Wilt Chamberlain: Jeho 100 bodů za zápas nikdo nepřekonal

Soška Wilta Chamberlaina basketbalový míč, se kterým zaznamenal svůj třítisící bod v roce 1961. | Foto: Profimedia.cz

Wilt Chamberlain je král rekordů basketbalové NBA. Basketbalista, který na palubovce řádil v 60. letech 20. století, se několikrát nezapomenutelně zapsal do historie této americké soutěže. Dodnes vévodí několika tabulkám – za 14 sezon v NBA si připsal 23 924 doskoků, v sezoně 1961/1962 dal průměrně 50,36 bodu za zápas, v pětašedesáti utkáních za sebou nastřílel přes 30 bodů, nejvíce pak 2. března 1962.

Když dá v dnešní době nějaký tým 100 bodů za zápas, počítá se to jako slušná bodová bilance. Jednou v historii dokázal stobodovou hranici pokořit jediný hráč. Byl to Wilt Chamberlain v zápase Philadelphia Warrios vs. New York Knicks. V utkání, které se odehrálo na konci základní části NBA 2. března 1962, a u lidí nebudilo větší pozornost. Do haly přišlo pouze asi 4 tisíce fanoušků, zápas se nevysílal v televizi a nedorazil dokonce ani žádný píšící novinář. O rekordu, který nebyl a pravděpodobně ani nikdy nebude překonán, se fanoušci dozvídali až zpětně.

Wilt Chamberlain byl výborný podkošový hráč. Nebyl fanouškem trestných hodů a ani pokusů z větší dálky. Za to v doskocích a střelbě z blízka byl naprostou špičkou. Vedle basketbalu si také plnými doušky užíval bujarý život, a tak skoro není divu, že noc před historickým zápasem téměř nespal a nastupoval s kocovinou.

Americká poštovní známka z roku 2014. / Zdroj: Oldrich / Shutterstock.com

Do konce základní části sezony zbývalo jen pět utkání, oběma týmům o nic nešlo, a tak se téměř nebránilo. V polovině střetnutí bylo skóre 79:68 pro Philadelphii a Wilt Chamberlain měl nasbíráno už 41 bodů. Basketbalista vysoký 216 centimetrů ale nadále stál pod košem a svůj bodový příděl neustále navyšoval. Minutu před koncem zápasu mu ke 100 bodům chyběl pouze jeden koš ze hry a spoluhráči se mu snažili pomoct, aby tuto neuvěřitelnou metu dobyl. První střelou se mýlil, další přihrávku od Luckenbilla opět nevyužil a až souhra s Ruklickovem zafungovala. Chamberlain pokořil magickou hranici 100 bodů. Spolu s ním slavili spoluhráči a fanoušci, kteří naběhli na hrací plochu. Utkání skončilo výhrou Chamberlainovy Philadelphie 169:147.

Wilt Chamberlain pak válel v NBA dalších 11 let, dvakrát slavnou basketbalovou soutěž vyhrál a třikrát se stal jejím nejužitečnějším hráčem. Okolo něj se měnila doba i basketbal, dnes prestižní soutěž tehdy i díky jeho výkonům získávala své renomé. Nejblíže Chamberlainovi byl zatím v počtu získaných bodů v jednom zápase Kobe Bryant, který si v roce 2006 za utkání připsal 81 bodů.

Chamberlain nakoukl také do světa filmu, když si v roce 1984 zahrál ve filmu Ničitel Conan po boku Arnolda Schwarzeneggera.

Wilt Chamberlain ve filmu Barbar Conan, kde si v roce 1984 zahrál s Arnoldem Schwarzeneggerem. / Zdroj: Profimedia.cz

Legendární basketbalista zemřel v roce 1999, selhalo mu srdce ve věku 63 let.

Policie zasahovala v kancelářích Barcelony, zatkla jejího bývalého prezidenta

FC Barcelona sice z posledních pěti zápasů ve španělské lize čtyřikrát vyhrála a jednou remizovala, v neúplné tabulce je průběžně druhá, ...

Slavný trenér sedí na mrtvém koni a telefonuje. Fotografie na sítích spustila skandál

Gordon Elliott je úspěšný trenér závodních koní. O to horší je skandál, který se kolem tohoto Ira rozpoutal v posledních hodinách. Na sociálních ...