Elegantní svět založený na tradicích a noblese?
Za zavřenými dveřmi profesionálního tenisu sílí konflikt, který může otřást jeho samotnými základy v podobě grandslamů. A tentokrát už nejde jen o několik nespokojených hlasů z nižších pater žebříčku. Do otevřeného střetu s organizátory největších turnajů světa vstoupila i světová jednička Aryna Sabalenková.
„Mám pocit, že ta show stojí na nás. Bez nás by nebyl turnaj ani žádná zábava,“ prohlásila Běloruska před turnajem v Římě. „Myslím, že v určitém momentu začneme grandslamy bojkotovat. Možná to bude jediný způsob, jak bojovat za naše práva.“
Sabalenková tak reagovala na stále hlasitější nespokojenost elitních hráčů s přerozdělováním peněz v tenise.
Skupina dvaceti hvězd včetně Jannika Sinnera, Coco Gauffové nebo Igy Swiatekové v minulých dnech zveřejnila společné prohlášení, v němž kritizovala systém prize money na Roland Garros. Podle hráčů letos odměny tvoří méně než 15 procent celkových příjmů turnaje, zatímco požadují podíl kolem 22 procent.
Grandslamy každoročně generují stovky milionů dolarů z televizních práv, sponzoringu, vstupenek i merchandisingu, zatímco hráči tvrdí, že jejich podíl dlouhodobě neroste stejným tempem. „Byli jsme v našich požadavcích velmi rozumní,“ řekla Swiateková. „Nejde jen o zvýšení prize money. Procento z příjmů turnajů ve skutečnosti klesá.“
Polská tenistka ale zároveň naznačila, že Sabalenková zašla ve svém posledním prohlášení příliš daleko. Myšlenku bojkotu označila za „trochu extrémní“. Jenže právě razance je pro Sabalenkovou typická. Už letos v březnu ostře zaútočila na vedení turnaje v Dubaji poté, co se kvůli zdravotním problémům odhlásila z akce a šéf turnaje Salah Tahlak začal veřejně požadovat tvrdší tresty za pozdní odhlášení hráčů.
Zdroj:
https://frontofficesports.com/newsletter/sabalenka-calls-for-boycott-of-slams/
https://www.theguardian.com/sport/2026/may/05/aryna-sabalenka-tennis-grand-slam-boycott-prize-money