Vémola přišel o titul a OKTAGON o rozum

Karlos Vémola dnes na váze. | Foto: OKTAGON MMA

Karlos Vémola nesplnil váhový limit pro titulový zápas, který se má uskutečnit zítra na turnaji Oktagon 22. Na první pokus převážil 0,6 kilogramu. V tu chvíli měl dostat ještě hodinu na to, aby váhu doshazoval. Jenže přišla stopka od lékaře, který další pokus o splnění limitu zakázal.

Na sociálních sítích i v médiích se okamžitě rozjely diskuze, co bude tato situace znamenat pro zítřejší titulový zápas. V něm se má Karlos Vémola coby obhájce titulu utkat s vyzyvatelem Milanem Ďatelinkou. Bude moct titul získat pouze Ďatelinka v případě, že vyhraje? Odebere OKTAGON MMA Vémolovi titul ještě dnes? Bude Vémola potrestán finančně?

Na všechny tyto otázky už dala největší česko-slovenská MMA organizace oficiální odpovědi. Karlos Vémola okamžitě přichází o titul. Zítřejší zápas bude titulový pouze pro Milana Ďatelinku, pokud vyhraje, stane se šampionem. Vémolovi bude výrazně krácena finanční odměna a i když vyhraje, titul nezíská.

Staredown mezi Ďatelinkou a Vémolou / Foto: OKTAGON MMA

Promotér OKTAGON MMA Ondřej Novotný ve svém vyjádření, které bylo zveřejněno ve formě videa na facebookových stránkách organizace, řekl: „Důležité v tuto chvíli je to, jestli a kdo půjde o titul?“

A v tom je bohužel zásadní problém. Jestli někdo půjde o titul, nebo ho někdo ztratí, je totiž v tuto chvíli až to poslední, o co by se profesionální MMA organizace měla starat.

To hlavní, co by teď měl OKTAGON MMA řešit, je zdraví Karlose Vémoly. Z toho, co víme, je jasné, že je na tom hodně zle.

Vémola si brutálním shazováním prošel už mnohokrát. Sám se v podstatě chlubil tím, jak dokáže shodit deset a více kilogramů přes noc. Kromě toho, že je takové shazování naprosto nesmyslné a z principu špatné, znamená to, že Vémola je bojovník a dokáže překonat šílené stavy, ve kterých se opakovaně musel nacházet. Kdo někdy shazoval podobným, byť třeba „jen“ polovičním způsobem, ví, jaké utrpení to obnáší (autor komentáře tuto zkušenost má). Pokud se tedy Karlos Vémola nyní dostal do situace, kdy další shazování musel zatrhnout lékař, je jasné, že se dostal daleko za hranu.

MMA zápasnice zkolabovala přímo na vážení. Dvakrát!

Strašák v podobě neúměrného a někdy i životu nebezpečného shazování váhy před zápasem obchází MMA dlouho. A včera o sobě dal opět důrazně vědět. ...

Že je s Vémolou něco hodně špatně, bylo patrné při jeho dopoledním pokusu navážit. Nepřítomný pohled, žádná energie, sotva stál na nohou. S Ďatelinkou se dvakrát objal, lépe řečeno mu spíš položil hlavu na rameno. Následně odešel z pódia, jakoby ani nevnímal, že ho Ondřej Novotný oslovuje na rozhovor. Jak jsme navíc mohli vidět ve videu, které samotná organizace zveřejnila, Karlose Vémolu musel při příchodu do místnosti, kde se vážení konalo, podpírat jeho trenér!

A teď tedy ta zásadní otázka, která by měla zaznívat a na kterou měl dát OKTAGON odpověď. Může vůbec člověk, který se v pátek dopoledne sotva drží na nohách, nemá energii ani na to, aby vydržel pár minut na podiu při vážení, a evidentně je na pokraji kolapsu, druhý den večer bojovat v jednom z nejnáročnějších sportů na světě? Navíc v zápase vypsaném na pět kol po pěti minutách?

Odpověď zní: Ano, může. Ale v žádném případě by neměl!

Pokud to někomu pořád není jasné z toho, čeho jsme dnes byli svědky při vážení: Nebavíme se o tom, že má Vémola žízeň a hlad, že je ze shazování unavený. Bavíme se tu o tom, že je v pokročilém stádiu dehydratace. Bavíme se tu přinejmenším o svalových křečích, o bolesti hlavy, v horším případě o selhávání ledvin a dalších orgánů. To totiž mohou být bez přehánění následky toho, čemu Karlos Vémola v posledních dnech a hodinách vystavil svoje tělo.

Nepochybuji o tom, že Vémola zápasit chce. Když někdo absolvuje to, co on v přípravě a v uplynulých dnech, těžko dokáže rozumně uvažovat. Udělat takové rozhodnutí musí být těžké i pro jeho tým, navíc je otázkou, zda by je zrovna Vémola byl schopen poslechnout. Právě proto by tu ale měl zasáhnout někdo, kdo má být schopný i v tuto chvíli uvažovat s čistou hlavou. Někdo, kdo je v první řadě odpovědný za zdraví zápasníků. Zasáhnout by měla organizace OKTAGON MMA.

Ať se na mě nikdo nezlobí, ale teď mají jít nějaké diskuze o titulu stranou. Ondřej Novotný a jeho tým má řešit jen zdravotní stav zápasníka, titul ať si řeší fanoušci na sociálních sítích. Protože Karlos Vémola na tom evidentně není dobře. A jestli si někdo myslí, že zítra večer bude v pořádku, tak to tedy rozhodně nebude.

Jasně, Vémola může klidně zítra nastoupit, může dokonce i vyhrát. Ale také může schytat tvrdý knockout, který pro něj bude v tomto stavu mnohem nebezpečnější. Nebo nemusí vydržet náročný zápas a zkolabovat v kleci.

Bohužel se zatím ukazuje, že organizace OKTAGON MMA řeší více svůj vlastní marketing, prodej PPV a to, co říkají fanoušci na sociálních sítích. Ondřej Novotný se při svém vyjádření usmívá, jako by se dobře bavil nad dalším silným příběhem svého cirkusu OKTAGON. A ještě ho se svými lidmi přiživuje tím, že zveřejní video ze zákulisí, na kterém zápasník není schopen ani sám chodit. Naprosto při tom ignoruje otázku, zda je Karlos Vémola schopen zítra zápasit a zda to pro něj není zdravotní riziko.

Považuji to za velké selhání rádoby profesionální organizace. A upřímně doufám, že nebude mít žádné vážnější následky.

Příběh o naději, která umírá poslední. Souboj o olympiádu rozhodl velkolepý obrat

Třináct sekund. Pouhých třináct sekund chybělo jednomu ze soupeřících zápasníků k tomu, aby pro sebe a svoji zemi vybojoval místo na olympijských ...

Conor McGregor slavil Den svatého Patrika s nohama na stole

Velký den pro Irsko. Velký den pro Conora McGregora. Včerejší Den svatého Patrika zastihl zápasníka MMA, jak bouřlivě oslavuje ve svém domácím ...