Pavel Strouhal: Kalah není bojový sport, na fair play u něj není prostor

Pavel Strouhal | Foto: archiv P. Strouhala

Když se na ulici dostanete do situace, v níž budete muset bránit svůj vlastní život, finty z akčních filmů vám nepomohou. Zato trénink Kalah by mohl, stejně jako v dalších momentech, které vás dostanu do nekomfortní pozice. Jedná se o bojový systém, který vymyslel izraelský voják a specialista na boj zblízka Idan Abolnik. U nás se jeho výukou zabývá Pavel Strouhal a Martin Sládek. Pavla jsme požádali o vysvětlení několika důležitých věcí, které bychom o Kalah měli vědět, když přemýšlíme nad tím, že se chceme umět bránit před útokem násilníka.

Pavle, jak ses vlastně ke Kalah dostal?

Tyhle věci mě zajímaly od mlada. Nejdřív to byl převážně box, na hobby úrovni. Později jsem začal více tíhnout k realistickým věcem. Přivedl mě k nim kamarád Josef Toman, vynikající instruktor Krav Maga. Už tehdy jsem ale sledoval videa Idana Abolnika, zakladatele Kalah. A když vypsal první instruktorský kurz v Evropě, konkrétně v Birminghamu, tak jsem to prostě jel zkusit. Hned po mně udělal to samé kolega Martin Sládek a společně jsme u nás Kalah otevřeli pro veřejnost.

Dočetl jsem se, že Kalah není bojový sport, ale bojový systém. Jaký je v tom rozdíl?

Ve sportu máš pravidla, váhové kategorie, rozhodčí, čas, povolené a zakázané techniky a v neposlední řadě kodex fair play. Na ulici nic takového neplatí. Pravděpodobně si tě vybere někdo, kdo je o 30 kilo těžší než ty, může být nastřelený alkoholem nebo drogama. Má posunutý práh bolesti. On ti chce nějakým způsobem ublížit, ty tu situaci vůbec nechceš, ale z nějakého důvodu nemáš na výběr a musíš se bránit. Ten člověk může mít zbraň. Nebo je jich třeba víc, nebo jsi ženská a on je chlap. Ve všech těch situacích už prohráváš 0:3 hned na začátku. Fair play je v tu chvíli pryč a chceš-li vyváznout, musíš použít cokoliv. To by tě měly technicky, fyzicky i mentálně učit bojové systémy. Ale žádný tě to nenaučí stoprocentně, pouze zvyšuje tvé šance. Není to rovnice, je tam spousta neznámých a proměnných, okolnosti, náhody, chyby a podobně.  

Pavel Strouhal je jako instruktor nekompromisní a přísný. (foto: archiv Jiří Křivánek)

Jaké základní dovednosti se tréninkem Kalah člověk může naučit?

Předně se snažíme, aby si uvědomil, že realita není měkké tatami, umělohmotný nůž a tréninkový partner, který jednou jakože bodne, a pak tam tu ruku nechá a počká, až úspěšně provedeš nějakou fancy techniku a jdeš domů s falešným pocitem nesmrtelnosti. Ve zkratce se dá říct, že prvotní “dovedností” je uhlídat svoje ego. Neb, v jednu chvíli ho máš, jsi hrozně neporazitelnej, a pak se v lepším případě probudíš na JIPce. 

Tedy první, co učíme je, se potencionálnímu konfliktu vyhnout, či se ho snažit deeskalovat. A pak samozřejmě učíme tu druhou variantu, kdy se konfliktu vzhledem k okolnostem, či morálním aspektům, jako je třeba obrana blízkých, nevyhneš. Ta se skládá z tréninku, maximálně přiblíženého realitě, kdy naši svěřenci procházejí de facto psychickou a fyzickou šikanou tak, aby se z toho v případě reálného útoku pokud možno nesesypali. Do toho je učíme maximálně jednoduché, až primitivní, ale dle našeho názoru maximálně účinné principy obrany, kontroly, protiútoku a ukončení. Realita je bohužel chaos a brutalita a čím jsou věci komplikovanější a na oko hezčí, tím méně fungují. 

Píše se o systému přežití, není to trochu přehnané?

Pokud teď vytáhnu nůž, a začnu tě bodat, což se na světě bohužel děje, tak neděláš nic jiného, než že bojuješ o přežití. Kalah je systém, který tvé šance o něco zvyšuje. 

