Třetí rizikový stupeň může přinést zelenou pro amatérský sport

Ilustrační foto | Foto: Shutterstock.com

Pokud bude v Česku pokračovat příznivý vývoj epidemiologické situace a rizikové skóre se udrží na třetím stupni, přinese to nejen otevření obchodů pro vánoční nákupy, ale také obnovení amatérských sportovních soutěží a tréninků. Matice PES počítá rovněž s volnějším režimem pro fungování profesionálních soutěží, ale zatím není jasné, zda a případně jakým způsobem bude nadále nutné pravidelné testování na koronavirus.

S obnovením amatérských soutěží bez diváků ve třetím stupni počítá tabulka PES z dílny ministerstva zdravotnictví. Rizikové skóre kleslo na hodnoty pro třetí stupeň dnes a musí tam vydržet alespoň týden, aby na to vláda zareagovala uvolněním opatření.

Pak se budou moci konat soutěže a zápasy registrovaných sportovců napříč odvětvími. Všichni včetně dětí a mládež budou také moci začít trénovat. „V rámci přípravy na vnitřním sportovišti může být na jedné sportovní ploše jeden tým nebo jedna skupina sportovců, na venkovním sportovišti na jedné ploše dva týmy nebo dvě skupiny sportovců,“ uvedla Národní sportovní agentura (NSA), jejíž zástupci s ministerstvem zdravotnictví vyjednávají konkrétní podmínky.

Glosa přes čáru: Srdcař není kardiak a agent nemusí být estébák

Jen těžko byste v českém fotbale hledali většího srdcaře. Vlastně asi nejen ve fotbale. A když říkáme srdcaře, myslíme tím naštěstí jeho ...

Zatím není jasné, jak velké budou moci tréninkové skupiny být. V oddílech se připravuje společně v jednom týmu obvykle více lidí než deset, což by měl být ve třetím stupni limit pro hromadné akce uvnitř. NSA proto jedná o jeho zvýšení pro společné tréninky.

PES počítá ve třetím stupni také se zmírněním podmínek pro profesionální soutěže, které nyní fungují jen na výjimky ve specifickém režimu. Mimo jiné je nezbytné plošné testování PCR testy. „Zatím není jasné, jestli ve třetím stupni PES budou moci profesionální soutěže fungovat bez testování, protože se jedná o možnosti využívání levnějších a rychlejších antigenních testů,“ doplnila k dalšímu postupu NSA.

Ve třetím stupni se otevřou také fitness centra s dodržováním dvoumetrových rozestupů a omezením na jednoho člověka na 15 metrů čtverečních, které nyní platí v obchodech. Skupinové lekce budou moci být za účasti devíti cvičících a jednoho lektora.

Zakažte skákání u penalt, vyzývá legendární útočník

Rozběhnout se, nadskočit, podívat se a vypálit. Na netradiční styl zahrávání pokutových kopů Bruna Fernandese z Manchesteru United si už ...

NSA jedná o režimu fungování bazénů a saun. PES totiž počítá s tím, že by v nich mohlo být maximálně deset lidí najednou, což prakticky otevření bazénů znemožňuje.

Česko se dnes začalo řídit opatřeními pro čtvrtý rizikový stupeň. Kdy nastane další uvolnění, není jasné. Obecná strategie počítá s tím, že musí nižší hodnota trvat týden a vyhodnocuje se od středy do středy. Ve čtvrtek nebo v pátek pak vláda opatření vyhlásí a od pondělka platí. Tím by bylo uvolnění možné nejdříve od 7. prosince.

V souvislosti s otevřením všech obchodů a restaurací ale ministr Karel Havlíček hovoří i o 30. listopadu. Opatření ve sportu by se každopádně měla uvolnit okamžitě, jakmile začne třetí stupeň platit.

Pevnost jménem Liverpool. Na Anfield se pro tři body nejezdí

Už 64 zápasů nepoznali fotbalisté Liverpoolu domácí porážku. Nedělní výhra 3:0 nad Leicesterem zpečetila klubový rekord, který vysílá jasný ...