slova jako varování, že honba za termíny nesmí převážit nad lidským zdravím. A to přesto, že Italové jsou kritizováni kvůli tomu, že ne všechna sportoviště jsou stoprocentně připravena.
Zdroj:
https://www.givemesport.com/security-guard-working-winter-olympics-stadium-freezes-death/