Václav Noid Bárta: Chci zažít pocit nervozity v ringu

Václav Noid Bárta | Foto: Lenka Hatašová

Noid je příkladem člověka, který rád přijímá výzvy. Navíc si je před sebe hodně často klade sám. Když se o něm vyprávělo, že mu ke kariéře pomohla Lucie Bílá, přesvědčil, že tomu tak není. Když se rozhodl, že chce točit, naučil se to. Když začal cvičit, také to vzal od podlahy a nyní už má za sebou první soutěž v kulturistice a chystá se na další. Navíc chce do ringu, aby si dokázal, že na to má. Nejen o tom jsme si povídali v rozhovoru pro magazín Na startu.

Vašku, jak trávíš nucené volno?

Rozděluji si ho do několika různých kategorií. To znamená, že vždycky jsem chvilku na zahradě, o níž se musím postarat, pak přeběhnu za rodinou, pohraji si s dcerou a třeba uvařím oběd, a pak se zavřu do studia. Dodělávám různé resty, připravuji své nové projekty i písničky pro další interprety.

Schází ti víc tělocvična, divadlo nebo nahrávací studio?

Abych se přiznal, neschází mi nic. Ne ale proto, že bych byl nevděčný, ale protože všechno zmíněné mám. Tělocvičnu jsem si udělal na zahradě, kam jsem si přitáhl staré činky, nějaké jsem si půjčil od bráchy a mám tam i boxovací pytel. Divadlo mi taky neschází, protože každý pátek vystupuji v Hudebním divadle v Karlíně v rámci živého vysílání. A nahrávací studio? To mám doma, takže jsem v něm dost často.

Vašek se svou mladší dcerou Eliškou. (zdroj: archiv V.Bárty)

Lidé tě znají především jako zpěváka a skladatele, poslední dobou se však do povědomí dostáváš i jako sportovec. Kde byl první impuls, začít pořádně cvičit?

Celý život jsem cvičil, posiloval a dělal bojové sporty. Ale jen tak nějak okrajově, jako hobbíkář. Před třemi lety jsem dostal nabídku ke spolupráci od společnosti Nutrend a napadlo mě, že místo toho, abych se někde fotil s jejich produkty, řekl jsem: „pojďme udělat něco jiného, pojďme udělat reklamu na mě, pojďme mě totálně předělat a vysportovat“. Domluvili jsme se, dostal jsem od nich dva úžasné trenéry, přípravky a začali jsme mojí proměnu. Zhruba rok a půl trvala první fáze a v tédruhé jsme to posunuli tak, že jsme se minulý rok v říjnu dostali až na první kulturistickou soutěž Men’s Physique.

Je známo že ti není cizí fyzická práce, konkrétně ta na zahradě. Dá se do jisté míry brát jako trénink?

Určitě. Když ti totiž například přijede Tatrovka zeminy, kterou musíš přeházet do záhonu, je to něco.Ještě se mi nestalo, abych měl z posilovny svalovou horečku. Při tomhle se mi to stalo.

Noid pracuje na zahradě rád. (zdroj: archiv V.Bárty)

Přestal jsem kouřit a pít, nechybí ti to? Zlí jazykové totiž tvrdili, že to rozhodně nemůžeš vydržet.

Vůbec mi to nechybí. Jsem přesvědčený o tom, že už to vydržím navždy. Jen, když si představím, že bych si dal třeba pivo nebo dvojku bílého vína, úplně se mi z toho udělá špatně. Nejhorší by bylo takové to zklamání ze sebe sama. Že jsem to porušil, protože já jsem si řekl, že už pít nebudu a vím, že to tak bude.

Byla účast na kulturistické soutěži jen pokusem, který se nebude opakovat, nebo tě to nadchlo natolik, že budeš pokračovat?

Slíbil jsem své kamarádce Ivě Pazderkové, že jestli tady půjde na závod, což ona by ráda, tak ji doprovodím. Teď samozřejmě nevím, jak to s ní vypadá, protože v karanténě se cvičí trošku hůř a ona nemá ty možnosti jako já. Nemá posilovnu doma. Ale myslím si, že ona to zvládne, protože je to ženská, která se s tím nemaže. Já si jí strašně vážím a moc ji obdivuji, takže věřím tomu, že tam půjde a já půjdu s ní.

Mluví se o tom, že se chystáš na profesionální boxerský zápas, co je na tom pravdy?