Tedy odpověď zní ne, není to přehnané. Samozřejmě všichni si přejeme, nemuset to pokud možno nikdy použít, ale co já vím, co bude dneska večer.

Dělají Kalah jen silní muži, nebo se mohou zapojit i ženy a někdo, pro nějž je posilovna velkou neznámou?

Úplně každý a ženy rozhodně. Domácí násilí, pokusy o znásilnění, přepadení, to vše existuje ve větší míře a rozsahu, než si myslíme dle informací z médií a sociálních sítí. Kalah je taky učí dokázat lépe vyhodnocovat situace. Jinak k nám chodí právníci, doktoři, umělci, majitelé firem, úředníci, sportovci, studenti. Muži i ženy. Je to sebeobrana, je to pro každého, kdo ustojí způsob tréninku. Především mentálně. Součástí jsou i programy pro děti, proti šikaně a další. 

Tréninku Kalah se věnuje čím dál víc lidí. (zdroj: archiv P. Strouhala)

Jsou vaše tréninky fyzicky náročné?

Extrémně, bez toho to nejde. Trénuješ-li na reálnou situaci a myslíš to vážně, neměl by si tu konkrétní techniku či princip trénovat ve stavu, kdy jsi takzvaně v pohodě. Protože na té ulici taky nebudeš. Bude ti bušit srdce, nebudeš dýchat a během chvilky ti dojde fyzička, budeš se klepat, budeš mít zúžené vidění. A přesto budeš muset bojovat a nevzdat to. Právě proto většina nácviků probíhá až tehdy, kdy ty lidi na tréninku maximálně fyzicky unavíme a psychicky vydeptáme. 

Jak důležitá je v Kalah psychika?

Důležitější než fyzično. 

Filtrujete při přijímání do tréninku nějak agresivní lidi?

Doufám, že to nezakřiknu, ale s potěšením musím konstatovat, že k nám idioti naštěstí nechodí. Za čtyři roky jsme odstranili tuším dva lidi. 

Otec Kalah, Idan Abolnik.(zdroj: www.kalah.cz)

Kdo vlastně Kalah vymyslel a proč?

Vymyslel ho Idan Abolnik. Bývalý izraelský voják z jednotky Golani. Měl na starost výcvik boje zblízka a měl pocit, že zdaleka ne vše je řešeno nejlepším možným způsobem. A tak v roce 2003 začal vymýšlet vlastní systém. 

Není trénink tohoto bojového systému nebezpečný, stávají se během něj zranění?

Zranění se stávají, logicky. Stejně jako při jiných kontaktních disciplínách či kolektivních sportech. Že by byl nějak extrémně nebezpečný, si ale nemyslím. Všichni jsme naživu.

Máš zkušenost od někoho, kdo už Kalah použil v opravdovém životě?

Několik studentů ho již na svou obranu použilo. Ať u nás, či v zahraničí. V JAR díky systému Kalah a dávce štěstí už několik farmářů přežilo regulérní pokusy o vraždu.

Příjemné to není, ale účinné určitě ano. (zdroj: archiv P. Strouhala)

Je na tréninku i místo pro legraci, nebo jste pořád smrtelně vážní?

Koukej… netvrdím, že se na tréninku nezasmějeme. Ale v principu je to tak, že standardní trénink trvá hodinu a lidi nám platí za to, abychom je něco naučili a něco jim předali. Ne za to, aby se pobavili. A tak k tomu společně s Martinem Sládkem, Jardou Herzingerem, Janem Bláhou, Pavlem Kejlou, Lucy Linn Fells, Patrikem Hájkem, Jiřím Hymplem, Zbyňkem Petrem a dalšími instruktory přistupujeme. Na legraci je místo po tréninku u piva. 

Pavle, co chystáte v blízké budoucnosti. Nějaké novinky, které by mohly přitáhnout nové členy?

Podzim by měl být řádně nabitý. Od 7. do 11. září probíhají v Praze instruktorské kurzy s Idanem Abolnikem. V sobotu 12. a neděli 13. září navazují semináře s Idanem na téma Bar fight, Ground fight a obrana proti znásilnění. Od 5. října pak otevíráme nový kurz pro veřejnost. Veškeré info je dohledatelné na našem webu www.kalah.cz. 

Komentáře