Stoupání na Mont Ventoux je nemilosrdné.
Právě tady se odehrál v roce 1967 tragický příběh Angličana Toma Simpsona. Zkolaboval, znovu se snažil nasednout na kolo a zemřel krátce po převozu do nemocnice. Pitva tehdy odhalila kombinaci extrémní únavy, dehydratace i amfetaminů.
Včerejší dojezd Tobiase Hallanda Johannessena tragédii Toma Simpsona připomněl. Stejně jako třeba boj Stephena Roche z s Pedrem Delgadem v roce 1987 na jiném kultovním stoupání do La Plagne, kdy Roche v cíli ztrácel vědomí a musel mu být podaný kyslík.
Johannessen dostal také kyslík a byl převezen do nemocnice na vyšetření, jeho stav se naštěstí brzy stabilizoval. Do etapy vstupoval jako osmý muž celkové klasifikace, v závěrečném stoupání trpěl bolestmi v horní části břicha a obtížemi s dýcháním.
„Dal jsem do toho všechno. Trochu jsem bojoval se žaludkem a cítil jsem, že hyperventiluji,“ uvedl po ošetření. Podle lékařů šlo o kombinaci vyčerpání, vysoké zátěže a možné žaludeční nevolnosti – podmínky, které na takovém místě jako je Mont Ventoux, snadno přejdou v akutní zdravotní krizi.
Mont Ventoux je sám o sobě symbolem extrému. Svahy bez stínu, častý vítr a teploty přesahující 35 stupňů tvoří prostředí, které nemilosrdně testuje fyzickou i psychickou odolnost cyklistů.
Šéf týmu Thor Hushovd uvedl, že pokud lékaři vyhodnotí start v dnešní etapě jako rizikový, jezdec do závodu nenastoupí. „Zdraví je vždy na prvním místě. Nezáleží na tom, jestli skončí šestý nebo desátý. Důležité je, aby byl v pořádku,“ zdůraznil Hushovd.
Zdroj:
https://ekstrabladet.dk/sport/cykling/nyt-om-kollapset-stjerne/10890284