Pravda to je. Řekl jsem si, že po té kulturistice chci zkusit další mojí vášeň, a to je thajský box a kickbox. Chtěl bych se zúčastnit amatérského zápasu někde v tělocvičně, nic velkého. Myslel jsem, že to udělám někdy v červnu, ale budu to muset kvůli karanténě šoupnout.

Poslední dobou se rozmohly zápasy umělců v ringu a oktagonu, byli ti inspirací třeba Marpo nebo Jakub Štáfek?

Možná Marpo to trošku načal. Já už jsem v boxu poměrně dlouho, asi osm let, takže si myslím, že bych mohl do ringu vstoupit. Byl jsem na zápase Marpa s Rytmusem v O2 Aréně a ta atmosféra byla úžasná. Říkal jsem si, že bych taky chtěl zažít ten pocit nervozity v ringu.

Dlouho sis nechával pro sebe, že jsi jako dítě byl šikanovaný. Co tě přivedlo k tomu, aby si začal cvičit? Je to nejlepší řešení i pro děti, které se s problémem šikany střetávají v dnešní době?

Ano je, protože nikdo vám nepomůže tak dobře, jako vy sám. To, že začnete cvičit a začnete být v něčem dobrý, třeba můžete být skvělý ve fotbale či házené, tak vám to posílí sebevědomí. Útoky těch, co vás šikanují, pak po vás sklouznou.

Je podle tebe hodně důležité, aby děti měly pohyb a neseděly doma jen u televize a mobilu?

Je to strašně moc důležité, protože pohybem se například chlapcům vytváří více testosteronu, tím pádem budou silnější, Navíc se v těle po sportu uvolňují endorfiny, takže děti budou veselejší. Samozřejmě cvičení také spaluje to tuk a rozvíjí svalstvo.

Boxovací pytel je v době karantény pro Vaška velký kamarád. (zdroj: archiv V.Bárty)

Vedeš k aktivitě a hýbání se i svou starší dceru Terezku?

Jasně, Terezka je úžasná. Kromě nějaké turistiky po horách se začíná věnovat i boxu. Koupil jsem jí modré boxerky, takže se mnou boxuje do lapu a do pytle. Jinak chodí na hodiny baletu, což je pro tělo taky úžasný pohyb. Zkouší i gymnastiku, já myslím, že bude velice pohybově nadaná.

Jak se díváš na ženy v bojových sportech?

Přijde mi to docela v pohodě. Byl bych rád, kdyby Terezka dělala nějaký bojový sport, protože díky tomu bude mít sebevědomí. Bude tak nějaké případné útoky lépe psychicky kontroloval, a pak je následně může lépe kontrolovat i fyzicky.

Abychom se vrátili ke cvičení, kolik mu týdně věnuješ času?

Když ještě nebyla karanténa, chodil jsem čtyřikrát týdně do posilovny a dvakrát na thajský box. Od té doby co je karanténa a já zas tak moc nemám co dělat, tak cvičím klidně i dvakrát denně a do toho boxuji. Myslím, že po karanténě vylezu jako naprostá gorila.

Kdybys byl schopen proti někomu použít fyzickou sílu?

Určitě kdyby chránil svoji rodinu, což se taky v minulosti stalo. Ale ta obrana musí být přímo úměrná útoku. Když jsem se v minulosti s někým popracl, tak to bylo až v momentě, kdy na mědotyčný zaútočil fyzicky.

Myslíš si že jsou lidé kteří se věnují bojovým sportům apriori agresivní?

Maximálně nějací začátečníci, kteří to dělají, protože se chtějí prát. Ti jsou třeba agresivní i na ulici. Ale lidé, kteří už bojové sporty umějí, jsou v nich fakt dobří, tak většinou agresivní nejsou a jsou naprosto v klidu. Ví, že kdyby to použili, tak protivníka sejmou raz dva a nemají to zapotřebí.

Když si Vaškovi řeknete o seriozní fotku, pošle vám takovou (zdroj: archiv V.Bárty)

Jaké jsou tvé plány na letošní, zatím nepovedený rok a z čeho už jsi musel ustoupit?

Bohužel jsme museli zrušit turné s Martou Jandovou, které mělo být v květnu. To přesouváme na rok 2021, myslím, že někdy v březnu bude první koncert. Jinak mám stále práci ve studiu, čeká mě hudba k pohádce Tajemství staré bambitky 2, na to se hrozně moc těším. Už mám hotovo asi 8 písniček a budu pokračovat dál se scénickou hudbou. K tomu spousty a spousty projektů ve studiu, natáčení klipů pro ostatní interpreti v mém Paranoid studiu. Mám co dělat a jsem za to moc rád.